Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Żywiec

Browar Zamkowy do zamknięcia? Reakcja władz Cieszyna

Sprawę dotyczącą zamiaru zamknięcia Browaru Zamkowego przez Grupę Żywiec (CZYTAJ TUTAJ ) skomentowała burmistrz Cieszyna, Gabriela Staszkiewicz.

Została ogłoszona decyzja zarządu Grupy Żywiec dotycząca zamknięcia Browaru Zamkowego, jeśli nie znajdzie się kupiec gotowy w to miejsce zainwestować. Nie ukrywam, że ta decyzja jest dla nas zaskoczeniem. Nie mieliśmy świadomości, że w aż tak trudnej sytuacji jest Grupa Żywiec. Czekamy na więcej szczegółów. Decyzja, jak i tłumaczenia, które otrzymaliśmy, są dla nas niejasne. Zapewniam, że nie zostawimy tej informacji bez reakcji.

Browar Zamkowy w Cieszynie pracuje nieprzerwalnie od 1846 r. To jest wielka historia wielu pokoleń osób, które tu pracowały, mieszkańców Cieszyna i regionu. Miejsce ważne na mapie turystycznej i kulturalnej miasta. Zabytkowe przestrzenie są areną wielu wydarzeń i imprez. To bardzo smutny czas. Jesteśmy zszokowani. Grupa Żywiec podkreśla, że waży piwa z tradycją, a jednocześnie chce zamknąć browar, w którym piwo powstaje według dawnej receptury, który jest perełką w świecie piwowarskim, architektonicznym, wpisuje się w zabytkowy charakter Wzgórza Zamkowego i jest protoplastą browaru w Żywcu.

Rozumiemy, że epidemia koronawirusa wpływa w tym roku na wyniki finansowe firm, także wielkich koncernów patrzących na bilans zysków i strat globalnie. Wydaje nam się jednak, że byłaby to wielka strata, dla Cieszyna, Śląska Cieszyńskiego, pogranicza polsko-czeskiego, gdyby browar miał przestać funkcjonować. Wierzę, że decyzji tej nie zdominuje bezosobowy bilans ekonomiczny, ale zadziała społeczna odpowiedzialność biznesu. Browar Zamkowy jest naszym dziedzictwem. Osobiście zaangażowałam się w poszukiwanie inwestora, który doceni wartość tego miejsca i nie pozwoli na jego zamknięcie.
Wszyscy cieszyniacy wiedzą, że browar był, jest i będzie w mieście. Niech tak zostanie.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ania
Ania
22 dni temu

piwo się WARZY, a nie waży!

Fillip
Fillip
1 miesiąc temu

Prowadzę hotel w Milówce od 1864 sprzedawaliśmy piwo żywieckie.
W 2018 zaczęliśmy sprzedawać cieszyńskie bo żywieckie się zmieniło na gorsze.
Pozostaniemy przy cieszyńskim.
Powodzenia!

md
md
1 miesiąc temu
Reply to  Fillip

gratuluję kondycji przy tak sędziwym wieku

Aleksander Ławrecki
Aleksander Ławrecki
1 miesiąc temu

Ja 100% za utrzymaniem pełnego życia Cieszyńskiego Browaru!
Nie pozwólcie nam zabierać historii, tradycji, dumy i ludzi!!!
Były Miejski Architekt Miasta Cieszyna (UM C-n)

Włodek
Włodek
1 miesiąc temu

Jeśli zamkną Browar Cieszyn to również można zamknąć to miasto pod rządami niekompetencji osób i kliki sprzedawczykow

aBC
aBC
1 miesiąc temu

Co warto podkreślić, GŻ zamknęła również Browar w Braniewie, który po przejściu przez ręce różnych właścicieli trafił pod skrzydła Namysłowa. Natomiast Namysłów od zeszłego roku jest własnością GŻ. Ciekawe czy historia zatoczy koło i ponownie zamkną Braniewo.

Czytelnik
Czytelnik
1 miesiąc temu

Browar Zamkowy w Cieszynie nie jest pierwszym. Wcześniej Grupa Żywiec zlikwidowała Browary Regionalne w takich miastach jak Gdańsk czy Bydgoszcz. Po takich piwach jak Kujawiak czy Hevelius pozostały jedynie wspomnienia. Korporacyjna ekonomia Grupy Żywiec nie ma nic wspólnego z odpowiedzialnym prowadzeniem biznesu. Należy podkreślić, że Browar w Cieszynie jest dochodowy. Podobnie zlikwidowane Browary w Bydgoszczy i Gdańsku. Jednak jeśli coś się kupiło tanio… to można zarobić na nieruchomości lub gruncie. Browary w Gdańsku i Bydgoszczy zostały dosłownie zrównane z ziemią. Dla Grupy Żywiec nie istnieją takie pojęcia jak tradycja czy lokalna społeczność. Czy w tym przypadku chodzi o warzenie piwa… Czytaj więcej »

Antypodbeskidzie
Antypodbeskidzie
1 miesiąc temu

Trzeba teraz zrobić wszystko żeby browar Cieszyn już nigdy nie był kojarzony z Żywcem. Piwo cieszyńskie mamy sto razy lepsze od nich!

kirk
kirk
1 miesiąc temu

Skandal!!!!! Bojkot grupy zywiec !!!!!jesli zamkna Cieszyn.jak mozna zamykac dziedzictwo

Antypodbeskidzie
Antypodbeskidzie
1 miesiąc temu
Reply to  kirk

Wielu o tym zapomniało, ale Cieszyn i Żywiec to przecież od zawsze dwie całkiem różne krainy.