Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Ewangelicy w Białej z nowym proboszczem. Jego pasją jest motoryzacja i muzyka

Fot. z archiwum diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce

Dziś w parafii ewangelickiej w Białej miało miejsce wyborcze zgromadzenie parafialne. Wierni zdecydowali o tym, kto zostanie nowym proboszczem, następcą odchodzącego na emeryturę ks. Henryka Macha.

Wybory przeprowadził biskup diecezji cieszyńskiej, ks. Adrian Korczago. W wyborach brało udział czterech kandydatów: ks. Robert Augustyn, ks. Łukasz Gaś, ks. Bogdan Wawrzeczko i ks. Oskar Wild. W pierwszej turze głosowania ks. Robert Augustyn uzyskał 51 głosów, ks. Łukasz Gaś 14, ks. Bogdan Wawrzeczko 35, a ks. Oskar Wild 23. Do drugiej tury przeszli ks. Robert Augustyn i ks. Bogdan Wawrzeczko. W drugim głosowaniu ks. Robert Augustyn uzyskał 83 głosy, a ks. Bogdan Wawrzeczko 34 głosy.

Ks. Robert Augustyn urodził się 20 sierpnia 1988 roku w Wiśle. Wychował się w Wiśle Malince, gdzie przez wiele lat zaangażowany był w służbę muzyczną w swoim rodzinnym zborze, prowadzonym przez ks. Leszka Czyża. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Stalmacha w Wiśle. Następnie kształcił się w zakresie teologii ewangelickiej w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, którą ukończył w 2013 roku uzyskując tytuł magistra teologii. Ordynowany na duchownego 13 grudnia 2014 roku, pracował jako wikariusz w parafii w Mikołajkach. W 2016 roku skierowany został na wikariat do parafii w Katowicach-Szopienicach, Mysłowicach, Hołdunowie i Sosnowcu. W 2018 roku został Diecezjalnym Duszpasterzem Młodzieżowym Diecezji Katowickiej. Aktualnie koncertuje z zespołem „Pastores”, który współtworzy z pięcioma pozostałymi księżmi i młodzieżą. Wcześniej był wieloletnim perkusistą Zespołu CME oraz „Cześć”.

Od 2017 roku wykorzystuje swoją pasję motoryzacyjną realizując projekt misyjny o nazwie „Rallypriest Team”. Samochodem obklejonym w wersety biblijne startuje wraz z małżonką w rajdach samochodowych oraz bierze udział w imprezach charytatywnych i młodzieżowych. Żonaty, ma dwóch synów.

KB_starsza
Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Trochę zna szerzej życie niż mój proboszcz katolicki.

René
René
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

A co zadzierzgnęłaś już jakoweś bliższe stosunki międzyludzkie z nowym wielebnym, że masz takie skrystalizowane zdanie?

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  René

Zdanie Hermenegildy jest dalekie od kryształu, nie muszę nic zadzierzgać aby umieć porównać.

Oset
Oset
1 miesiąc temu
Reply to  René

Panta rhei

Owiec
Owiec
1 miesiąc temu

Demokracyjne wybory pasterza, hmm..
Czy to system rzeczywiście biblijny? Tam chyba ekipa była dobierana na zasadzie kooptacji.
ps. My to na redyk wiosną mamy juz zawsze do opieki kogoś z gòry wyznaczonego. Odpuszcza se żonkę, motocykiel i pasje zostają w dolinach. Inaczej – kręcenie się w kółko (przez wieki?) i ..zguba!