Wydarzenia Cieszyn

Cieszyn: Cieślarówka bez skateparku

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

950 tys. zł – tyle zarezerwowano w tegorocznym budżecie Cieszyna na budowę skateparku. Pierwotnie miał on stanąć na Cieślarówce. Dziś nie jest to już takie oczywiste, podobnie jak termin wykonania inwestycji…

Budowa skateparku na stoku Cieślarówki skomplikowała się, gdyż wyszło na jaw, że teren planowanego przedsięwzięcia znajduje się w obszarze okresowo aktywnego osuwiska. W związku z tym konieczne stało się wykonanie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej, która miała odpowiedzieć na pytania, jakie warunki trzeba spełnić, projektując skatepark właśnie na Cieślarówce. Wówczas również przeprowadzono wizję lokalną, by znaleźć inne ewentualne lokalizacje dla inwestycji. Zwróciliśmy się z prośbą do ratusza o wyjaśnienie, na jakim etapie obecnie są prace związane z budową skateparku w Cieszynie. Czy skatepark na Cieślarówce w ogóle powstanie? Jakie warunki trzeba spełnić, by tak się stało? Jakie inne lokalizacje są brane pod uwagę? W jakim kierunku działa w tej kwestii miasto i kiedy ruszą prace w terenie? To pytania, które skierowaliśmy do władz nadolziańskiego grodu.

– Budowa skateparku na Cieślarówce jest przedmiotem szerszych analiz z uwagi na istniejące w tym miejscu osuwisko. Wystąpiliśmy o opinię Państwowego Instytutu Geologicznego, który wskazał, że inwestycja w tym miejscu jest możliwa, ale będzie wiązała się z dodatkowymi utrudnieniami, co nie da pełnej gwarancji bezpieczeństwa na tym terenie, a znacząco wpłynie na koszt inwestycji – mówi Krzysztof Kasztura, I zastępca burmistrza Cieszyna.

Młodzi ludzie nie chcą słyszeć o tym, by skatepark w Cieszynie nie powstał. O jego potrzebie mówią od lat. Dlatego wskazano alternatywne lokalizacje. Na liście znajdują się trzy propozycje. Po pierwsze – obszar za garażami na osiedlu Banotówka, od strony Mnisztwa, po drugie – teren za boiskiem przy Szkole Podstawowej nr 5, po trzecie – Lasek Miejski, naprzeciwko campingu przy alei Jana Łyska. W połowie września w Domu Narodowym odbyło się spotkanie z przedstawicielami środowiska zainteresowanego przedsięwzięciem. Padły konkretne uwagi, m.in. dotyczące tego, że planowany skatepark nie powinien mieć rozproszonych urządzeń i tym samym umożliwiać przejazd z przeszkody na przeszkodę, a jego nawierzchnia musi być betonowa. Analizowano też mocne i słabe strony poszczególnych lokalizacji przedsięwzięcia. Uczestnicy spotkania otrzymali też dodatkowe ankiety do wypełnienia dotyczące lokalizacji i wyposażenia skateparku.

– Od początku priorytetem działań w sprawie skateparku jest wypracowanie najlepszych i optymalnych rozwiązań dla jego przyszłych użytkowników. Na kolejne spotkanie, które zaplanowane jest na drugą połowę października, przygotowana zostanie wizualizacja skateparku w każdej ze wspomnianych lokalizacji. Powstanie skateparku zostanie przesunięte do realizacji w 2022 roku – dodaje Krzysztof Kasztura.

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
8 miesięcy temu

Ciekawe kiedy władze Cieszyna przestaną forsować projekty, których ludzie nie chcą, albo nie mają racji bytu.
Na siłę forsowany projekt zagospodarowania Cieślarówki to kasa wyrzucona w błoto, nikt tam nie będzie przychodził, a co ważniejsze przyjeżdżał. Zero parkingów, zero infrastruktury, gastronomii.
Podobnie z rewitalizacją stadionu za Celmą, zamiast skupić się na świetnych terenach Pod Wałką, chce się wyrzucać grubą kasę na coś co nie będzie działać.
Sprzedajcie ten teren deweloperom za grubą kasę, a Pod Wałką wybudujcie kompleks sportowy z prawdziwego zdarzenia nawet z liniami autobusowymi dowożącymi korzystających.

Ze wsi
Ze wsi
8 miesięcy temu

Skatepark w Cieszynie? Nie róbcie jaj. Przecież Cieszyn to miasto emerytów i innych upierdliwych osób, które chcą mieć spokój przed blokiem. To miasto umiera.

botan
botan
8 miesięcy temu

Kurcze rozebrali wyciąg, nici z skateparku, może w przyszłym roku cos wyjdzie…., a ja mówie, ze NIC z tego. Jak chcą przyłączyć Zamarski do Cieszyna to trzeba bedzie tam inwestować aby wizerunek sobie poprawić ;-/

Ewa
Ewa
8 miesięcy temu

Życzę osuwisku jak najlepiej, może dzięki temu uniknie zabudowy ten fajny zakątek. Kiedyś jeździło się tam na sankach, biegało, super miejsce. Osuwaj się dalej, może łapy cywilizacji cię ominą.

Hermenegilda
Hermenegilda
8 miesięcy temu
Reply to  Ewa

Osuwisko ma to do siebie, że ciągle się nie osuwa tak jak zjeżdżałaś na sankach. Wiele osuwisk zostało zatrzymanych w osuwaniu się, są to wielkie koszty. Raczej życz pani burmistrz aby miała pieniądze na zabezpieczenie osuwiska.

Burmistrzowa
Burmistrzowa
8 miesięcy temu

Znowu w życiu mi nie wyszło…

Hermenegilda
Hermenegilda
8 miesięcy temu

Jak to wyszło na jaw, w Urzędzie Miejskim mieli ukryte? Kto konkretnie z urzędników zawalił?

Hermenegilda
Hermenegilda
8 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

A jak ona, podszywacz, wyglunda?