Bielsko-Biała Cieszyn Na sygnale Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Dziś akcja NURD. W trosce o bezpieczeństwo pieszych na drogach

Fot. KPP w Cieszynie

Dziś w całym kraju policjanci drogówki prowadzą wzmożone działania pod kryptonimem NURD, wycelowane w bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Genezą policyjnych działań NURD jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim. Dziś więc, większym niż zwykle, nadzorem zostały objęte odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, w których ryzyko powstania wypadku jest największe.

– Bez względu na to, czy statystyki wskazują na poprawę sytuacji czy nie, trzeba pamiętać, że zagrożenie wypadkami ciągle jest realne. Odnosząc się chociażby do zdarzeń z udziałem pieszych, zatrważa fakt, iż wciąż znaczna część wypadków z ich udziałem ma miejsce właśnie na wyznaczonych przejściach. Dlatego w ramach działań NURD zwracamy szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych. Pamiętając, że piesi są sprawcami znacznej części wypadków, przyglądamy się również ich poczynaniom – wyjaśnia Krzysztof Pawlik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Nadzorem objęte są miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych, na przykład przejścia przez ruchliwe jezdnie lub przejścia, na których doszło do potrąceń pieszych. Jednocześnie prowadzone są przedsięwzięcia edukacyjne, w ramach których policjanci przekazują uczestnikom ruchu drogowego informacje o zagrożeniach pieszych na drodze oraz potrzebie znajomości i przestrzegania przepisów prawa.

– Warto przypomnieć, że uczestników ruchu drogowego obowiązują zasady ostrożności, szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania. Mimo że dotyczą wszystkich, to podwójnie zdeterminowani do ich stosowania powinni być piesi, którzy przy wypadku i kontakcie z nadwoziem pojazdu zawsze przegrają. Ostrożny pieszy to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamięta o obserwacji pojazdów, upewniając się, czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze. Co istotne, kierujący pojazdem, widząc znak informacyjny o przejściu dla pieszych, powinien, zgodnie z przepisem, zmniejszyć prędkość a zwiększyć uwagę – dodaje Krzysztof Pawlik.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ahmed
Ahmed
2 lat temu

Allah jest Wielki !!!!

M. Luter
M. Luter
2 lat temu

Słowo Boże jest czyste, usprawiedliwia, zawiera prawdę i jest łagodne. Jeśli wchodzi do serca dzięki wierze, przynosi ze sobą wszelkie cnoty (…), bo dzięki wierze Słowem kroi się serce. Gottes wortte ist reine, rechtfertig, warhafftig, sanfftmutig. Wen das ins herzce fellet durch den glauben, bringt es auch mit sich alle Tugent, darumb ists nicht muglich (…), denn durch den Glauben: mit dem wort beschneydet man das herzce.

Maria
Maria
2 lat temu
Reply to  M. Luter

Martin Luter lebt schon lange nicht mehr….

icek
icek
2 lat temu
Reply to  M. Luter

Jak już coś chcesz napisać to pisz po polsku – bo nie wszyscy są tak uceni jak ty?