Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Cyfrowa rewolucja. Prawko w telefonie

Rząd obiecuje, że od 5 grudnia w aplikacji mObywatel pojawi się mPrawo Jazdy, które zastąpi dokument uprawniający do kierowania pojazdem mechanicznym. To informacja prosto z Ministerstwa Cyfryzacji. Co ciekawe, z aplikacji już może korzystać ponad półtora miliona kierowców.

Cyfrowe prawo jazdy jest kolejną funkcją w aplikacji mobilnej mObywatel. Jest tam już już m.in. mTożsamość (odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego) czy mPojazd (dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu). Z tej drugiej aplikacji mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów, czyli wszyscy widniejący w Centralnej Ewidencji Pojazdów, będący posiadaczami samochodów, motorów, skuterów. W aplikacji mObywatel, czyli tzw. wirtualnym portfelu, znajdują się również eRecepta czy mLegitymacja.

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że uproszczono uwierzytelnianie się podczas pobierania dokumentów z rejestrów państwowych. Obecnie, chcąc złożyć wniosek o dokument, np. mTożsamość, wystarczy potwierdzić swoje dane profilem zaufanym logując się raz, a nie jak dotąd dwa razy. Tożsamość można potwierdzać także poprzez któryś z ponad 200 banków, które przystąpiły do rządowego programu.

Wedle zapowiedzi Ministerstwa Cyfryzacji na przełomie roku ma być dostępna w telefonie komórkowym mKDR, czyli mobilna wersja Karty Dużej Rodziny.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Oset
Oset
1 miesiąc temu

Kurde jak komuś będą chcieć zabrać prawko za alkohol np. to mu zabiorą też komórkę ?:(

Jasnowidz.
Jasnowidz.
1 miesiąc temu

Za kilkanaście lat , jak ktoś zgubi komurkę to nawet do sklepu nie wejdzie.
Zbyt wielkie zaufanie do cyfryzacji może być bardzo zgubne .

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Jasnowidz.

Przejdą na komórki przydomowe, nie da się zgubić. Był już tutaj raz na forum przez pewien czas jegomość o nicku Jasnowidz ale przewidywał upadek dyktatury kobiet i wszelkie inne nieszczęścia. Zgubienie komórki to pikuś przy takiej wizji większego jasnowidza.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Jasnowidz.

Jasnowidzu, a co z kartą dużej rodziny za kilkanaście lat? Będzie jeszcze?

Jasnowidz.
Jasnowidz.
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

Jak tak dalej pójdzie , to za kilkanaście lat znajdziemy się już tylko w wymarzonej WE czyli Wyszechrackiej Europie . Takie karty nie będą już nikomu potrzebne bo będziemy opływać w dobrobycie .
Każdy będzie milionerem jak z przed laty z kartkami takimi jak z przed laty innymi.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Jasnowidz.

Teraz jest jasne, Karta Dużej Rodziny będzie zastąpiona kartkami jak przed laty. Szkoda, że Polacy nie zachowali tych kartek sprzed lat.

trackback

[…] Cyfrowa rewolucja. Prawko w telefonie – Beskidzka24.pl […]