Wydarzenia Cieszyn

Grozi nam wirus bezrobocia?

Fot. Pixabay.com

Epidemia koronawirusa trzęsie polskim rynkiem pracy. Według szacunków Krajowej Izby Gospodarczej, w optymistycznym wariancie, zatrudnienie może stracić od 320 do 480 tys. osób, w pesymistycznym – od 1,12 do 1,28 mln. Trudno ocenić sytuację, która zmienia się z dnia na dzień, ale pierwsze symptomy nie są dobre.

W branżach najbardziej narażonych na skutki epidemii pojawiły się już cięcia. Gastronomia, turystyka, hotelarstwo – to sektory, które oberwały jako jedne z pierwszych. Transport, motoryzacja, produkcja kuleją. Wiele firm wstrzymało swoją działalność, co oznacza poważne straty, a w wielu przypadkach utratę płynności finansowej i problem z dalszym funkcjonowaniem. Dramatyczna sytuacja dotyczy osób zatrudnionych na inne umowy niż umowa o pracę, które tracą dotychczasowe zajęcie. Katastrofa grozi też samozatrudniającym oraz jednoosobowym firmom. Jak przetrwać i nie zbankrutować? Co będzie po koronawirusie? Duże problemy mają też osoby mieszkające w Polsce, bądź w Czechach, ale pracujące na co dzień w drugim kraju, które do tej pory przekraczały granicę regularnie. Kolejne obostrzenia, podyktowane decyzjami rządu po obu stronach Olzy, mocno skomplikowały ich codzienne życie, zawodowe i rodzinne. Jak to wszystko odbije się na rynku pracy w naszym regionie?

Anna Stefaniak-Bacza, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Cieszynie, cały czas przygląda się dynamicznie zmieniającej się sytuacji w regionie i zapewnia, że pracownicy podległej jej instytucji są gotowi do pomocy wszystkim osobom, które będą jej potrzebowały. – Trudno oczekiwać, że w obecnej, bardzo trudnej sytuacji, powiat cieszyński, który jest powiatem transgranicznym, turystycznym, ma wiele obiektów hotelarskich, gastronomicznych i usługowych, nie odczuje skutków epidemii koronawirusa – twierdzi Anna Stefaniak-Bacza. Obecne sygnały płynące z rynku pracy do Powiatowego Urzędu Pracy dotyczą m.in. zapytań o możliwość zawieszenia działalności gospodarczej w przypadku trwających umów z urzędem.

Trudno oczekiwać, że w obecnej, bardzo trudnej sytuacji, powiat cieszyński, który jest powiatem transgranicznym, turystycznym, ma wiele obiektów hotelarskich, gastronomicznych i usługowych, nie odczuje skutków epidemii koronawirusa

Warto wiedzieć, że w związku z epidemią koronawirusa, od 16 marca rejestracja osób bezrobotnych w Cieszynie odbywa się elektronicznie za pomocą podpisu elektronicznego i łatwiejszej formy – profilu zaufanego, co pozwala ograniczyć zagrożenia wynikające z kontaktu bezpośredniego. Profil zaufany można potwierdzać przez konta bankowe oraz poprzez pocztową platformę envelo. Wszelkie informacje, łącznie z filmami instruktażowymi, znajdują się na stronie internetowej www.cieszyn.praca.gov.pl

– Nawet w tak trudnej sytuacji obsługa jest realizowana płynnie, zmienił się sposób komunikacji z bezpośredniej na telefoniczną, elektroniczną i pocztową. Obecnie na bieżąco są realizowane wszystkie sprawy naszych klientów. Staramy się wspierać i rozwiązywać każdy problem. Niezwykle ważne jest, i o to bardzo proszę naszych klientów, aby zakładali profil zaufany, który umożliwi im załatwianie wielu spraw administracyjnych, w tym rejestracji w urzędzie pracy, jeżeli będzie konieczna. To bardzo istotne, aby wspólnie dbać o bezpieczeństwo nas wszystkich. Na naszej stronie internetowej na bieżąco zamieszczamy wszystkie ważne informacje i serdecznie proszę o zapoznawanie się z nimi. W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt telefoniczny i mailowy – podkreśla Anna Stefaniak-Bacza.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
32 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mario
Mario
1 miesiąc temu

