Wydarzenia Cieszyn

Cieszyn: Podaruj książkę, albo czasopismo bibliotece

Fot. Michał Cichy

Taki apel został skierowany do mieszkańców miasta, czytelników i sympatyków  przez Bibliotekę Miejską w Cieszynie.

Jak informuje nas Joanna Wucka-Biały z biblioteki, placówka ma w tym roku bardzo niewiele środków finansowych na zakup książek i czasopism. W zasadzie kupowany jest tylko jeden tytuł, lokalny tygodnik.  Dla porównania w zeszłym roku czytelnia i oddział dla dzieci dysponowały 63 tytułami (47 z prenumeraty, 16, głównie czasopism lokalnych, przekazywanych do biblioteki bezpłatnie). Stąd pomysł akcji, w której – z niewielkim poświęceniem – pomocna okazać się może lokalna społeczność.

– Nasz apel już spotkał się z odzewem naszych czytelników oraz wydawnictw, do których również się zwróciliśmy. Wszystkie książki, które pojawiły się w naszych zbiorach od początku roku pochodzą z darów. Czytelnicy zaoferowali nam również bieżące numery czasopism, które kupują lub prenumerują i po przeczytaniu przekażą je do czytelni. Jeden ze naszych wieloletnich, bardzo aktywnych czytelników wykupił dla nas prenumeratę jednego tytułu. Tym sposobem w tym roku jednak czytelnicy będą mieli szansę skorzystać przynajmniej z kliku tytułów na miejscu w czytelni, a numery z poprzednich miesięcy wypożyczyć do domu – mówi Wucka-Biały.

Akcja trwać będzie przez cały bieżący rok. W jej ramach można przekazać bibliotece literaturę piękną dla dorosłych i dla dzieci, w tym lektury, literaturę popularnonaukową oraz tygodniki i miesięczniki. Stan książek i czasopism powinien być dobry. Najlepiej, gdyby były to książki nowe, bo tych w tym roku będzie najbardziej brakować.

– Liczymy na Państwa pomoc i za wszystkie dary już dziś serdecznie dziękujemy – apelują cieszyńscy bibliotekarze. 

google_news