Wydarzenia Cieszyn

Cieszyn: Cmentarze zamknięte. Zamieszanie po decyzji premiera (aktualizacja)

Fot. Krzysztof Marciniuk

Na piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oznajmił (CZYTAJ TUTAJ), iż w dniach 31 października – 2 listopada wszystkie cmentarze będą zamknięte. Decyzja ta wywołała sporo zamieszania i zdezorganizowała przygotowania służb komunalnych. Przykładem Cieszyn.

W piątkowy wieczór, 30 października, władze miasta wydały komunikat, odnoszący się do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 października Dz. U. poz. 1917 § 28a., które „od dnia 31 października 2020 r. do dnia 2 listopada 2020 r. zakazuje się wstępu na teren cmentarzy, z wyjątkiem pogrzebu i czynności z nim związanych”.

Poinformowano, iż odwołane zostają 1 listopada dodatkowe kursy wahadłowej linii 22C pomiędzy Cmentarzem Centralnym (osiedlem Piastowskim) a os. Podgórze; zmianie ulega organizacja ruchu na ul. Katowickiej przy Centralnym Cmentarzu Komunalnym – zlikwidowany zostaje pas wydzielony na miejsca parkingowe.

Dalej czytamy w komunikacie, że gdy tylko zakaz wstępu na cmentarze zostanie odwołany, to zostanie przywrócony parking na ul. Katowickiej. Wydłużone w czasie zostaną także możliwości handlowania kwiatami i wiązankami przy bramach cmentarnych.

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki zakaz wprowadził z dnia na dzień, apelujemy o stosowanie się do niego i wykazanie się społeczną odpowiedzialnością – mówi Przemysław Major, wiceburmistrz Cieszyna.

Aktualizacja

Rada Ministrów przygotowuje program odszkodowań dla firm, które ucierpią przez zamknięcie cmentarzy. – Terenowe oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłyby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami. Z funduszu Covid zrefundujemy też koszty samorządów, które prowadzą podobną akcję. Proszę raz jeszcze o zrozumienie dla tej trudnej decyzji, którą musieliśmy podjąć ze względu na pandemię – napisał dzisiaj na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
k6
k6
1 miesiąc temu

Ludzie tym oszustom nie wierzcie,nic wam nie dają,z czego jak kasa jets już dawno pusta,komu wezmą,chyba,że emerytom.

Jacek
Jacek
1 miesiąc temu

Nareszcie nie muszę wymyślać pretekstów żeby nie iść na spęd ludzi, którzy raz w roku (często by pokazać się w nowej kreacji) zapalają znicz na grobie ludzi których za życia nie odwiedzali.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Jacek

Podrośniesz to zrozumiesz inaczej.

Obywatel
Obywatel
1 miesiąc temu

z jakiego art zostanę ukarany jak pójdę na cmentarz ? Gzie jest zapis w ustawie, rozporządzeniu że nie mogę iśc na cmentarz ?

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Obywatel

Możesz iść, nie ma problemu tak jak wielu innych nieszczęśliwców nogami do przodu.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Nie jest problem ułożyć “ładnie” komunikat.