Oki Inżynierze wiec jestem pewien na 100% a jakby się dało to i na 200% że jakby dziś wprowadzono stan nadzwyczajny to tydzień później byś pisał pod innym Nickiem m.in.: Skandal do wymiany rząd za wprowadzenie stanu nadzwyczajnego – wszystkie firmy bankrutują, dodatkowo odszkodowania musimy płacić zagranicznym firmom,budżet Państwa się zalamal.. itd a co do ograniczeń wszystko jest legalne chyba ze cały świat nielegalnie wprowadza ograniczenia – śmieszny jesteś…

inżynier
inżynier
1 miesiąc temu
Reply to  Mario

Otóż zaskoczę Cię: NIE, nie napisałbym tak jak mówisz… Jestem w dobrym nastroju to ci wyjaśnię – wprowadzanie zakazu przemieszczania sie jest słuszne jako jedna z metod walki z COVID-19 i owszem stosuje się ją w wielu krajach (z tym całym światem to troszeczkę poleciałeś – ale nic to, nadal mam dobry nastrój). Problem 1: zakaz przemieszczania sie to jest bardzo poważna represja wobec ludności – musi być prawidłowo umocowana PRAWNIE – a nie jest! pis (którego do tego momentu BYŁEM wyborcą niestety) spartolił wprowadzenie własnej spec ustawy – no większego Darwina to jeszcze chyba nie było. W momencie w… Czytaj więcej »

donos do Brukseli
donos do Brukseli
1 miesiąc temu
Reply to  inżynier

Do twoich wypocin pasuje tekst starej piosenki ,,Na dalekiej Ukrainie gdzie hiszpański żyje lud, Amazonka rzeka płynie najpiekniejsza z polskich wód…Fajduli ,fajduli….

Mario
Mario
1 miesiąc temu

Faktycznie inżynier pisze same wypociny….

inżynier
inżynier
1 miesiąc temu
Reply to  Mario

Skro prawdę nazywasz wypocinami w swojej nomenklaturze – to i owszem piszę wypociny :D:D:D TO SIĘ NAZYWA WYPARCIE MALUTCY!

Mario
Mario
1 miesiąc temu
Reply to  inżynier

Oj Inżynierze, Inżynierze proponuję jutro rano wstać i wlać na siebie kubeł zimnej wody i się zastanowić czego się chce – jeśli bajzel w Polsce to Panu dziękujemy….

Bul
Bul
1 miesiąc temu

Inżynier dla jakiego ugrupowania trollujesz? Czytać już tego marudzenia nie idzie.

inżynier
inżynier
1 miesiąc temu
Reply to  Bul

Dla żadnego – uświadamiam was że wszystkie “działania” “rządu” są BEZPRAWNE I NIELEGALNE. Szczególnie oburzające są NIELEGALNE działania U8ECJI = P0LICJI.
Coś jeszcze chciałbyś wiedzieć?

Piotr
Piotr
1 miesiąc temu
Reply to  inżynier

A twoje wyzywanie i ubliżanie nie jest bezprawne?? Poczytaj kodeks karny. Pewnie niektóre artykuły znasz z życia 😉

Mario
Mario
1 miesiąc temu

Nie martw sie Inżynierze w tak wczesnym stadium rozpoczynającego się kryzysu – też czasami narzekam na PiS ale i tak na nich zagłosuje bo nie ma obecnie lepszej partii…

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Mario

Taka postawa twardego elektoratu jest znana. Jest o co się martwić. Może jednak lepsza partia jest brydża.

