Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

Działasz w turystyce? Przypilnuj terminów zwolnień w ramach Tarczy 5.0!

W ramach Tarczy Antykryzysowej 5.0 przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień. Prawo do tej formy pomocy przysługuje płatnikom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji, wystaw. Aby skorzystać z tej pomocy, należy przekazać do ZUS deklaracje rozliczeniowe najpóźniej do końca października.

Warunkiem otrzymania zwolnienia jest m.in. prowadzenie działalności przed 30 czerwca 2020 r., spadek 75 proc. przychodów w porównaniu z miesiącami z 2019 roku (porównujemy pierwszy miesiąc z wniosku o zwolnienie z analogicznym miesiącem 2019 r.). Wnioski o zwolnienie można składać do końca listopada, natomiast dokumenty rozliczeniowe miesiące objęte zwolnieniem – do końca października.

– Przypominamy przedsiębiorcom o tym nieprzekraczalnym terminie na złożenie deklaracji rozliczeniowych, czasu zostało niewiele. Spóźnienie, w tym przypadku, będzie oznaczało brak możliwości skorzystania ze zwolnienia. Jasno to precyzują przepisy, dlatego jeśli ktoś chce ubiegać się o taką pomoc, a jeszcze nie złożył deklaracji rozliczeniowych, to lepiej aby się pospieszył, bo koniec października tuż-tuż – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Spóźnienie, w tym przypadku, będzie oznaczało brak możliwości skorzystania ze zwolnienia. Jasno to precyzują przepisy, dlatego jeśli ktoś chce ubiegać się o taką pomoc, a jeszcze nie złożył deklaracji rozliczeniowych, to lepiej aby się pospieszył, bo koniec października tuż-tuż

W ramach Tarczy 5.0 prowadzący firmy mogą wnioskować także o świadczenie postojowe. Prawo do niego uzyskają osoby, które prowadzą działalność jako agenci turystyczni i przewodnicy turystyczni. W przypadku agentów turystycznych, warunkiem otrzymania środków (2 080 zł) będzie rozpoczęcie prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020 r. Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać ze świadczenia postojowego, muszą odnotować przestój w prowadzeniu biznesu w następstwie wystąpienia Covid-19. Nie mogą też podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, chyba że podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

– Nieco inne warunki muszą spełnić przewodnicy turystyczni. W ich przypadku działalność powinna mieć charakter sezonowy i w 2019 roku być wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy. O pomoc mogą ubiegać się przewodnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą, ale po 31 sierpnia 2019 roku – tłumaczy rzeczniczka.

Tarcza 5.0 wprowadza również dodatkowe świadczenie postojowe. Na taką pomoc mogą liczyć prowadzący działalność gospodarczą, którzy wcześniej już otrzymali postojowe. Prawo do dodatkowego świadczenia będzie przysługiwało przedsiębiorcom, sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji. Chodzi m.in. o transport turystyczny, wystawianie i występowanie w przedstawieniach teatralnych czy prowadzenie dyskotek, salonów gier elektronicznych, plaż, jarmarków.

Wnioskującymi o to świadczenie mogą być osoby, jeśli uzyskały przychód z działalności w miesiącu (poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku), niższy co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu w 2019 r. Dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje nie więcej niż trzykrotnie.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments