Sezon grzewczy trwa w najlepsze. Jak co roku strażacy apelują o czujność pod względem śmiertelnego tlenku węgla, który może ulatniać się z niesprawnych instalacji grzewczych. Rozwiązaniem może być małe i tanie urządzenie, jakim jest czujnik czadu.
Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej od 1 października 2022r. odnotowała 5 zdarzeń związanych z czadem. Większość z nich była następstwem załączenia się domowego czujnika tlenku węgla. Zatrucie czadem jest dosyć częstym zjawiskiem. – W ubiegłym roku wyjeżdżaliśmy do 47 zdarzeń związanych z obecnością w domach i mieszkaniach tlenku węgla. 11 osób trafiło do szpitali z objawami zatrucia tym toksycznym gazem – mówi Oficer Prasowy PSP w Bielsku-Białej mł. bryg. Patrycja Pokrzywa
Tlenek węgla jest gazem bezwonnym. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi. Objawy zatrucia tlenkiem węgla to ból głowy, ogólne zmęczenie, duszności, trudności z oddychaniem, senność, nudności. W sytuacji zatrucia człowiek najczęściej traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera.
– W trosce o własne bezpieczeństwo rozważmy zamontowanie w domu czujników tlenku węgla. Pamiętajmy jednak, aby zamontować go w odpowiednim miejscu oraz przed każdym sezonem grzewczym wymienić w nim baterię. Częste uruchamianie czujnika bez wyraźnej przyczyny może wskazywać na wyczerpanie baterii w urządzeniu – informuje rzeczniczka Straży Pożarnej.
Zaopatrzenie się w czujnik CO to niejedyny sposób na zminimalizowanie ryzyka zatrucia tlenkiem węgla. Pamiętajmy, że główną przyczyną zaczadzeń jest niepełne spalanie, które zachodzi przy braku odpowiedniej wentylacji. Dlatego, jeśli korzystasz np. z kuchenki gazowej, zadbaj o dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. Warto regularnie sprawdzać też stan przewodów kominowych oraz urządzeń grzewczych – serwisować je, a w razie konieczności wymienić na nowsze i bezpieczniejsze modele. Nigdy nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych ani otworów nawiewnych, ponieważ ich uszczelnienie również może przyczynić się do zatrucia czadem. Przydatne będzie również częste wietrzenie mieszkania, także zimą.
To ważna informacja!
Tak, podszywacz, będzie czujnik wykrywał i Ciebie. Ważna wiadomość a nie dobra dlatego się nie cieszysz?