Bielsko-Biała Na sygnale

Grupa rozbita, pieniądze schowane w pralce

Fot. CBŚP

CBŚP i Prokuratura Krajowały rozpracowały działającą najpewniej od połowy 2018 roku grupę przestepczą parającą się wytwarzaniem tzw. dokumentacji kosztowej, która działała m.in. na terenie Bielska-Białej.

Jej członkowie wystawiali nierzetelne i poświadczające nieprawdę faktury VAT na usługi budowlane, outsourcing, wynajem pojazdów czy pośrednictwo w zatrudnieniu. Następnie do gry wchodziły podmioty gospodarcze tworzące poświadczającą nieprawdę dokumentację księgową czy listy przewozowe, które generowały dokumentację kosztową.

W ten sposób wprowadzono do obiegu faktury o łącznej wartości ponad 476 mln zł. Skarb państwa mógł stracić na tym 76 mln zł. W proceder może być zamieszanych 16 spółek i 4 biura rachunkowe.

CBŚP zatrzymało 6 kobiet i 3 mężczyzn związanych z tą sprawą. Przy okazji funkcjonariusze zabezpieczyli sprzęt komputerowy, nośniki danych oraz dokumentację. W jednym z domów w bębnie pralki znaleźli ukryte kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono ponad 90 tys. zł w gotówce, 7 luksusowych samochodów – o łącznej wartości ponad 2,5 mln zł – oraz dokonano blokady 68 rachunków bankowych.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jednej kierowania nią. Dodatkowo wszyscy usłyszeli również zarzuty m.in. prania pieniędzy, wyłudzania podatku VAT czy wystawiania i przyjmowania nierzetelnych faktur VAT.

4 kobiety i 2 mężczyzn tymczasowo aresztowano. Śledztwo jest rozwojowe i niewykluczone są kolejne zatrzymania. Z opisywane przestępstwa grozi pozbawienie wolności do 25 lat.

google_news