Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Na czasie Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Historia kredytowa-najważniejsze z kryteriów?

Brak historii kredytowej – jaki ma wpływ na zaciągnięcie pożyczki?

Jednym z najważniejszych kryteriów, które pojawiają się przy okazji ubiegania się o kredyt lub pożyczkę, jest tzw. historia kredytowa. Nie należy przy tym mylić jej ze zdolnością kredytową, czyli ogólną oceną możliwości regulowania zaciągniętych przez klienta zobowiązań. Czym jest historia kredytowa i czy jej brak może stanowić istotny problem podczas wnioskowania o pożyczkę?

Czym w skrócie jest historia kredytowa?

To nic innego jak zapis naszych zobowiązań pożyczkowych i kredytowych z minionych lat. Pewnego rodzaju standardem jest, że firmy pożyczkowe sprawdzają swoich klientów w tzw. rejestrach kredytowych, dzięki czemu otrzymują cenne informacje zarówno o dotychczasowej historii zaciągniętych zobowiązań, jak i o terminowości ich spłaty. W przypadku gdy kredyt lub pożyczka zostaną spłacone bez opóźnień, stosowna informacja trafia do rejestru. Każdy taki wpis buduje tzw. dobrą historię kredytową, która ułatwia ubieganie się o pożyczkę w przyszłości.

Z drugiej strony opóźnienia w regulowaniu zobowiązań lub – co gorsza – niespłacenie go wcale – również tworzą wpisy w rejestrze, ale jest to tzw. zła historia. Bardzo często, jeśli nie zamyka ona całkowicie drogi po kolejną pożyczkę, to może utrudnić jej uzyskanie lub wpłynąć na mniej atrakcyjne warunki produktu.

A co w sytuacji, gdy ktoś nie ma żadnej historii?

Zdaniem eksperta hapipożyczki wbrew pozorom z taką sytuacją możemy mieć do czynienia dość często. Nie każdy musi bowiem korzystać z tradycyjnych kredytów czy kart kredytowych, co pozwoliłoby mu budować historię kredytową. Dla części klientów potrzeba sięgnięcia po zewnętrzne finansowanie może być podyktowana ważnym wydarzeniem w ich życiu (np. ślubem). Dla innych może to być okazja do wyjazdu na atrakcyjny urlop w formule last minute.

Tak czy inaczej, na rynku istnieje liczna grupa klientów, która w pewnym momencie swojego życia może zechcieć ubiegać się o pożyczki ratalne bez wcześniej zbudowanej historii kredytowej. Czy mimo to mogą liczyć na finansowanie? Zasadniczo odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi – tak. Należy jednak liczyć się z tym, że w pewnych sytuacjach możemy spotkać się z ograniczeniami.

Przy braku historii kredytowej rodzaj pożyczki lub kredytu nie pozostaje bez znaczenia

Wynika to bezpośrednio z faktu zabezpieczenia danego zobowiązania. Z tego powodu paradoksalnie otrzymanie kredytu na mieszkanie bez historii kredytowej może nie stanowić większego problemu, a kredytu czy pożyczki w kwocie 50 tys. zł już tak. Kredyt mieszkaniowy nie bez powodu uchodzi dla banków za jeden z najbezpieczniejszych właśnie ze względu na solidne zabezpieczenie, jakie stanowi kredytowane mieszkanie. Na tym tle pożyczka na 50 tys. zł udzielana komuś, kto właśnie ukończył 18 lat, wydaje się bardzo ryzykowna.

Ubiegając się o pożyczkę ratalną w hapipożyczki, możemy dopasować kwotę finansowania do swoich potrzeb, co stanowi doskonałą okazję do tego, aby wesprzeć domowy budżet i przy okazji rozpocząć budowanie pozytywnej historii kredytowej. Każda, nawet najmniejsza pożyczka spłacona w terminie, zaprocentuje w przyszłości, gdy będziemy potrzebować nieco wyższych kwot.

Wysokość naszych dochodów i ich źródło to czynniki, które mogą pomóc przy braku historii kredytowej

W uzyskaniu pożyczki bez historii kredytowej pomogą nam uzyskiwane dochody. Istotne jest również ich źródło. Stabilne (względnie wysokie) wynagrodzenie w połączeniu z umową o pracę na czas nieokreślony są najbardziej pożądane. Realia rynku pracy są jednak różne. Dziś pożyczkę mogą zaciągnąć również osoby zatrudnione np. na podstawie umów cywilnoprawnych.

Posiadanie dobrej historii kredytowej działa na naszą korzyść, jednak jej brak nie oznacza automatycznie odmowy udzielenia finansowania. W o wiele gorszej sytuacji znajdują się osoby, które mają „negatywną historię kredytową”. Brak historii może utrudnić ubieganie się o pożyczkę, szczególnie gdy w grę wchodzą bardzo wysokie kwoty. Nie powinno to jednak stanowić przeszkody do uzyskania wsparcia w wysokości kilku tysięcy złotych.

Bez względu na kwotę zaciągniętych zobowiązań należy zrobić wszystko, aby regulować je na czas. Nawet niewielka, ale zlekceważona – czyli spłacana z dużym opóźnieniem – pożyczka może przypomnieć o sobie w najmniej spodziewanej chwili, gdy będziemy wnioskować o kredyt na wymarzone mieszkanie. Nie należy też bać się zaciagania drobnych zobowiązań takich jak telewizor na raty czy płatności kartą kredytową. Wszystkie terminowe spłaty budują pozytywną zdolność kredytową, nie wymagając żadnych dodatkowych czynności z naszej strony.

Pożyczkodawcą jest IPF Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej konsumenta. „Pożyczka Długoterminowa” trwa od 01.07.2021 i dotyczy pożyczki przez Internet od 2000 zł do 15000 zł, spłacanej od 12 do 36 miesięcy, dostępna jest dla Nowych Klientów. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 9,80%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 15000 zł, całkowita kwota do zapłaty 17268 zł, oprocentowanie stałe 0%, całkowity koszt kredytu 2268 zł (w tym prowizja 1701 zł, odsetki 0 zł, opłata hapiserwis 567 zł), 35 miesięcznych równych rat w wysokości 479,67 zł, ostatnia 36 miesięczna rata w wysokości 479,55 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 01.07.2021 r. na reprezentatywnym przykładzie Pożyczki Długoterminowej. „Pożyczka Długoterminowa” zajęła 1 miejsce w rankingu pożyczek ratalnych wg. TotalMoney.pl oraz 2 miejsce w rankingu wg. Loando.pl. Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments