Kultura i rozrywka Żywiec

„Dziady” opanowały Żywiec!

Fot. Paweł Szczotka

Dzień plenerowy – to zdecydowanie jedna z najlepszych i najbardziej widowiskowych części Żywieckich Godów. I właśnie dzisiaj (26 stycznia) Żywiec należał do „Dziadów”!

Korowód przebierańców, który otwierali Jukace z żywieckiego Zabłocia, tradycyjnie przeszedł ulicą Kościuszki na Rynek. Tam zespoły zaprezentowały się bardzo licznie zebranej publiczności, a następnie 13 ochotników stanęło do konkursu trzaskania z bata. W kategorii młodzieży zawodnik musiał dać popis swoich umiejętności przez minutę, a wśród dorosłych przez półtora minuty. Dodatkowo rywalizacja podzielona była na Jukacy i „Dziady”.

W kategorii Jukace młodzież wygrał Bartłomiej Ścieszka, a drugie miejsce przyznano Konradowi Staniakowi. Z kolei w dorosłych Jukacach najlepiej z bata strzelał Radosław Szczygieł. Drugi był Szymon Kubiesa.

Wśród „Dziadów” młodzieży największe uznanie znalazł Patryk Biegun (z zespołu Gronicki z Brzuśnika). Drugi był Przemysław Mizia (Kamieńcoki z Milówki), a trzeci Wojciech Jurasz (Romanka z Małej Żabnicy). Wyróżnienie wręczono Maksymilianowi Klekociukowi (Baciary z Cięciny). Natomiast wśród dorosłych „Dziadów” najlepiej wypadł Andrzej Śleziak (Pietrasianie z Nieledwi). Druga nagroda została wręczona Mateuszowi Dygasowi (Romanka z Małej Żabnicy), a trzecia Piotrowi Śleziakowi (Pietrasianie z Nieledwi). Wyróżnienie przyznano Arkadiuszowi Czechowi (Baciary z Cięciny).

2
Skomentuj

avatar
1 Komentarzy
1 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
2 Komentarzy
BettibluuuGÓRAL 1956 ŻYWIEC Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
GÓRAL 1956 ŻYWIEC
Gość
GÓRAL 1956 ŻYWIEC

tradycją nie mam nic do Dziadów.Cały ten przechód od karczmy i pożal sie Boże lumpeksu (wstyd,wstyd,wstyd) idealnie wkomponowany jest w Żywiec.Miasto wygląda żle.Wszędzie bród cygony żule.W mieście żadnej z prawdziwego zdarzenia hali sportowej o stadionie nie wspomne.Można by tak długo wymieniać i wyliczać.AMEN.

Bettibluuu
Gość
Bettibluuu

Przesadziłeś!Powyliczaj i wymieniaj!Bardzo podobały mi się życzenia złożone przez ” dziada” pięknie ubranego, czystego;wierszem,na uklękniętym kolanie. Wiersz miał 12 zwrotek, wzruszył mnie bardzo i od tego czasu polubiłam ten zwyczaj . Dziękuję Ci Marcin!