Na sygnale Żywiec

Hala Bieguńska: Utknęli w zaspie. GOPR-owcy apelują o rozsądek

Fot. GOPR Beskidy

Pogoda nie sprzyja górskim wyprawom. Dlatego GOPR-owcy apelują do potencjalnych turystów o rozsądek. Ku przestrodze opowiadają o interwencji, do której doszło 28 grudnia. Tego dnia ratowali turystów, którzy utknęli w śniegu w okolicy Hali Bieguńskiej.

Turyści szli zielonym szlakiem z Hali Boraczej na Halę Lipowską. Dysponowali zaledwie jedną parą rakiet na cztery osoby i nie mieli żadnych źródeł światła. Ich dokładną lokalizację udało się ustalić dzięki aplikacji Ratunek.

Zgłoszenie wpłynęło do ratowników kilka minut po 17.00. Odsiecz ruszyła z kilku stron: z Sopotni w kierunku Rysianki, ze Złatnej w kierunku Lipowskiej oraz ze schroniska na Rysiance.  O 19.45 GOPR-owcy dotarli do turystów na skuterach i ewakuowali ich do schroniska na Hali Lipowskiej.

Ostatecznie akcja zakończyła się o 22.00. Wzięło w niej udział 12 ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR.

– Mimo, że ustały intensywne opady śniegu, warunki do uprawiania turystyki wciąż są bardzo trudne, potęguje je silny wiatr. Drzewa łącznie z pniami są znacznie oszronione, dlatego zwłaszcza po zmroku trudno się zorientować w przebiegu szlaku. Miejscami śniegu jest po pas, bez nart lub rakiet można zapaść się do samej ziemi, skąd ciężko wydostać się na powierzchnię – przestrzegają ratownicy.

Fot. GOPR Beskidy

WSB_zas_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
8 miesięcy temu

A po co aż 12 GOPR-owców po 4 pseudo turystów?