Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Czarny czosnek – zastosowanie i właściwości prozdrowotne

Czy spotkałeś się kiedyś z bardzo dziś popularnym skrótem FOSHU? Odnosi się on do angielskiego terminu Foods for Specified Health Use, czyli w dosłownym tłumaczeniu o artykuły żywnościowe zwane produktami funkcjonalnymi, a więc takimi, które mają specyficzne zastosowanie o charakterze zdrowotnym.

Do tej kategorii jedzeniowej zalicza się wszystko to, co z reguły włączane jest do codziennej zbilansowanej diety w ściśle określonym celu. Nie chodzi raczej o to, że coś nam przypadło do gustu i preferują to nasze kubki smakowe, ale że pokarmy kwalifikujące się do tej grupy mają mnóstwo cennych właściwości. Przykładem jednego z produktów spożywczych tego typu okazuje się między innymi czarny czosnek. Co to takiego?

Sposób pozyskiwania

Teoretycznie wszystkie warzywa warto jest ująć w swym stałym jadłospisie dlatego, że korzystnie oddziałują na różne obszary i sfery funkcjonowania naszego organizmu, jednak w przypadku pokarmów z grupy FOSHU mowa o czymś więcej niż po prostu wartościowym pożywieniu. Czosnek w „klasycznym” wydaniu wzmacnia odporność, poprawia kondycję osób często chorujących, tworzy skuteczną barierę immunologiczną, a co robi z kolei jego tytułowa czarna odmiana? Medycyna naturalna uznaje ten typ opisywanego warzywa niemal za medykament leczniczy. By uzyskać czarny czosnek konieczne jest poddanie białej główki procesowi fermentacji, który z reguły trwa jakieś czterdzieści dni. Do tego niezbędne jest zapewnienie odpowiednich warunków, a zwłaszcza zadbanie o temperaturę dokładnie sześćdziesięciu stopni Celsjusza oraz stan wysokiej wilgotności przekraczającej osiemdziesiąt procent. Na skutek powyższych parametrów środowiskowych dochodzi do reakcji między aminokwasami i cukrami i czosnek zaczyna czernieć, zmieniając swoją barwę pod wpływem melanoidyny.

Jak lekarstwo

Przez dekady prowadzono wnikliwe analizy medyczne, których wyniki jednoznacznie potwierdziły, że czarny czosnek to źródło zdrowia i kopalnia różnorodnych witamin i minerałów. Wszystko to za sprawą zawartego w tym warzywie związku zwanego alliiną. Jest to charakterystyczny aminokwas odpowiedzialny za niszczenie w zarodku wszelkich szkodliwych dla organizmu ludzkiego bakterii, wirusów oraz zarazków. Naukowcy porównują działanie czosnku czarnego do penicyliny, a nierzadko skłaniają się do stwierdzenia, że warzywo w czarnej odmianie jest o wiele silniejsze od popularnego antybiotyku. Dzięki spożywaniu tego czosnku można raz a dobrze wyzbyć się grzybicy oraz zachować młody wygląd skóry. Prawdopodobne jest także, że omawiany produkt spożywczy chroni przed rozwojem nowotworu oraz zabija wolne rodniki. Skutecznie pokoju otyłość i regeneruje wątrobę. Niestety zbyt częste jedzenie czosnku, a tym bardziej jego bardziej aromatycznej czarnej odmiany, negatywnie wpływa na zmianę zapachu skóry. Rozwiązaniem dla osób chcących uwzględnić czarny czosnek w swoim menu jako jego częsty element okazuje się suplementacja. Na stronie WitaminySwanson dostępne są specjalistyczne preparaty zawierające fermentowany czarny czosnek w wygodnej w zażywaniu postaci kapsułkowej.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments