Wydarzenia

III etap odmrażania gospodarki. Zmiany w szkołach, restauracjach i nie tylko

Fot. Krystian Maj/KPRM

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił właśnie zasady i terminy trzeciego etapu odmrażania gospodarki. W dzisiejszej konferencji prasowej udział wzięli również Dariusz Piontkowski, minister edukacji, oraz Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Od 18 maja będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i inne tym podobne, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego. Zgodnie z nowymi zasadami, najlepiej będzie umawiać się na daną godzinę i nie czekać razem z innymi osobami w lokalu. Częściowo otwarte zostaną również usługi gastronomiczne, bary i kawiarnie.

Istotne zmiany nastąpią w oświacie. Od 25 maja w klasach 1-3 szkół podstawowych zostanie uruchomiona opieka dla dzieci, lecz nie będą to zwyczajne lekcje. Decyzja o posłaniu pociechy do placówki należeć będzie do rodziców. Od 18 maja rozpoczną się także zajęcia praktyczne w szkołach policealnych, jak również niektóre zajęcia w technikach i szkołach branżowych. Od 25 maja w szkołach podstawowych uczniowie klas ósmych oraz maturzyści w liceach i technikach będą mieć możliwość zapisywania się na konsultacje. Od 1 czerwca będzie to opcja dostępna dla wszystkich uczniów. 18 maja startują też zajęcia wychowawcze i specjalistyczne dla dzieci wymagających szczególnej opieki. Możliwość otrzymania zasiłku opiekuńczego została utrzymana.

– Za kilka dni powiemy o wytycznych dotyczących matur i egzaminu ósmoklasisty – zapowiedział Łukasz Piontkowski.

Od 18 maja ponadto wraca możliwość uprawiania sportu na otwartej infrastrukturze – stadionach, boiskach, skoczniach, torach i orlikach, a na obiekcie może przebywać maksymalnie 14 osób plus dwóch trenerów.

Mateusz Morawiecki przyznał, że pierwsze słoneczne dni majowe nie pomogły w utrzymaniu dyscypliny sanitarnej przez Polaków, niemniej jednak cały czas o nią apeluje. Odniósł się również do ostatniego ogromnego wzrostu zakażeń koronawirusem na Śląsku, podkreślając jednak, że nie ma mowy o zamykaniu województwa.

google_news
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Oset
Oset
3 lat temu

Dubito ergo cogito , cogito ergo sum (cogitantium)

Tadeusz
Tadeusz
3 lat temu
Reply to  Oset

Oset jesteś prawie taki gość jak językoznawca Luder.

M.Luter
M.Luter
3 lat temu
Reply to  Tadeusz

Ludzkie serce nie potrafi ogarnąć rzeczy stałych, czasu, osób i otaczającego nas świata. Innych spraw wnętrza, o których mówi Chrystus i za którymi stoi wolność, nie rozumie. Des menschen herzce kan nichts begreyffen dan von stetten, zceidtt, person und euserlichen dingen. Die andern, inderlichen, die Christus predigt, darynnen die freyheyt stehen, vorsthen sie nicht.

M. Luter
M. Luter
3 lat temu

Co czyni teologiem? 1) Łaska Ducha Świętego; 2) Wyzwanie; 3) Doświadczenie; 4) Sposobność; 5) Stałe studiowanie Pisma; 6) Poznanie sztuk pięknych. Quae faciant theologum? 1) gratia Spiritus; 2) tentatio; 3) experientia; 4) occasio; 5) sedula lectio; 6) bonarum artium cognitio.

anonim
anonim
3 lat temu

kiedy dzieci poniżej 13 lat wyjdą z domów