Wydarzenia Bielsko-Biała

Historyczne święto w Starym Bielsku. Pokazy wczesnośredniowiecznych wojów przyciągnęły tłumy | ZDJĘCIA

Fot. Marcin Płuzek

Starobielski Piknik Historyczny 2023 za nami. Pogoda dopisała, nie może więc dziwić, że impreza przyciągnęła wczoraj do Starego Bielska nieprzebrane tłumy bielszczan – i nie tylko. Czekało na nich wiele atrakcji. Było w czym wybierać i co zobaczyć a także czego posłuchać.

Ogromnym powodzeniem cieszyły się pokazy wczesnośredniowiecznych wojów z Bielskiej Drużyny Najemnej Svantevit. Pojawili się w Starym Bielsku z całym obozem. Oprócz pokazów pojedynków na topory, miecze i włócznie można było zobaczyć jak toczyło się życie w średniowiecznej wiosce. Podpatrzyć – a nawet samemu spróbować – jak wyglądała w tamtych czasach praca kowala czy tkaczek. Zobaczyć jak przygotowywano posiłki i czym zajmowały się zielarki a nawet postrzelać z łuku. Były też pokazy nieco bardziej współczesnego sprzętu militarnego, w tym wyposażenia amerykańskich spadochroniarzy z okresu II wojny światowej a także pokazy umiejętności współczesnych strażaków ochotników ze starobielskiej jednostki. Dla dzieci urządzono ogromny plac zabaw z dmuchanymi atrakcjami. Areną pikniku a właściwie festynu był teren przy parafii pw. św. Stanisława w Starym Bielsku. Oraz – zamkniętej tego dania dla ruchu – pobliska ulicy św. Stanisława, na której stanęła scena muzyczna. Wystąpiło na niej kilka zespołów i grup artystycznych reprezentujących bielskie przedszkola, szkoły oraz domy kultury. Na koniec zagrała gwiazda wieczoru – zespół Akurat. Jego występ przyciągnął kilka tysięcy osób.

Bez wątpienia wielką atrakcją dla miłośników historii oraz sztuki była możliwość zwiedzenia wraz z przewodnikiem kościoła pod wezwaniem św. Stanisława (można było nawet wejść na jego wieżę). To najstarszy kościół i zarazem najstarszy zabytek w Bielsku-Białej. Ta gotycka świątynia została w ostatnich latach gruntownie odrestaurowana. Słynie ze swojego późnogotyckiego ołtarza oraz zdobiących prezbiterium średniowiecznych polichromii.

Fot. Marcin Płuzek

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mroki średniowiecza
Mroki średniowiecza
10 miesięcy temu

Ile w tym było wierności realiom historycznym a ile swobodnej twórczości?

erzac
erzac
10 miesięcy temu

Wierne są miecze bez szpiców a i postrzępiona tarcza podbita od spodu cienką listewką drewnianą, nie chciałbym za taką się chronić.