Wydarzenia Cieszyn Żywiec

Czy będzie autobus Zwardoń – Istebna – Wisła?

Propozycja zakłada, że autobusy Zwardoń – Istebna – Wisła byłyby skomunikowane z pociągami w Zwardoniu. Fot. Paweł Szczotka

Społecznicy ze Stowarzyszenia Sólkiczora.pl zwrócili się do kilku samorządów z pomysłem uruchomienia autobusu Zwardoń – Laliki – Koniaków – Istebna – Wisła. Jak podkreślają byłby to autobus, który po latach ponownie połączyłby Żywiecczyznę ze Śląskiem Cieszyńskim. Społecznicy proponują, aby kilka dziennie autobusów skomunikowanych było z pociągami w Zwardoniu. Jak zareagowali na to samorządowcy?

Mariusz Bury i Przemysław Romanek ze Stowarzyszenia Sólkiczora.pl mówią, że od kilkunastu lat brakuje połączenia autobusowego pomiędzy gminami Rajczą i Milówką, a gminą Istebną.

Ciężko w to uwierzyć, aby w XXI wieku, w Unii Europejskiej i regionie turystycznym, nie można było pojechać komunikacją publiczną do sąsiedniej gminy. Połączenie, które proponujemy ma przybliżyć do siebie te dwa sąsiednie powiaty, ułatwić przemieszczanie się mieszkańców i turystów. W tym ostatnim przypadku będzie to znakomita oferta dla osób, które wypoczywając na przykład w Zwardoniu będą mogły w jeden dzień odwiedzić Istebną czy Wisłę i odwrotnie. Poza tym takie połączenie autobusowe z przesiadką w Zwardoniu dałoby możliwości podróży mieszkańcom Żywiecczyzny do Koniakowa i Istebnej, a po przesiadce w Wiśle do Ustronia i Cieszyna. Natomiast mieszkańcy Wisły, Istebnej czy Koniakowa mieliby dogodne skomunikowanie w Zwardoniu w kierunku Żywca, a także możliwość podróży na Słowację. Takie pomysły od wielu lat funkcjonują z powodzeniem w wielu regionach turystycznych w Polsce – zaznaczają Mariusz Bury i Przemysław Romanek.

Zapytaliśmy o to jak odnoszą się do takiej inicjatywy władze powiatów cieszyńskiego i żywieckiego oraz gmin Istebna, Milówka, Rajcza i Wisła, a także Zarządu Województwa Śląskiego. Nad naszym zapytanie Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego główkował aż kilkanaście dni. Z obszernej i mało konkretnej odpowiedzi udzielonej przez Sławomira Gruszkę, rzecznika prasowego marszałka, wynika, że w obecnym planie transportowym samorząd wojewódzki przewidział organizację tylko i wyłącznie transportu kolejowego.

Uznano bowiem, iż to transport kolejowy winien stanowić główny szkielet sieci połączeń komunikacyjnych na terenie województwa, zaś w gestii samorządów powiatowych i gminnych winno znaleźć się zapewnienie skomunikowania stacji kolejowych autobusowymi liniami dowozowymi – stwierdził Sławomir Gruszka. – Pragnę również podkreślić, że samorządy gminne i powiatowe, zainteresowane wspólną organizacją przewozów mają możliwość zawierania związków lub porozumień w celu wspólnej realizacji tych zadań.

W odpowiedzi od wójta gminy Milówka Roberta Piętki dowiadujemy się, że samorząd jest na etapie uruchamiania lokalnych połączeń w Nieledwi, Milówce, Szarem, Lalikach i Kamesznicy, co miałoby kosztować w tym roku 360 tysięcy złotych. Wójt zasugerował, że to powiat czy Urząd Marszałkowski mogłyby wnioskować o wsparcie dla uruchomienia połączenia Zwardoń – Wisła.

Aktualnie bierzemy udział w Projekcie Centrum Wsparcia Doradczego, którego działanie ma za zadanie zbliżyć do siebie samorządy (…) Zakończeniem projektu będzie przygotowanie wniosków na finansowanie zadań publicznych obejmujących kilka gmin. I tutaj widzimy możliwość pozyskania środków właśnie na ten cel. W przypadku uruchomienia takiego połączenia rozważymy możliwość skorelowania połączeń lokalnych z Nieledwi, Milówki, Kamesznicy i szarego do Wisły – stwierdził m. in. wójt Robert Piętka.

Całkowicie inne podejście, a co ważne konkretne, ma za to gmina Istebna, która poparła pomysł uruchomienia autobusów.

Jeszcze przed przedstawieniem tej propozycji nasza gmina wystąpiła z propozycją połączenia Koniakowa z Żywiecczyzną podczas opracowywania planu transportowego dla powiatu cieszyńskiego. Również teraz przekazaliśmy podobną propozycję do opracowywanego planu transportowego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Warto podkreślić, że Zwardoń posiada stację kolejową, która pozwala podróżować nie tylko krajowo, ale i międzynarodowo. Połączenia autobusowe ze stacją w Zwardoniu pozwoliłoby na komfortową przesiadkę. Brak takiego połączenia ogranicza też przepływ turystów pomiędzy gminami, co jest ważnym aspektem dla gmin turystycznych. Połączenie autobusowe byłoby łącznikiem pomiędzy stacjami kolejowymi Zwardoń i Wisła Głębce, w którym można by też wprowadzić respektowanie biletu kolejowego. Jeśli ta propozycja zostanie wprowadzona do nowego Regionalnego Planu Transportowego dla Województwa Śląskiego, otworzy to drogę do dalszych już wspólnych starań z gminami Milówka i Rajcza, jak i zapewne ze Stowarzyszeniem Sólkiczora.pl, przywrócenia połączenia autobusowego pomiędzy powiatami cieszyńskim i żywieckim przez Koniaków – stwierdził m. in. wicewójt gminy Istebna Ryszard Macura.

Niestety zapracowani urzędnicy ze starostw powiatowych w Cieszynie i Żywcu oraz z urzędów gmin Rajcza i miasta Wisła, jak do tej pory, nie znaleźli czasu, aby przedstawić nam swoje oficjalne stanowiska w tej sprawie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Drajver
Drajver
6 dni temu

“Gratuluję pomysłu…” nie dość że droga tam jest dziurawa niczym ser carski z lidla, autobusy maja problem w lecie podjechać po tej kostce brukowej, to zimą jak autobus utknie to stoi do pierwszych roztopów…

Jacek
Jacek
6 dni temu

Pomysł sam w sobie jest ciekawy, ale wydaje mi się, że szanse jego powstania są znikome. Zarząd Województwa Śląskiego niech rozwiąże problem z dojazdem do Wisły i Szczyrku, bo to, co się tam dzieje w weekendy woła o pomstę do nieba.

Kar
Kar
6 dni temu

A miał tam byc tunel przed wojną, Wisla Glebce do Zwardonia koleją, wielka pętla Beskidzka wokolo Bielska Skoczowa Ustronia Wisły Zwardonia Wegierskiej Gorki….

Klaus
Klaus
7 dni temu

Był projekt w międzywojniu połączenia kolejowego Wisły Głębce do Zwardonia przez Krężelkę i ten projekt trzeba lobbować.

Milówczon
Milówczon
7 dni temu

Jakoś bym się innej reakcji od naszego wójtecka tfu, tfu nie spodziewoł

TOMEK
TOMEK
7 dni temu

Świetny pomysł
Liczę że się uda, trzymam kciuki.
Szacun dla pomysłodawców.