NN
NN
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

Która partia jest lepsza? Kiedy się lepiej żyło w tym kraju jak nie teraz? (pomijając pandemię).

inżynier
inżynier
1 miesiąc temu
Reply to  Mario

Stary, jak się kryzys rozchula to już nawet nie ponarzekasz. To jest początek końca tego kraju – bijesz zakład?

M. Luter
M. Luter
1 miesiąc temu

Bankier to ktoś, kto pożycza ci parasol, kiedy świeci słońce ale chce go z powrotem w chwili, gdy zaczyna padać. Mark Twain.

inżynier
inżynier
1 miesiąc temu

Szybcy jesteście: Więc oglądam i słyszę, jaka to wspaniała jest Tarcza Morawieckiego, jak on nią chroni polskich przedsiębiorców. Na szczęście, telefonu władza mi jeszcze nie wyłączyła, więc mogę podzwonić po przedsiębiorcach, popytać ich o nastroje. Chętnie opowiadają, widać, że mają dużo wolnego czasu. A są na etapie zwijania. O Tarczy mówią jak o propagandowym triku. Że kiedyś może będą z tego jakieś niewielkie pieniądze, ale to jak umarłemu kadzidło. Już zresztą wyrejestrowało się w Polsce około 50 000 firm. I – jak mówią – za chwilę padną kolejne. Przekonamy się o tym 10 i 15 kwietnia, to jest termin regulowania… Czytaj więcej »

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  inżynier

Co to jest szacunek? Szacunek to pojęcie dawne, obce i nie ma go dziś w większości obywatel lepszego sortu od gorszego. A już na pewno o szacunku nie ma prawa mówić Dziki Bill vel inżynier.

Zorientowany
Zorientowany
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

HERMENEGILDA: To kobieta mająca skłonności do bycia apodyktyczną – lubi rządzić innymi, wprost mówić im, co mają robić. Odmowa wiąże się z wywołaniem jej gniewu. Specyficzny sposób bycia nie przyczynia się do tego, by kobieta o tym imieniu była lubiana w towarzystwie. Na ogół trzyma się na uboczu, raczej obserwuje niż komentuje i uczestniczy. W wolnym czasie stara się realizować swoje hobby; bardzo często lubi drobne rękodzielnictwo, takie jak chociażby produkcja biżuterii. W pracy liczą się dla niej głównie pieniądze, hobby woli realizować w domu. Jest jej zatem obojętne, czy zakres jej obowiązków pokrywa się z jej pasją. Bardzo nie… Czytaj więcej »

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Zorientowany

Zapytaj o rację swojej psychoanalizy inżyniera. Za chwilę zaneguje Twój nick. Prawdziwa (i przeciętna) kobieta chyba raczej sama odmawia niż jej odmawiają. Chyba, że jest gwiazdą ale daleko Hermenegildzie do gwiazdy.

inżynier
inżynier
1 miesiąc temu
Reply to  Zorientowany

Hehehe jest tylko jeden problem 😀 “hermenegilda” to koleś, mam wrażenie że trochę zaburzony. Właśnie pisze co pisze ale to jeszcze nic, jak się go przyciśnie to twierdzi że nazywa sie hermenegild von kubcińśki i takie tam… Że jest “zielarką” – unbeliavable :D:D:D Ogólnie nie traktuje go poważnie, zresztą nie ja jeden na forum.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  inżynier

Wszystko jasne Zorientowany? Traktuj na poważnie inżyniera a nie Hermenegildę bo na forum nie jeden nie traktuje go poważnie (tutaj inżynier jeszcze nie wie ilu to jest “nie ja jeden” ale trzeba czekać z wypiekami, że kiedyś powie ilu to jest). Traktuj na poważnie Bielszczanina JOHNY kiedyś, teraz inżynier a tak naprawdę zachowującego się stosownie na nick Dziki Bill. Nieco inżynierowi pomyliło się z tym przyciśnięciem (grupowe przyciskanie gości z kijem bejsbolowym w ręku to profesja inżyniera spoza stadionu) i wyciśnięciem von kubciński, zapomniał że nie było przyciskania, to było autorskie inżyniera – von KUPSKO. No ale taki tam drobiazg.… Czytaj więcej »

inżynier
inżynier
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

@zorientowany – widzisz? Tak to mniej więcej wygląda – wystarczy wywołać wilka z lasu textem HEMRNEGILDE KOMMM!!!

