Wydarzenia Cieszyn

Ilu jest stulatków wśród nas? Najstarsi z powiatu cieszyńskiego

Fot. gmina Chybie

Ostatnio często informujemy o bardzo okrągłych i znamiennych okolicznościach, jakimi są setne urodziny mieszkańców powiatu cieszyńskiego. Postanowiliśmy sprawdzić, ilu stulatków mieszka w naszym regionie.

Życzenia „sto lat”, szczególnie przy okazji urodzin, są jednymi z najpopularniejszych, jakie składamy. Może to mieć związek lub nawet wpływ na fakt, że dożycie setnych urodzin jest doniosłym faktem. To przecież blisko 30 lat więcej od średniej życia w naszym kraju. Dowiedzieliśmy się, ilu seniorów cieszy się obecnie takim wiekiem.

Region

O liczbę osób, które przekroczyły wiek 100 lat, czyli co najmniej stulatków, zapytaliśmy najpierw w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, który posiada dane dla swojego oddziału w Bielsku-Białej, obejmującego zasięgiem działalności również powiat cieszyński.

– Emerytury dla osób, które ukończyły 100 lat, według stanu na 6 lutego br., w ramach Oddziału ZUS Bielsko-Biała pobiera ogółem 78 osób. Najstarsza kobieta ma 109 lat i mieszka w powiecie cieszyńskim, a najstarszy mężczyzna to 102-latek z powiatu bielskiego – mówi regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego Beata Kopczyńska.

Wśród osób w tak imponującym wieku widać sporą dysproporcję jak chodzi o płeć. Na 78 osób liczących 100 i więcej lat w kartotekach bielskiego oddziału ZUS widnieje 69 kobiet i 9 mężczyzn.

A tak jest w powiecie

Dla lepszego zobrazowania sytuacji, zapytaliśmy o ten temat również w urzędach poszczególnych miast i gmin powiatu cieszyńskiego. Zaznaczmy, że są to dane, którymi dysponowały samorządy na dzień 8 lutego. Sytuacja przedstawia się bardzo różnie. Są takie obszary, gdzie nie mieszkają żadne osoby w wieku 100 lat, ale i takie, w których jest ich 5 i więcej. Owo „więcej” dotyczy oczywiście największego skupiska ludności w powiecie cieszyńskim, czyli miasta Cieszyna. Do tej pierwszej grupy należą natomiast gminy: Dębowiec, Hażlach i Strumień. Nie ma tam ani jednej osoby, która ukończyła 100 lat.

Gminę Brenna zamieszkuje 5 osób w takim pokaźnym wieku. Są to tylko kobiety, a najstarsza z nich ma 104 lata. Tyle samo jest 100-letnich osób w gminie Goleszów. To panie w wieku: 100, 101, 102 i 104 lat oraz jeden mężczyzna, 100-latek. Kobieta w wieku 104 lat mieszka też w gminie Istebna. Oprócz niej, w gminnej ewidencji figurują też dwie osoby liczące sobie sto lat, kobieta i mężczyzna. Gminę Zebrzydowice zamieszkują dwie osoby 101-letnie, jedna kobieta i jeden mężczyzna.

W gminie Skoczów mieszkają dwie sędziwe osoby, które mają za sobą 100 i więcej wiosen – to panie w wieku 100 i 103 lat. W Ustroniu trzy osoby obchodziły w 2023 roku jubileusz stulecia i są to trzy kobiety. Jedna osoba z zakresu wieku, o jakim piszemy, jest mieszkanką Wisły. To obchodząca niedawno 101. urodziny Helena Szalbot.

Na koniec tych wyliczeń zostawiliśmy dwie szczególne miejscowości. Jedną z nich jest Cieszyn, gdzie oczywiście zameldowanych jest najwięcej osób w wieku 100 i więcej lat, a mowa jest konkretnie o 14 takich osobach, 11 kobietach i trzech mężczyznach. Wśród nich cztery osoby to stulatkowie, pięć osób ma 101 lat, jeden senior liczy 102 lata, trzy osoby są w wieku 103 lat i jedna – najstarsza – liczy sobie 104 wiosny.

Drugą szczególną gminą jest gmina Chybie. Tam bowiem żyje najstarsza osoba rejestrowana w Oddziale ZUS Bielsko-Biała. Jest to jednocześnie najstarsza mieszkanka powiatu cieszyńskiego. Chodzi mianowicie o Rozalię Buczek, która w połowie stycznia skończyła 109 lat. Z powyższych danych wynika, że w naszym powiecie mieszka 27 osób, które setne urodziny mają za sobą.

Bonus za wiek

Na jakie gratyfikacje finansowe lub innego rodzaju materialne uhonorowania mogą liczyć stulatkowie, zarówno na poziomie samorządowym, jak i państwowym? Po pierwsze, ZUS wypłaca tzw. świadczenie honorowe.

– Od 1 marca 2023 r. świadczenie honorowe wynosi 5540,25 zł brutto, jego kwota zmienia się w marcu. Trzeba pamiętać o tym, że świadczenie honorowe jest dożywotnie, wypłacane co miesiąc, ale nie każdy otrzymuje go w tej samej wysokości. Stulatek otrzymuje świadczenie co miesiąc w takiej wysokości, jaka była kwota bazowa obowiązująca w dniu jego setnych urodzin. Dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach. Osoby, które skończyły 100 lat między 1 marca 2023 r. a 29 lutego 2024 r., świadczenie honorowe jako dodatkowy bonus do pobieranej emerytury czy renty będą otrzymywać co miesiąc w wysokości 5540,25 zł, natomiast dla osób, które ukończyły 100 lat w latach wcześniejszych, ta kwota będzie niższa – wyjaśnia Beata Kopczyńska.

Komu przysługuje bonus za wiek? Świadczenie wypłacane jest nie tylko dotychczasowym klientom ZUS, ale również stulatkom, którzy do tej pory nie otrzymywali emerytury lub renty z żadnej instytucji. Przysługuje im to świadczenie w szczególnym trybie, za ukończenie 100 lat.

– Osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS, nie muszą składać żadnego wniosku, żeby dostać dodatkowo świadczenie honorowe. W ich przypadku zakład sam załatwia formalności. Inaczej jest ze stulatkami, którzy nie mają emerytury lub renty z żadnej instytucji. Oni również mogą otrzymać świadczenie honorowe, ale muszą w tym celu złożyć wniosek w ZUS i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia – wyjaśnia rzeczniczka prasowa tej instytucji.

Czy stulatkowie mogą liczyć na materialne uhonorowanie przez swój samorząd? Zapytaliśmy o to w kilku urzędach.

– Z tytułu osiągnięcia wieku 100 lat i wyższego miasto nie wypłaca środków pieniężnych ani innych nagród finansowych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca cykliczne świadczenie dodatkowe (emeryturę honorową) do końca życia – tak komentuje tę kwestię, w odniesieniu do Cieszyna, burmistrz Gabriela Staszkiewicz.

Jak dowiedzieliśmy się w ustrońskim Urzędzie Stanu Cywilnego, co roku odwiedzane tam są przez przedstawicieli władz miasta, z okazji urodzin, osoby w wieku powyżej 90 lat. – Wręczany jest wtedy pamiątkowy dyplom oraz okolicznościowa paczka spożywcza wartości 120 złotych – informuje nas Beata Chlebek z ustrońskiego USC.

W gminie Brenna z okazji przekroczenia 100 lat jubilaci otrzymują upominki rzeczowe – najczęściej jest to paczka żywnościowa – oraz uroczysty list z życzeniami od władz gminy. Nie są na ten cel natomiast obecnie przeznaczane nagrody pieniężne czy rzeczowe.

google_news
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
tak to wygląda
tak to wygląda
1 miesiąc temu

Rodziny stulatków na ogół się cieszą, ale ZUS to raczej już nie.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu

A ja mam dopiero 23 lata i biuścik trójeczkę

Hermenegilga
Hermenegilga
2 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

No to musisz się martwić, podszywacz, biuścik nie podrośnie nawet za 80 lat, musisz pomyśleć już teraz o implantach.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilga

Aha,czyli lubisz większe?

Pijter
Pijter
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

Dla mnie się podoba 🙂

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu

Ja to się nie pcham do tej grupy, ale najbardziej mnie interesuje dodatek do emerytury, niemały 6 koła.