Porady i inspiracje

Drukowanie zdjęć na papierze fotograficznym

Wielu użytkowników drukarek atramentowych zapomina o tym, że urządzenia te można wykorzystać nie tylko do przygotowywania dokumentów, ale również do samodzielnego drukowania zdjęć. W takim przypadku najlepiej skorzystać ze specjalnego papieru fotograficznego, który na szczęście pasuje praktycznie do każdej drukarki.

  1. Na co zwrócić uwagę przy wyborze papieru?
  2. Najważniejsze parametry papieru fotograficznego
  3. Ile kosztuje dobry papier do zdjęć?

Dzięki temu uzyskasz świetną jakość, a wydrukowane w domowych warunkach zdjęcia będą wyglądały jak profesjonalne fotografie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze papieru?

Wiele osób zniechęca się do samodzielnego drukowania zdjęć, gdyż wcześniej podejmowały próby zrobienia tego na zwykłych kartkach A4. Taki papier jednak w ogóle nie nadaje się do fotografii, gdyż po naniesieniu dużych ilości atramentu – a tego wymagają praktycznie wszystkie zdjęcia – zniekształca obraz. Wystarczy jednak wybrać odpowiedni papier fotograficzny do zdjęć, aby wyeliminować ten problem. Podobnie jak w przypadku zdjęć zamawianych w punktach fotograficznych, możesz znaleźć papier matowy lub błyszczący. Wybór powłoki zależy wyłącznie od twoich preferencji, jednak warto mieć na uwadze, że na błyszczących papierach od razu będzie widać ślady po palcach. Tego typu fotografie najlepiej więc od razu włożyć do albumu lub ramki.

Najważniejsze parametry papieru fotograficznego

Jeżeli zastanawiasz się, jaki papier fotograficzny wybrać, zwróć uwagę na kilka istotnych parametrów. Jednym z nich jest gramatura. Porządny papier wykorzystywany do drukowania zdjęć powinien mieć wysoką gramaturę, co przełoży się na sztywniejsze zdjęcia. Osoby, którym zależy na uzyskaniu idealnych wydruków, powinny wypróbować papiery do drukarki o maksymalnym poziomie gładkości. Dzięki temu będzie można uzyskać wierne odwzorowanie wszystkich szczegółów. Nie można również zapominać o dobraniu prawidłowego formatu. Jeżeli nie wiesz, jak duże zdjęcia będziesz chciał wydrukować, zamów papier błyszczący w formacie A4, co w razie potrzeby pozwoli ci dociąć zdjęcie do mniejszego rozmiaru.

Ile kosztuje dobry papier do zdjęć?

Zamiast jednak tracić czas na samodzielne szukanie dobrego papieru, możesz zamówić jeden z najlepszych modeli. W takim przypadku wypróbuj papier CANSON INFINITY Arches Aquarelle, który kosztuje niecałe 200 złotych za opakowanie. Jego gramatura wynosi aż 240, a w jednej paczce znajdziesz dwadzieścia pięć arkuszy A4, co pozwoli ci wydrukować wiele zdjęć w popularnych formatach (na przykład 9×13 lub 10×15).

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments