Wydarzenia Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Czy w końcu wybiorą marszałka województwa małopolskiego? Łukasz Kmita ponownie nie został wybrany! (AKTUALIZACJA)

Sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego. Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie

Kilka minut po 18.00 rozpoczęła się dzisiaj (19 czerwca) kontynuacja sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego w Krakowie w sprawie wyboru nowego marszałka województwa małopolskiego.

O tej kuriozalnej sytuacji pisaliśmy – TUTAJ i TUTAJ.

Na mównicy sejmikowej pojawił się radny Rafał Stuglik (PiS), który jako kandydata na marszałka województwa małopolskiego, w imieniu klubu PiS, zaproponował Łukasza Kmitę (PiS), byłego wojewodę małopolskiego, a obecnie posła.

***

Grzegorz Małodobry (KO) poprosił o 30 minut przerwy.

***

Sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego. Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie

Łukasz Kmita przy swoje prezentacji stwierdził, że jeśli dane zostanie mu zostać wybranym na marszałka województwa małopolskiego, to do Zarządu Województwa Małopolskiego zaproponuje na wicemarszałków Witolda Kozłowskiego (dotychczasowy marszałek) i Łukasza Smółkę (dotychczasowy wicemarszałek), a na członków zarządu Ryszarda Pagacza (radny Sejmiku Województwa Małopolskiego i były wicewojewoda małopolski) i Iwonę Gibas (dotychczasowa członek zarządu – wszyscy z PiS). To oznacza, że w porównaniu do dotychczasowego zarządu zabrakłoby w nim wicemarszałka Józefa Gawrona (PiS) i członka zarządu Marty Malec-Lech (Suwerenna Polska).

***

Radny Stanisław Sorys (Trzecia Droga) zwrócił się do posła Łukasza Kmity, aby zrezygnował z kandydowania po tym jak doszło do podziału w małopolskim PiS.

***

Województwo małopolskie nadal bez nowego marszałka! W tajnym głosowaniu za wyborem Łukasza Kmity na marszałka opowiedziało się 17 radnych. Przeciwnych było 19. Dwa głosy były nieważne. Tym samym Łukasz Kmita nie został wybrany na marszałka!

***

Przewodniczący Sejmiku Jan Tadeusz Duda (PiS) zapowiedział, że kolejna sesja planowana jest na 1 lipca. Wtedy po raz kolejny miałyby się odbyć wybory marszałka i Zarządu Województwa Małopolskiego.

google_news