Wydarzenia Cieszyn

Cieszyn: Oszczędzajmy energię. Jest apel wraz z wytycznymi

Fot. ZBM Cieszyn

Samorządy zobowiązane zostały do redukcji zużycia prądu w grudniu br. Cieszyński Zakład Budynków Miejskich Sp. z o. o. wystąpił w związku z tym z apelem do mieszkańców.

Do sprawy odniosła się również burmistrz Cieszyna podczas ostatniej konferencji prasowej:

– Mamy wprowadzić w naszych jednostkach oszczędność energii elektrycznej rzędu 10%, co zostało narzucone przez ustawy. Ciężko pracujemy nad tym, żeby je w jakiś sposób wypracować. Do 18 listopada zbieraliśmy informacje od wszystkich dyrektorów jednostek i instytucji kultury podsumowujące to, jakie działania są podejmowane w tej kwestii w różnych miejscach. Będziemy się starać wszędzie wprowadzać oszczędności, bez względu na to, czy będzie to szkoła, przedszkole, teatr, czy Dom Narodowy. Na razie decyzja co do ewentualnych wyłączeń prądu, ograniczeń godzin funkcjonowania lodowiska nie zapadła – powiedziała Gabriela Staszkiewicz.

Jak dalej wyjaśniła, nie ma jeszcze rozstrzygniętego przetargu na zakup energii, ale na pewno na przyszły rok należy się spodziewać co najmniej 100% wyższych kwot.

Z apelem o racjonalne korzystanie z wszystkich rodzajów energii wykorzystywanej w budynkach zwrócił się do mieszkańców Zakład Budynków Miejskich Sp. z o. o. w Cieszynie, podając jednocześnie sugestie co do sposobów uzyskania oszczędności. Oto, co znalazło się pośród nich:
– wyłączanie oświetlenia we wszystkich pomieszczeniach wspólnego użytku,
– wyłączanie oświetlenia sztucznego, jeśli naturalne jest wystarczające,
– zgłoszenie zarządcy budynku wszystkich zauważonych w przestrzeniach wspólnych żarówek tradycyjnych celem wymiany ich na energooszczędne,
– w mieszkaniach racjonalnie korzystać z energii, wyłączać zbędne oświetlenie, urządzenia techniczne, komputery ładowarki telefoniczne, podświetlenia nocne itp.
ZBM zwraca również uwagę, że w 2023 roku będą utrzymane ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na poziomie cen 2022 roku w zakresie zużycia nie przekraczającego 2 MWh. Wyższe limity przysługują rodzinom z Kartą Dużej Rodziny, osobom z orzeczoną niepełnosprawnością oraz gospodarstwom rolnym.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Danka
Danka
10 miesięcy temu

współpracownicy pani burmistrz powinni więcej czytać, bo wszyscy już wiedzą, że ustawa o obowiązku zaoszczędzenia 10% en.elektr. dotyczy tylko urzędu miejskiego i instytucji kultury, oczywiście, że trzeba oszczędzać, ale nie ma nakazu ustawowego, trzeba oszczędzać żeby obniżyć koszty, bo energia będzie droga

zakładany efekt
zakładany efekt
10 miesięcy temu
Reply to  Danka

Popracować trzeba do końca i pokazać miejsca spodziewanych efektów, nie tylko mówić, że się ciężko pracuje bo to oczywiste.

Ewa
Ewa
10 miesięcy temu

Co do Czechowic, to przejeżdżając przez to miasto , stwierdzam, że jest nadmiar energii. Hale przy DK1 podświetlone w każdy możliwy i nie racjonalny sposób. To jest żenujące przy cenach energii, haśle oszczędności w EU i ciemnych , zimnych domach Ukrainy.

Ania
Ania
10 miesięcy temu

A na Orliku przy SP6 światło świeci się wieczorami, pomimo iż nikogo tam nie ma

to było dawniej
to było dawniej
10 miesięcy temu
Reply to  Ania

względem żarówki dawniej była rada – proca.

za wcześnie w Cieszynie
za wcześnie w Cieszynie
10 miesięcy temu

Niżej w artykule o Czechowicach Dziedzicach, pan redaktor podaje jakie oszczędności tam wymyślono w jednostce samorządu jakim jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Twierdzi Ośrodek, że rozwiązania oszczędnościowe są optymalne i racjonalne. Nic nie twierdzi w tym zakresie pani burmistrz, jedynie że ciężko pracujemy nad wypracowaniem.

po kolei?
po kolei?
10 miesięcy temu

To burmistrz ma wprowadzić w jednostkach oszczędności, nie mówi gdzie i w jaki sposób a wysuwa się ZBM z sugestiami w kierunku mieszkańców.

mistrzostwo
mistrzostwo
10 miesięcy temu

Na szczęście zapomnieli o telewizorach, dobra nasza, mistrzostwa świata można oglądać.