Zorientowany
Zorientowany
1 miesiąc temu
Reply to  inżynier

Przemyślenia i wnioski całkiem, całkiem…… +++

inżynier
inżynier
1 miesiąc temu
Reply to  Zorientowany

Dziękuję 😀 Niestety nie ja jestem ich autorem – pozwoliłem sobie wkleić ponieważ najbardziej pokrywają się z moją oceną sytuacji – a język zacny, bez bezeceństw – na chłodno. Autorem jest Robert Walenciak – felieton ukazał się na interii. Muszę przyznać, że sam lepiej bym tego nie napisał… Pozdro

Piotr
Piotr
1 miesiąc temu
Reply to  inżynier

ynrzynier na prezydenta… Tylko on uzdrowi nasz Kraj…

inżynier
inżynier
1 miesiąc temu
Reply to  Piotr

Niczego nie będę “uzdrawiał” – czekam tylko na otwarcie granic i już mnie tu nie ma 😀 tym razem definitywnie. Tego kraju nie da się uzdrowić – ten kraj jest przegrany od momentu kiedy dopuściliście do powstania dyktatury kobiet – smacznego.

Piotr
Piotr
1 miesiąc temu
Reply to  inżynier

Pod innym artykułem pisałeś że granice nie są zamknięte bo przekraczasz kiedy chcesz… To na co czekasz?…. W innym komentarzu piszesz że jesteś przedsiębiorcą… Razem z firmą wyjeżdżasz za granicę?? 😁😁😁 Poczytaj co to jest rozdwojenie jaźni 😄

inżynier
inżynier
1 miesiąc temu
Reply to  Piotr

I wyobraź sobie że to wszystko prawda – a jak to możliwe? Użyj wyobraźni – chociaż na polskich komisariatach tego nie uczą hahahaha Podobno masz maturę – MYŚL!!!
AZOR DO BUDY!!! AAAUUUUUUUUU

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  inżynier

Za dużo wyobraźni inżyniera, zasięg 2 km nie działa w moim przypadku i inżynier nie wyczuł, że i ja jestem policjantką. Już drugi raz instynkt kibola zawiódł, starzejesz się inżynier. Jestem policjantką bo jestem zwolenniczką przestrzegania zasad współżycia społecznego. Maturę mam i trochę więcej więc by się zgadzało w przypadku policjantki. Zawołanie na końcu mało inwencyjne jak na inżyniera od siedmiu boleści. Tutaj matury nie trzeba a takie zawołanie może wymyślić prostak.

inżynier
inżynier
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

Nie hermenuś – policjantem jest piotruś – ty jesteś menelem spod sklepu walącym jabcoki hahahaha

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  inżynier

Powtarzasz już któryś raz odzywkę z repertuaru kibolskiego o manelach spod sklepu i jabcokach. Na taką zaczepkę zapewne doprowadzasz do ustawek. Chwyta wśród leśnej braci ale nie tutaj na forum gdzie przez pomyłkę trafiłeś. Wielka pomyłka. Twórczego jak na inżyniera przystało nie wniesiesz nic poza klepaniem tych samych obrażających w koło odzywek. Tak na marginesie, “rozchula” gdzie piszesz wyżej nie pisze się przez “ch”. To Ci mówi menel spod sklepu raczący się jabcokami.

Ees
Ees
1 miesiąc temu
Reply to  inżynier

Przestań bredzić tylko trochę masz racji. Nudny jesteś

inżynier
inżynier
1 miesiąc temu
Reply to  Ees

Nie wiem jak można mieć “trochę” racji ale spoko – to już jakiś postęp…