Cieszyn Kultura i rozrywka

Hażlach: Nowy wymiar gminnej kultury

Fot. Monika Foltyn-Kubera

Wkrótce dwie hażlaskie jednostki odpowiedzialne za kwestie związane z kulturą, czyli Gminna Biblioteka Publiczna i Gminny Ośrodek Kultury mogą zostać połączone w jeden duży organizm. Na ostatniej sesji radni podjęli bowiem uchwałę o zamiarze połączenia tych instytucji w jedną, gminną samorządową jednostkę pod nazwą Gminna Biblioteka Publiczna, Ośrodek Kultury, Nauki i Sportu w Hażlachu.

Zamiar połączenia tych dwóch instytucji wiąże się z dążeniem do coraz efektywniejszego działania i zaspokajania potrzeb mieszkańców gminy w zakresie kultury. Ponadto, dotychczasowa działalność obu instytucji się dublowała i była prowadzona w tym samym zakresie. „Nowa instytucja kultury będzie miejscem, gdzie opracowana zostanie wspólna polityka rozwoju kultury na terenie gminy Hażlach. Integracja sił i środków powinna lepiej wpłynąć na działania podejmowane w obszarze organizowania działalności kulturalnej oraz zapewnić wysoki poziom usług i imprez kulturalnych organizowanych na terenie gminy” – można przeczytać w uzasadnieniu.
Decyzja o połączeniu ośrodków ma również przesłanki ekonomiczne – zmniejszenie kosztów administracyjnych, racjonalizacja wydatków ponoszonych przez gminę w zakresie kultury, ujednolicenie zarządzaniem nieruchomościami, korzystanie ze wspólnego sprzętu czy połączenie służb finansowo-księgowych. Wszyscy pracownicy obu jednostek otrzymali zapewnienie, że nie są planowane żadne zwolnienia czy zmniejszenia etatów. W głosowaniu 13 radnych było „za”, jedna osoba się wstrzymała a jedna była „przeciw”.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mieszkaniec
mieszkaniec
2 lat temu

“Gminna Biblioteka Publiczna, Ośrodek Kultury, Nauki i Sportu w Hażlachu” – co to za twór? Bardzo zły pomysł. Cały dorobek biblioteki zostanie zniszczony tylko po to, by w blasku mógł się pokazać GOK, który w porównaniu do Biblioteki nie ma się czym pochwalić. GOK po zmianie będzie zarządzał prawie wszystkimi budynkami użyteczności publicznej w gminie, a już teraz nie umie zarządzać tym co ma. Nie pozyskał na remonty żadnych pieniędzy, nie ma wizji rozwoju i nie umie zarządzać zasobami ludzkimi. Misją biblioteki jest przede wszystkim kształtowanie i upowszechnianie czytelnictwa, a GOKu edukacja kulturalna.Teraz wszystko będzie w jednym “garnku” co nie… Czytaj więcej »