Smacznie, zdrowo i stylowo

Gilowice: Zielono im!

Maceraty płatków róż w oliwie z oliwek. Fot. z archiwum biblioteki

Projekt „Zielono mi” zakłada edukację młodzieży i dorosłych w zakresie samodzielnego przygotowywania środków czystości i kosmetyków z naturalnych składników.

– W społeczeństwie takie produkty postrzegane są jako drogie, a ich przygotowanie czasochłonne. Nic bardziej mylnego. Przygotowanie proszku do prania zajmuje kilka minut, a koszt jednego prania wynosi kilkadziesiąt groszy. Tę świadomość trzeba krzewić zarówno w młodych, jak i dojrzałych ludziach. Poza kosztem nabycia środków czystości i kosmetyków istnieje problem ich opakowań. Codziennie gospodarstwa domowe produkują śmieci – opakowania plastikowe po płynach do mycia naczyń, kąpieli, prania czy płukania. Do tego dochodzą także kartony z proszków i opakowania plastikowe po kremach, odżywkach, szamponach itd. – mówi Izabela Pyclik z Gminnej Biblioteki Publicznej w Gilowicach.

W ramach projektu przeprowadzone będą dwa bloki warsztatów – samodzielnego przygotowywania środków czystości (proszek do prania, płyn do płukania, płyn do czyszczenia podłóg, płyn do mycia naczyń). Do przygotowania tych produktów potrzebne są: soda oczyszczona,, ocet, olejki eteryczne, boraks, szare mydło; samodzielnego przygotowania kosmetyków (peeling cukrowy, balsam do ciała, olejki do ciała). Do przygotowania tych produktów potrzebne są: oliwa, zioła suszone, płatki kwiatów, olejki eteryczne, olej kokosowy, masło shea, kawa, cukier.

– Po zakończeniu warsztatów każdy uczestnik będzie znał zasady samodzielnego przygotowywania środków czystości oraz kosmetyków naturalnych, otrzyma również materiały szkoleniowe – receptury do ich przygotowania. Zostaną wydane ulotki z recepturami na naturalne kosmetyki i środki czystości, które zostaną rozdane mieszkańcom podczas imprezy inaugurującej projekt – Dnia Ochrony Środowiska 2019. Podczas imprezy zostaną zaprezentowane produkty przygotowane przez uczestników warsztatów. Ulotki posłużą dalszej edukacji i pomogą innym mieszkańcom Gilowic samodzielnie przygotowywać środki czystości oraz kosmetyki co przyczyni się do zmniejszenia ilości śmieci – dodaje.

google_news