Wydarzenia Cieszyn

Chybie: Stawki za śmieci od lutego idą w górę.

Fot. Poglądowe/Katarzyna Lindert-Kuligowska

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Chybie radni podnieśli stawki za odpady komunalnej. Od lutego opłata wyniesie 29 zł miesięcznie za osobę. W przypadku, gdy właściciel nie wypełnia obowiązku segregowania odpadów, zostaje mu naliczona opłata w wysokości 62 zł miesięcznie od osoby.

Powodem wzrostu opłaty była ustawowa zmiana sposobu rozliczania się z firmą odbierającą odpady komunalne z systemu ryczałtowego na system rozliczania faktycznej ilości odebranych i zagospodarowanych odpadów. Dodatkowo zaobserwowano znaczące zwiększenie odpadów wytworzonych na terenie gminy. Szczególny wzrost dotyczy bioodpadów ( o 110 proc. w stosunku do ubiegłego roku). Opłaty za gospodarowanie komunalnymi od mieszkańców nie wystarczały, aby pokryć koszty funkcjonowania systemu.

W projekcie uchwały Rady Gminy zaproponowano stawkę pozwalającą na zbilansowanie systemu zagospodarowania odpadami do 31 zł. Radni jednak wraz z wójtem zdecydowali o pokryciu części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z dochodów własnych niepochodzących z pobranej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Bez zmian pozostaje ulga dla osób kompostujących bioodpady w przydomowym kompostowniku 2  zł od osoby miesięcznie (warunkiem jest posiadanie kompostownika, nie wystawianie worków z bioodpadami przed posesje i nie oddawanie ich do PSZOK).

Zmianie nie ulega także zniżka dla rodzin wielodzietnych, gdzie warunkiem jest posiadanie co najmniej troje dzieci, uczących się, zamieszkujących pod tym samym adresem.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
e_mil
e_mil
6 miesięcy temu

No ciekawy jest ten wzrost bioodpadów o 110% pomimo wprowadzenia ulgi za kompostowanie w przydomowym kompostowniku ?

HERMENEGILDA
HERMENEGILDA
6 miesięcy temu

Niezrozumiałe, czyli jaka jest właściwa cena za odpady z uwzględnieniem dopłat z gminy, obniżki kompostowniczej? Bo między 31 a 29 zł są 2 zł obniżki za kompostowanie czy jeszcze niżej o 2 zł? Co z trawą z koszenia w sezonie?, czy do kompostowników? Ach ci radni, wszędzie w gminach wina radnych za podwyżki cen za śmieci, taką mają moc.