Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Fotowoltaika i jej opłacalność. Przewidywane ceny prądu mają na to wpływ!

Coraz więcej osób w Polsce inwestuje w fotowoltaikę. Czym spowodowana jest ta tendencja? Powodów jest kilka i wydaje się, że do najważniejszych z nich należą: przewidywania drastycznego wzrostu cen prądu z elektrowni cieplnych w 2020 roku, coraz większa liczba projektów wspomagających rozwój fotowoltaiki oraz po prostu chęć ekologicznego życia. W poniższym artykule przyjrzymy się poszczególnym czynnikom, które wpływają na znaczną popularyzację fotowoltaiki w Polsce.

Ceny prądu w 2020 roku – przewidywane duże wzrosty

Jak już wspomnieliśmy, zwiększone zainteresowanie fotowoltaiką jest spowodowane między innymi prognozowanymi wzrostami cen prądu z elektrowni cieplnych w 2020 roku. Dlaczego eksperci uważają, że podwyżki będą miały drastyczny charakter? Wpływ na to ma przede wszystkim system cen emisji dwutlenku węgla. Jest to jeden z bodźców, który ma spowodować stopniowe odchodzenie od opierania gospodarek krajów Europy na węglu. Niestety jak wszyscy wiemy, w polskim bilansie energetycznym prym wiedzie właśnie ten czarny surowiec, co oznacza, że ceny prądu w Polsce mogą znacznie wzrosnąć.

Wzrost cen emisji dwutlenku węgla = wzrost cen prądu w Polsce

Widzimy więc, że przy wzroście cen emisji CO2, ceny prądu w Polsce nie mogą pozostać bez zmian. Dla zobrazowania problemu najlepiej posłużyć się konkretnymi danymi: dwa lata temu, za produkcję jednej tony dwutlenku węgla trzeba było zapłacić od 5 do 6 euro. Pod koniec lipca 2019 roku kwota ta wzrosła niemal do 30 euro! Dotychczas w Polsce nie odczuwaliśmy tych zmian cenowych, ponieważ w roku 2019 obowiązuje tzw. ustawa zamrażająca ceny prądu. Co prawda rząd pracuje nad zamortyzowaniem wzrostu cen prądu poprzez obniżenie akcyzy oraz opłaty przejściowej, jednak działania te mogą pokryć wzrosty tylko częściowo. Niestety bardzo wiele wskazuje na to, że ceny prądu z elektrowni cieplnych w przyszłym roku wzrosną i będzie to wzrost odczuwalny. Coraz więcej osób, które chcą zabezpieczyć się przed tymi wydarzeniami, inwestują w fotowoltaikę. Dlaczego akurat w tę technologię?

Dopłaty, ulgi i udogodnienia dotyczące fotowoltaiki

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na zwiększenie opłacalności fotowoltaiki, jest wprowadzanie różnego rodzaju projektów dotyczących tej technologii. Rząd w Polsce dąży bowiem do osiągnięcia piętnastoprocentowego udziału OZE w krajowym bilansie energetycznym. Jest to spowodowane zobowiązaniem Polski jako członka Unii Europejskiej do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Jak zobaczymy, programy wspierające fotowoltaikę są korzystne dla osób fizycznych, jak i firm.

Nowelizacja ustawy OZE i Pakiet Prosumencki

Udogodnieniem wychodzącym naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców jest nowelizacja ustawy OZE. Weszła ona w życie pod koniec września 2019 roku. Pakiet Prosumencki, który znajduje się w treści nowelizacji, wprowadza nową definicję prosumenta. Od tego czasu przedsiębiorcy mogą korzystać z fotowoltaiki na podobnych zasadach jak to czyniły dotąd gospodarstwa domowe. Co to oznacza? Firmom przysługuje rozliczanie się według systemu opustów (net-metering). W ten sposób przedsiębiorcy mogą oddawać do sieci nadwyżki wygenerowanej energii i pobierać ją w momencie, kiedy instalacja nie wytwarza odpowiedniej ilości prądu. Treść nowelizacji ustawy OZE jest na razie dosyć ogólna, dlatego zapowiedziano ogłoszenie odpowiedniego rozporządzenia, w którym sprecyzowane zostaną takie zagadnienia jak dokładny sposób rozliczenia przedsiębiorców. Jeżeli interesują się Państwo instalacją fotowoltaiczną dla swojej firmy, zapraszamy do zapoznania się z ofertą SunErgohttps://sunergo.pl/fotowoltaika-dla-firm/.

Odliczenie fotowoltaiki od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej

Dużym udogodnieniem dla osób, które chcą zainwestować w fotowoltaikę, jest ulga termomodernizacyjna. Dzięki niej podatnik może odliczyć podatek dochodowy od kwoty (do 53 tysięcy złotych), którą przeznaczył na termomodernizację budynku – na przykład na instalację fotowoltaiczną. Ile możemy zaoszczędzić dzięki tej uldze? Wszystko zależy od sposobu rozliczania. W Polsce istnieje kilka sposobów rozliczania podatku dochodowego – liniowy 19%, według skali 18% lub 32%, oraz zryczałtowany 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 17% i 20%. Aby przybliżyć to zagadnienie, dobrze jest się posłużyć przykładem. Jeżeli rozliczamy się według skali 18% (zarabiamy rocznie do 85 528 złotych), to od kwoty np. 25 000 złotych możemy odliczyć 4 500 złotych (18% z 25 000). Widzimy więc, że ulga termomodernizacyjna może stać się dużym udogodnieniem, a fotowoltaika stanie się jeszcze bardziej opłacalna – okres zwrotu z inwestycji znacznie się skróci.

Program “Mój Prąd” – 5 000 złotych dofinansowania do fotowoltaiki

Program “Mój Prąd” został ogłoszony 23 lipca 2019 roku, natomiast wnioski o dofinansowanie można składać od 30 sierpnia do 20 grudnia tego roku (pierwszy nabór). Projekt skierowany jest wyłącznie do osób fizycznych, które zainwestowały w mikroinstalację fotowoltaiczną (od 2 do 10 kW mocy). Budżet programu wynosi 1 miliard złotych i każdy beneficjent może otrzymać maksymalnie 5 000 złotych, lub 50% kosztów instalacji. Oznacza to, że z programu może skorzystać niemal 200 tysięcy osób! Należy pamiętać, że do projektu kwalifikują się tylko nowe instalacje złożone z komponentów, które nie są starsze niż 24 miesiące. Wnioski możemy składać dopiero po przyłączeniu  do sieci, które musiało nastąpić po ogłoszeniu naboru (30 sierpnia 2019 roku). Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na profesjonalnym blogu SunErgo oraz w ofercie tejże firmy w zakładce fotowoltaika dla domu.

Mamy nadzieję, że dzięki powyższemu artykułowi przybliżyliśmy Państwu zagadnienie opłacalności fotowoltaiki w Polsce. Więcej informacji na ten temat znajduje się na wspomnianym już blogu SunErgo.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konrad
Konrad
4 lat temu

Podobno UE planuje jeszcze bardziej zwiększać koszty emisji CO2 dlatego prąd pewnie będzie coraz droższy dlatego ja postanowiłem założyć panele słoneczne solartime.