Wydarzenia Bielsko-Biała

Eksperci pomogą. Bielsko-Biała walczy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury

Fot. Marcin Płużek

Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski wręczył dziś w ratuszu nominacje osobom powołanym do zespołu eksperckiego o nazwie „Rada Programowa projektu Bielsko-Biała Europejską Stolicą Kultury 2029.” Przypomnijmy, iż stolica Podbeskidzia zamierza ubiegać się o ten zaszczytny tytuł. Pisaliśmy o tym kilka dni temu.

Powołane przez prezydenta gremium składa się z 25 członków, wybitnych postaci bielskiej kultury, szefów instytucji i placówek kulturalnych działających na terenie, a także przedstawicieli władz miasta oraz bielskiego samorządu. Jego członkowie mają podpowiadać, koordynować i wspierać działania, które mają pomóc w wywalczeniu przez stolicę Podbeskidzia tytułu.

Teoretycznie czasu jest jeszcze sporo, lecz w praktyce nie ma go za wiele. Już we wrześniu samorząd musi zgłosić oficjalną kandydaturę Bielska-Białej. Wiąże się to z opracowaniem wielostronicowego dokumentu prezentującego walory i atuty miasta kandydata. Przy czym nie ma to być „urzędnicze” pismo, lecz opracowanie, które samo w sobie ma świadczyć o tym, że Bielsko-Biała zasługuje na miano Europejskiej Stolicy Kultury.

O tym czy go otrzyma zadecyduje specjalna ponadnarodowa europejska komisja, której członkowie będą wizytować, przepytywać i oceniać poszczególnych kandydatów. Konkurencja będzie duża, bo ze wstępnych szacunków wynika iż ubiegać się o tytuł zamierza aż 30 polskich miast. Z województwa śląskiego oprócz Bielska-Białej swoje kandydatury chcą zgłosić jeszcze Katowice oraz Jastrzębie.

Do ostatecznej rozgrywki zakwalifikowane zostaną trzy miasta, które przejdą pozytywnie proces wstępnej selekcji. Czy Bielsko-Biała ma szansę znaleźć się przynajmniej w tym niewielkim gronie? Słuchając wypowiedzi, jakie wygłoszono podczas dzisiejszego spotkania w ratuszu, można było odnieść wrażenie, że nikt w to nie wątpi. Natomiast pomysł ubiegania się przez Bielsko-Białą o tak prestiżowy tytuł można by najlepiej opisać znanym stwierdzeniem – „kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana”.

 

google_news
16 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Oset
Oset
1 rok temu

…a jego brzuch to brzuchów wzór jak u doktora Lutra…(Goethe)

Oj posypią się granty
Oj posypią się granty
1 rok temu

Nie o to chodzi by złapać króliczka ale by gonić go. Ale by gonić go.

Adam M.
Adam M.
1 rok temu

Cyrkla, wagi i miary
Do martwych użyj brył;
Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił.
 
Bo gdzie się serca palą,
Cyrklem uniesień duch,
Dobro powszechne skalą,
Jedność większa od dwóch.
 
Hej, użyjmy żywota!
Wszak żyjem tylko raz;
Tu stoi czara złota,
A wnet przeminie czas.

bywalec
bywalec
1 rok temu

Kmiotów ta tematyka nie obchodzi. Nawet pod tym artykułem liczba komentarzy znikoma. Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury powinno dostać miasto dla którego to istotna sprawa.

jan
jan
1 rok temu

Jaka kultura w BB ja pamiętam lata 70 kiedy w parku słowackiego były koncerty ludzi cały park

co porównywać?
co porównywać?
1 rok temu
Reply to  jan

Jedna z niewielu ofert, w TV – 2 programy, nie było internetu, pochody pierwszomajowe tłumne, wódka była tania, piwo marne, budki z piwem, spod budki rowerem Ural.

emerytka 90 lat
emerytka 90 lat
1 rok temu
Reply to  jan

Tak było a na zagryche my brali bułke ze salcesonem. Pełno ludzi a jak sie chopy upiły to kobiety w śmiech bo nie chciały pokazywać co miały pod kiesom. A wiadomo chłopy to małpiego rozumu dostali od samgonu.

kultura jak trza, komu przeszkadzało?
kultura jak trza, komu przeszkadzało?
1 rok temu

Pasowało aby kobiety upiły się też, byłoby jeszcze śmieszniej

bywalec
bywalec
1 rok temu

Dla mnie taka kandydatura to absurd. Miasto robotnicze, bez żadnych lokalnych tradycji kulturalnych, lokalnej gastronomii, żywej-spontanicznej kultury typu darmowe koncerty. No z czym do ludzi? Ładne miasto, ale z kulturą ma doprawdy mało wspólnego.

Letycja
Letycja
1 rok temu

Jeśli ta europejskość ma wyglądać jak ostatni jubileusz w BCK to proponuję przede wszystkim zainwestować wszędzie w dyskretne wyjścia ewakuacyjne, żeby łatwo można było się z głównych imprez ewakuować. Jurorzy może docenią uczciwe podejście do sprawy.

jak to jest?
jak to jest?
1 rok temu

30 polskich miast staje do konkurencji a ile i jakie z Europy?, podział na kategorie? – trzeba mieć pełną świadomość, że Bielsko Biała nie może konkurować z Paryżem czy Wiedniem a nawet Krakowem czy Wrocławiem.

bywalec
bywalec
1 rok temu
Reply to  jak to jest?

BB nie może konkurować nawet z małymi powiatowymi miasteczkami inteligenckimi bo to miasto robotnicze.

nie wiadomo
nie wiadomo
1 rok temu
Reply to  bywalec

Na pewno musi być jakiś regulamin a w nim kategorie miast, ale pan redaktor tego nie podaje. Przecież między podanymi 3 miastami z woj. śląskiego – Katowice i Jastrzębie powinny być w różnych wagach.

bywalec
bywalec
1 rok temu
Reply to  nie wiadomo

jastrzebie podobnie robolskie miasto jak bb bez wielkiej kultury,

?
?
1 rok temu
Reply to  bywalec

zgadza się, owczy pęd?

"jakie ryzyko za publiczną kasę?"
"jakie ryzyko za publiczną kasę?"
1 rok temu

Po co tak wielkie grono, ile będzie kosztowało? Publiczny pieniądz, oddadzą jak się nie uda?