Wydarzenia Bielsko-Biała

Długie kolejki do darmowych badań. Światowy Dzień Serca w Bielsku-Białej

W Bielskim Centrum Kultury odbyło się dzisiaj wydarzenie poświęcone profilaktyce zdrowia serca. Bezpłatne badania przesiewowe zorganizowało Beskidzkie Centrum Onkologii oraz biuro senatorskie Agnieszki Gorgoń-Komor. W badaniach mógł wziąć udział każdy – przed południem w kolejce ustawiali się licznie uczniowie bielskich szkół oraz seniorzy.

O godz. 10.00 w BCK rozpoczęło się wydarzenie związane z obchodami Światowego Dnia Serca. Pod patronatem prezydenta miasta Jarosława Klimaszewskiego o godz. 11 zorganizowano wykład dla młodzieży z profilaktyki chorób krążenia pn. „Zawalcz o swoje serce”. Mówiono m.in. o tym, jak ważne jest, by od najmłodszych lat interesować się własnym zdrowiem.

Chcieliśmy połączyć pokolenia, dlatego zaproszeni zostali seniorzy, a jak wiemy trwają obecnie w Bielsku-Białej Dni Seniora, oraz młodzież z liceów ogólnokształcących. Przyszło ok. 400 osób. W czasie prelekcji mówiliśmy o tym, jakie są czynniki ryzyka, oraz jak ważna jest zdrowa dieta i aktywność fizyczna. Zainteresowanie było bardzo duże. Choroby sercowo-naczyniowe to najczęstsza przyczyna zgonów, w sytuacji gdy w Polsce zmagamy się z 200 tys. nadmiarowych zgonów musimy apelować do młodzieży, aby już w tym wieku rozumieli kwestie dotyczące pracy serca. Każda profilaktyka jest lepsza niż żadna – mówiła dr Agnieszka Gorgoń-Komor, senator RP.

Odbywają się tutaj obchody Światowego Dnia Serca zorganizowane przez oddział kardiologii Bielskiego Centrum Onkologii-Szpitala Miejskiego. Można przede wszystkim dokonać podstawowych badań przesiewowych, zmierzyć ciśnienie, zrobić EKG, echo serca oraz skorzystać z porady kardiologa. Również, ponieważ jesteśmy szpitalem onkologicznym, można zbadać znamiona, a osoby starsze mogą zapisać się na badania osteoporozy czy na mammografię – dodawał dr Klaudiusz Komor, kierownik oddziału kardiologii i kardioonkologii w BCO.

google_news
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
marko
marko
8 miesięcy temu

przynajmniej dostaną dobrą ocenę z zachowania

Agnieszka
Agnieszka
8 miesięcy temu

Bardzo dziękuję że byliście z nami , od lat organizujemy takie spotkania, przerwa była tylko w okresie pandemii, wśród młodych wykryliśmy kilka nieprawidłowości

Katarzyna
Katarzyna
8 miesięcy temu

Tak, „duże zainteresowanie”… młodzież została zapędzona na reklamę własnej osoby pani Gorgoń zamiast lekcji w szkole. Córka była przymuszoną uczestniczką. Szkoda, że senator nie jest chętna do takiego poświęcenie poza sezonem wyborczym. Żenujący poziom etyki senatora i lekarza w jednym.

Ada
Ada
8 miesięcy temu

Pani pseudo senator próbuje coś działać bo 4 lata przesłała A wybory za pasem. Żałosne ożywienie POpapranych.

Edi
Edi
8 miesięcy temu
Reply to  Ada

Nie tak pseudo jak sekta pis boli że jest mądrą wykształconą nie jak nieuki kaczora czym głupszy to lepszy zobacz na ich teraz osłów po zawodówkach i studiach rydzyka albo prywatnych za kasę to jest cała sekta p**d.

na wabia
na wabia
8 miesięcy temu

Jednorazowe przebadanie niewiele daje w leczeniu, trzeba zrealizować następne wizyty ale już nie za darmo