Kultura i rozrywka Wadowice

Historia Kalwarii według mistrza

Andrzej Bucki (z lewej) i Kazimierz Wiśniak. Fot. Bogdan Szpila

Poszerzone wydanie książki „Historia Kalwarii Zebrzydowskiej oczami Kazimierza Wiśniaka widziana i Jego ręką narysowana” może zadowolić gusta najbardziej wyrafinowanego czytelnika.

Okładka książki nie różni się od pierwszego wydania sprzed dwóch lat, natomiast między nowymi „deskami” czytelnik otrzymuje nie 48 stron (w I wydaniu), a 122 strony zapełnione rysunkami mistrza Kazimierza Wiśniaka i opisującymi miejsca i wydarzenia tekstami wybranymi przez Andrzeja Buckiego, dzięki któremu oba dzieła (pierwotne oraz poszerzone) ujrzały światło dzienne.

Rysunki przedstawiają nie tylko historię okolic Kalwarii Zebrzydowskiej (Lanckorona, Zebrzydowice, klasztor bernardynów, Dróżki), ale także współczesność miasta stolarzy i szewców. Jeden z rysunków prezentuje makietę Kalwaryjskich Dróżek, która na Rynku miasteczka stanęła zaledwie tydzień wcześniej (autor makiety prof. Karol Badyna był obecny na promocji książki).

„Inspiracją do opracowania i wydania niniejszej książki stał się brak publikacji o charakterze informatora, w prosty i interesujący sposób przedstawiającej historię naszego pięknego Miasteczka oraz górującego nad nim dostojnego Sanktuarium. Sądzę, że dla Mieszkańców Kalwarii i okolic, nade wszystko zaś dla przybywających tu Pielgrzymów oraz Turystów, lektura tej pozycji będzie przydatna i ubogacająca” – napisał w przemowie Andrzej Bucki, ceniony wśród nie tylko okolicznych stolarzy artysta tokarz w drewnie.

Autor rysunków, Kazimierz Wiśniak jest doskonale znany nie tylko w szerokim artystycznym świecie jako współtwórca Piwnicy pod Baranami, autor ponad 250 projektów teatralnych scenografii, współpracownik wybitnych reżyserów (Jerzy Jarocki, Konrad Swiniarski, Jerzy Szaniawski, Henryk Tomaszewski), pracownik krakowskich teatrów (między innymi Bagatela, Teatr Stary, Słowackiego). Pracował w teatrach Katowic, Wrocławia, Zielonej Góry…

Kazimierz Wiśniak od wielu lat jest związany z Lanckoroną, gdzie ma swoją galerię. Przez 12 lat był prezesem Towarzystwa Przyjaciół Lanckorony, prezesem (obecnie prezes honorowy) Kuriera Lanckorońskiego, a w 2004 roku otrzymał pierwszy w dziejach miasteczka (formalnie Lanckorona jest wioską) tytuł honorowego obywatela.

Promocja książki w Starym Kinie ściągnęła miłośników przeszłości Kalwarii Zebrzydowskiej nie tylko z najbliższej okolicy, ale także z Wadowic, Krakowa… Wśród kilkudziesięciorga obecnych zabrakło przedstawicieli władz miasta, nie było również nikogo z klasztoru, któremu książka w znacznej części jest poświęcona.

Fot. Bogdan Szpila

Andrzej Bucki (z lewej) i Kazimierz Wiśniak. Fot. Bogdan Szpila
navigate_before
navigate_next

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments