Cieszyn Kultura i rozrywka

Idź do kina i pomóż dzieciom w Laosie!

Fot. Fundacja Łatka

Cieszyńska Fundacja Łatka zaprasza na kolejne wydarzenie kulturalne. Po charytatywnym spektaklu w nadolziańskim teatrze przyszedł czas na kino i przedpremierowy pokaz filmu „(Nie)znajomi”.

Kto chciałby wesprzeć działania Fundacji Łatka, może kupić bilet na jedną z trzech projekcji, które odbędą się w cieszyńskim kinie “Piast” 19 września – o 16.00, 18.00 i 20.00. Bilety są do nabycia w Punkcie Informacji Turystycznej w ratuszu. Dochody z ich sprzedaży zostaną przeznaczone na wsparcie potrzebujących dzieci w Laosie, a konkretnie w wiejskiej szkole w Muong Mahaxay, do której uczęszcza obecnie 85 dzieci. Fundacja Łatka już od trzech lat troszczy się o ich przyszłość.

Fot. Fundacja Łatka

Wszystko zaczęło się podczas jednego z wyjazdów turystyczno-szkoleniowych grupy przedstawicieli kilku polskich firm budowlanych, wśród których znalazł się Marek Maślanka, prezes Fundacji Łatka. Wystarczyło jedno spojrzenie na szkołę w Muong Mahaxay, by w jego głowie zrodziła się myśl o remoncie dachu. Dwa niewielkie budynki były w fatalnym stanie – pokryte różnymi kawałkami bardzo cienkiej, starej i podziurawionej blachy. Niestety przeciekające pokrycie szkolnych pomieszczeń nie było jedynym problemem laotańskiej społeczności. Brakowało wszystkiego – nawet najbardziej podstawowych artykułów szkolnych czy plastycznych, takich jak kredki czy kartki papieru…

Fot. Fundacja Łatka

Fundacja Łatka postanowiła rozpocząć akcje pomocowe w Laosie. Do tej pory udało się wyposażyć szkołę w w Muong Mahaxay w pompę elektryczną do wody i akcesoria studzienne, wyremontować dachy dwóch niewielkich szkolnych budynków, wybudować nowe, murowane salki szkolne, które służą obecnie dwóm klasom, zaopatrzyć uczniów w książki, podstawowe artykuły i pomoce szkolne, przeprowadzić skuteczną kurację zwalczającą wszawicę u kilkudziesięciu uczniów dotkniętych tym problemem, a także zainicjować działania w ramach profilaktyki ponownych zarażeń i wyrabiania u dzieci dobrych nawyków higienicznych. Podczas najbliższej wyprawy charytatywnej, która przygotowywana jest na styczeń przyszłego roku, ma zostać wykonana w budynkach szkolnych instalacja elektryczna, gniazda i punkty oświetleniowe. W przyszłości Łatka chce stworzyć tam kilka stanowisk komputerowych, które umożliwią uczniom naukę angielskiego. Z pewnością warto więc wybrać się do cieszyńskiego kina i obejrzeć „(Nie)znajomych”, by wesprzeć laotańskie dzieci.

Film “(Nie)znajomi” jest polską adaptacją głośnej włoskiej produkcji z 2016 roku „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. Opowiada o grupie przyjaciół, którzy decydują się zagrać w trakcie kolacji w niewinną grę. Do zakończenia spotkania wszyscy muszą ujawniać wiadomości przychodzące na ich telefony, a rozmowy mają odbywać się w trybie głośnomówiącym. Jak możemy się spodziewać, ten z pozoru przyjemny wieczór wywróci ich świat do góry nogami. Wzruszający i zabawny film inspirowany hitem, który pokochały miliony widzów na całym świecie, został wyreżyserowany przez Tadeusza Śliwę. Występują w nim Tomasz Kot, Maja Ostaszewska, Aleksandra Domańska, Michał Żurawski, Kasia Smutniak, Łukasz Simlat oraz Wojtek Żołądkowicz.

google_news