Wydarzenia Cieszyn

Brenna chce wykonać milowy skok

W Brennej trwają intensywne prace zmierzające do powstania Krajowego Centrum Aktywnego Wypoczynku. Potężna sportowo-rekreacyjna inwestycja na górze Kotarz jest ziszczeniem marzeń dla gminy, która cierpi na kompleksy względem innych miejscowości turystycznych położonych w Beskidach. W porównaniu bowiem do Wisły, Ustronia czy Szczyrku jej infrastruktura wypada blado. Budowa nowoczesnego i całorocznego ośrodka turystyki, sportu i aktywnego wypoczynku, obejmującego m.in. hotel, schronisko, pola kempingowe, koleje linowe, trasy narciarskie i rowerowe, ma być swoistą trampoliną, która zapewni Brennej skok w przyszłość. To historyczna wręcz możliwość rozwoju.

Nie ma się więc co dziwić, że pomysłodawcy przedsięwzięcia dwoją się i troją, by przekonać do niego jak największe grono osób i pchać plany do przodu. Śmiałe założenia inwestorów mówią o drugiej połowie 2018 roku, w której najprawdopodobniej uda się wbić przysłowiową pierwszą łopatę. Aby tak się stało, poczyniono ostatnio kolejne ważne kroki. Pod Kotarzem odbyło się inauguracyjne spotkanie Rady Naukowej Krajowego Centrum Aktywnego Wypoczynku. Zaproszenie do jej grona przyjęły znakomitości świata nauki i pracownicy liczących się w Polsce uczelni, specjalizujący się w wielu dziedzinach nauki, m.in. hydrologii, ekonometrii, energetyce, ekologii i szeroko rozumianej ochronie przyrody, zarządzeniu turystyką, polityce turystycznej, energiach odnawialnych, mechatronice. Do zadań gremium należy m.in. wsparcie w podejmowaniu strategicznych decyzji związanych z realizacją Krajowego Centrum Aktywnego Wypoczynku, opiniowanie kierunków jego rozwoju oraz pomoc w nawiązaniu współpracy z instytucjami badawczymi w celu zapewnienia jak najpełniejszej realizacji projektu. Inwestorzy mają także nadzieję, że eksperci będą tworzyć konkretne argumenty – poparte naukowymi dowodami, opracowaniami i szczegółowymi analizami – które pomogą w rozmowach z ekologami.

– Cenne jest dla nas to, że spotkały się światy nauki, samorządu i biznesu. Wspólnie próbujemy realizować projekt, który jest szansą rozwoju dla Brennej, tak oczekiwaną od lat. Jako gmina turystyczna potrzebujemy inwestycji. Jeśli nasz przemysł turystyczny ma być konkurencyjny, musi się opierać na przedsięwzięciach najwyższych technologii, stąd też potrzebne są działania naukowe i innowacyjne, które właśnie mają miejsce. Od dłuższego czasu obserwuję prace zespołu projektowego powołanego do utworzenia Krajowego Centrum Aktywnego Wypoczynku i muszę przyznać, że pracuje on z bardzo dużym zaangażowaniem. Cieszy nas to, że mamy wsparcie u radnych i mieszkańców gminy, dlatego mocno liczymy, że uda nam się wykorzystać tę nieprawdopodobną okazję na rozwój inwestycji, turystyki oraz miejsc pracy. Drugi raz może ona się nie powtórzyć – mówi Jerzy Pilch, wójt gminy Brenna.

Wójt podkreśla determinację urzędu zmierzającą do pomocy inwestorowi. Sprowadza się ona do administracyjnych działań związanych z przygotowaniem terenu pod realizację wskazanego przez Ministerstwo Rozwoju przedsięwzięcia. Prace nad studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Brennej, umożliwiające lokalizację inwestycji, są na finiszu. Równocześnie trwają prace nad zmianą planu zagospodarowania dla Kotarza oraz rozmowy z władzami powiatu dotyczące infrastruktury drogowej, tras rowerowych i ścieżek spacerowych. Jerzy Pilch dodaje, że inwestycja jest szansą na realizację założeń gminnego programu gospodarki niskoemisyjnej i pozwoli realizować działania związane z ochroną środowiska, mające również związek z przystąpieniem Brennej do tzw. klastra lokalnego systemu energetycznego.

Inwestorzy są otwarci na środowisko lokalne i chcą realizować projekt przy zaangażowaniu społeczeństwa i miejscowego biznesu, również jeśli chodzi o wnoszenie kapitału do rodzącej się spółki. W planach jest emisja obligacji, które będą mogli wykupywać mieszkańcy Brennej.

 

google_news