Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Dlaczego Waldorf – co wyróżnia bielską szkołę?

Waldorfskie Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Bielsku-Białej mieści się w zabytkowej willi Bajka na obrzeżach parku w Cygańskim Lesie. Codzienny kontakt z przyrodą w naturalny sposób sprzyja nauce, kształtowaniu otwartych umysłów i zdrowiu. Chcemy, by młodzież czuła się tu wyjątkowo, by uczyła się samodzielnego myślenia, ciekawości świata i była wolna od ograniczeń.

Zdecydowaliśmy się umożliwić młodzieży wypracowanie własnej drogi rozwoju – nie tworzymy klasy tzw. profilowanej. Od II semestru klasy I LO każdy uczeń realizuje swoją ścieżkę edukacyjną. Jak to działa w praktyce? Do końca I semestru w 1 klasie uczniowie składają deklaracje wyboru tzw. rozszerzeń – wybierają przedmioty, którym zamierzają poświęcić więcej czasu, a docelowo zdawać je na maturze. Tym sposobem powstają małe, 2-5-osobowe, zespoły edukacyjne, w których młodzież pracuje w zależności od ilości złożonych deklaracji. Ten model obowiązuje aż do klasy 4, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by w razie potrzeby zmienić tzw. rozszerzenie.

W szkole waldorfskiej duży nacisk kładzie się na integrowanie wiedzy z różnych dziedzin i odnoszenie jej do człowieka. Poszczególne przedmioty (takie jak: biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka) realizuje się w tzw. epokach, czyli w formie trzy – lub czterotygodniowych cykli tematycznych. To pozwala lepiej zgłębić i zapamiętać treści. Według pedagogiki waldorfskiej takie podejście umożliwia naturalny sposób uczenia się człowieka, który, kiedy czymś się zainteresuje, zgłębia to zagadnienie przez dłuższy czas.

Ważne jest także artystyczne opracowanie i przedstawienie treści lekcji, by pobudzić wiele zmysłów: działać nie tylko słowem, ale i barwą, dźwiękiem, nastrojem. Plan dnia wygląda zwykle tak, że po 1,5-godzinnej lekcji głównej, która wymaga największego zaangażowania intelektualnego odbywają się (naprzemiennie): zajęcia z matematyki i j. polskiego, lekcje językowe, gimnastyka, etyka/religia oraz obowiązkowe warsztaty z przedmiotów artystycznych (muzyka, nauki plastyczne, teatr, prace ręczne, ceramika/rzeźba).

W Liceum Waldorfskim uczymy języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. Przyjęliśmy założenie, że każdy z naszych uczniów, kończąc szkołę, powinien bez trudu komunikować się w języku angielskim, mając komfort w tym zakresie. Dlatego zajęcia z języka angielskiego realizujemy na poziomie rozszerzonym – obowiązkowo dla wszystkich uczniów. W razie potrzeby profilujemy edukację tak, by osoby z trudnościami w tym zakresie mogły uzupełnić swoją wiedzę. Język niemiecki i hiszpański jest do wyboru – wykładany w mniejszych podgrupach.

Zarówno w szkole podstawowej, jak i w liceum dbamy o zajęcia artystyczne. To bardzo ważne, bo według pedagogiki waldorfskiej obcowanie ze sztuką i doświadczanie jej na co dzień pomaga wszechstronnie się rozwijać. Wraz z rozwojem intelektu kształtuje się osobowość. Bloki artystyczne prowadzone są w formie zajęć praktycznych. To nie sucha teoria, ale aktywny proces edukacyjny, który pozwala na wydobycie z młodzieży twórczej energii. Zajęcia prowadzone są przez osoby na co dzień zajmujące się sztuką i rzemiosłem artystycznym. Nasi uczniowie w szkole: rzeźbią, malują, lepią w glinie, muzykują, tworzą sztuki teatralne nie dla efektu, bo nie każdy jest artystą, ale dla samego procesu, w czasie którego uruchamiają się wszystkie zmysły i otwiera serce.

W klasie 1, 2 i 3 nasza młodzież ma regularne zajęcia z filozofii, prowadzone w formie konwersatoriów. Na czym to polega? Każde spotkanie poświęcamy uważnej lekturze fragmentu tekstu źródłowego i krytycznej analizie. Pożądane są oczywiście własne opinie i interpretacje. Filozofia jest w Waldorfie przedmiotem obowiązkowym, realizowanym w wymiarze 1 godziny tygodniowo. W klasie 1 czytamy m.in. Platona, Arystotelesa czy Senekę. W kolejnych – przyjdzie czas m.in. na Kanta, Wittgensteina, Husserla, egzystencjalistów i postmodernistów.

Jeżeli uważasz, że to miejsce dla Ciebie zapraszamy do kontaktu:
– sekretariat: 33/810-13-93, 797-172-566
– e-mail: [email protected]

Znajdź nas na FB: https://www.facebook.com/szkolawaldorfska/
Odwiedź naszą stronę internetową i dowiedz się więcej: http://www.szkola-waldorfska.bielsko.pl/

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments