Wydarzenia Cieszyn

Goleszów: Dwieście lat dla Heleny Górniak

Fot. UG Goleszów

Helena Górniak z Goleszowa obchodziła w tym roku swoje 103 urodziny. Do jubilatki wybrała się wójt Goleszowa, Sylwia Cieślar.

– Z lekkim poślizgiem czasowym, udało mi się odwiedzić panią Helenę, by osobiście złożyć jej życzenia, spędzając z nią oraz jej najbliższymi trochę czasu na ciekawych i wartościowych rozmowach oraz bogatych wspomnieniach. Życzenia złożyłam w imieniu własnym, jak również mieszkańców naszej gminy Goleszów, bo osiągnięcie takiego wieku przez naszą mieszkankę to prawdziwa duma i radość dla nas wszystkich – podkreśliła Sylwia Cieślar.

Helena Górniak urodziła się dokładnie15 lipca 1920 r. w Żukowie Górnym na Zaolziu, jako córka Jana Danysia i pochodzącej z Hermanic Zuzanny z domu Sikora. Miała 2 braci i 2 siostry. Uczęszczała do polskiej szkoły podstawowej w rodzinnym Żukowie a następnie została zapisana do niemieckojęzycznej szkoły w Czeskim Cieszynie. Szkoła była dla niej pierwszym małym oknem na świat, niestety po trzech latach edukacji, z przyczyn rodzinnych, w dużej mierze związanych ze śmiercią ojca, musiała zrezygnować z nauki. Wróciła do Żukowa, aby pomóc zajmować się domem i gospodarstwem rolnym. W wieku 17 lat Helena ukończyła trzymiesięczny kurs w szkole rolniczej w Międzyświeciu, w czasie, którego doskonaliła umiejętności związane z prowadzeniem domu i pracą na roli. Swojego męża Pawła Górniaka poznała odwiedzając rodzinę w Godziszowie. Po ślubie zamieszkali wspólnie na gospodarstwie męża w Goleszowie, gdzie urodziła im się szóstka dzieci.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
$
$
4 miesięcy temu

Wszystkiego najlepszego dla Pani

powinszowania
powinszowania
4 miesięcy temu

2,5 miesiące to nie taki lekki poślizg a piruet w poślizgu. Przeżyła siostry i braci, o losie dzieci, wnuków nie wiadomo