Bielsko-Biała Cieszyn Na sygnale

Hulajnogą do szkoły? O czym należy pamiętać?

Fot. Pixabay.com

Hulajnoga elektryczna to w ostatnich latach środek transportu cieszący się rosnącą popularnością. Omija korki, zajmuje mało miejsca, jedzie cicho, a przy tym całkiem szybko. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób przemieszcza się po mieście właśnie hulajnogą, a ponieważ rozpoczyna się nowy rok szkolny, zapewne wielu uczniów będzie korzystało z tego środka transportu. Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie przypomina więc zasady, w jaki sposób prawidłowo poruszać się hulajnogą w ruchu drogowym i unikać zagrożeń.

Przypominamy, że do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany. Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Mogą one jedynie poruszać się hulajnogą elektryczną, i to pod opieką osoby dorosłej, w strefie zamieszkania.

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany jechać drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. W przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów powinien jechać po jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 kilometrów na godzinę.

Wiele emocji wzbudza kwestia poruszania się hulajnogą po chodniku. Zgodnie z obowiązującym prawem kierujący hulajnogą może poruszać się po chodniku tylko w określonych przypadkach, tj. gdy zgodnie z przepisami, pojazdy po jezdni poruszają się z prędkością większą niż 30 kilometrów na godzinę i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Hulajnogą elektryczną po chodniku należy jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

Na przejściu dla pieszych użytkownika hulajnogi elektrycznej obowiązują te same przepisy co rowerzystę. Przejazd przez przejście dla pieszych jest zabroniony, chyba że jest też przejazd ścieżką rowerową. Aby znaleźć się na drugiej stronie ulicy, należy zejść z hulajnogi elektrycznej i przeprowadzić ją przez przejście. Dopiero po drugiej stronie ulicy możemy kontynuować dalszą jazdę na hulajnodze elektrycznej.

Co oczywiste nie wolno poruszać się hulajnogą po spożyciu alkoholu i substancji psychoaktywnych. Zabronione jest również przewożenie innych osób oraz zwierząt tym środkiem transportu.

Warto dodać przepisy te nie obowiązują w przypadku zwykłych hulajnóg napędzanych siłą mięśni. W świetle prawa są to pojazdy wspomagające ruch, a osoba korzystająca z nich jest traktowana jak pieszy.

 

 

 

 

 

 

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Z tela
Z tela
2 miesięcy temu

Z opisu wynika, że w razie braku chodnika to można poruszać się hulajnogą po jezdni. Bardzo ciekawe.