Wydarzenia Cieszyn

Znakomita koreańska pianistka zagra w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie

W cenionej za wspaniałą akustykę sali Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie miłośnicy muzyki poważnej znów będą mieli okazję posłuchać solistów i kameralistów światowej klasy. W piątek, 8 marca o 19.00, w ramach trzeciego koncertu z cyklu “Klasyka nad Olzą”, wystąpi znakomita pianistka koreańska Chloe Jiyeong Mun z towarzyszeniem Capriccio Quintet.

W programie cieszyńskiego koncertu znajdą się porywające kompozycje jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki – Fryderyka Chopina. Artystce towarzyszyć będzie Capriccio Quinet w składzie: Agnieszka Urbańczyk (I skrzypce), Marek Krótki (II skrzypce), Radosław Mikołajczyk (altówka), Anna Matera (wiolonczela) i Grzegorz Skórka (kontrabas). Pianistka zagra na fortepianie koncertowym Fazioli udostępnionym przez Silesia Music Center. Koncert poprowadzi Jan Popis – muzykolog, krytyk muzyczny, juror festiwali i konkursów pianistycznych, specjalizujący się w muzyce fortepianowej, a w szczególności w interpretacji dzieł Chopina.

Teatr im. Adama Mickiewicza zaprosił znakomitą artystkę nad Olzę, podejmując współpracę z Centrum Kultury Victoria w Gliwicach, które od 15 lat wspólnie z Impresariatem Pro Arte organizuje cykl koncertów “Wiosna z Fryderykiem”. Z Cieszyna koreańska pianistka uda się na koncerty w gliwickiej Palmiarni i w pszczyńskim zamku.

Chloe Jiyeong Mun, zaliczana do najciekawszych osobowości młodego pokolenia pianistów, urodziła się w 1995 roku w Yeosu w Korei Południowej. Grę na fortepianie rozpoczęła w wieku sześciu lat. Do dwunastego roku życia kształciła się w szkole muzycznej w rodzinnym mieście. W roku 2009 po raz pierwszy przyjechała do Polski, by wygrać Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy. Miała wówczas 14 lat. Od roku 2010 kształciła się pod kierunkiem Kima Dae-jina w Koreańskim Narodowym Uniwersytecie Sztuk oraz w Akademii Barenboim Said w Berlinie pod kierunkiem Andrása Schiffa. W roku 2014 wygrała prestiżowy Concours de Genève w Szwajcarii, a rok później tryumfowała w Ferruccio Busoni International Piano Competition w Bolzano we Włoszech.

Grała z takimi orkiestrami jak: Orchestre de la Suisse Romande, Moscow Soloists, Asian Philharmonic Orchestra, Japan Philharmonic Orchestra, Trieste Verdi Theater Orchestra, Nuova Orchestra Ferruccio Busoni, St. Petersburg Symphony Orchestra, Palermo Classica Festival Orchestra, MAV Symphony Orchestra, Orquesta de la Comunidad de Madrid, Seoul Philharmonic Orchestra, Korean National Symphony Orchestra – pod batutą m.in. Myung-Whuna Chunga, Lionela Bringuiera, Alexandra Shelleya, Valentiny Peleggi, Dietricha Paredesa, Massima Bellego i Víctora Pabla Péreza.

Występowała na estradach koncertowych w Niemczech, Francji, Polsce, Włoszech, Czechach, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Anglii, Danii, USA, Argentynie, Meksyku, Peru, Japonii i Korei Południowej. Gościła z recitalami m.in. w Gewandhaus w Lipsku, Salle Cortot w Paryżu, Rudolfinum w Pradze, Steinway Hall w Nowym Jorku, Wigmore Hall w Londynie, zyskując reputację jednej z najbardziej poszukiwanych artystek swojego pokolenia. W roku 2017 nakładem Deutsche Grammophon wydała debiutancki album: „Robert Schumann, Piano Sonata No.1 & Fantasie”.

Mecenasami cieszyńskiego koncertu są PKO Bank Polski oraz Kania Finanse, a patronat medialny sprawują “Kronika Beskidzka” i “Głos Ziemi Cieszyńskiej”.

“Klasyka nad Olzą”: Chloe Jiyeong Mun i Capriccio Quintet, 8 marca godz. 19.00, Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. Bilety – 40, 60 i 85 zł (dostępne TUTAJ oraz w kasie teatru – tel. 33 858-16-52, 33 857-75-90).

Na zdjęciu: Chloe Jiyeong Mun

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Poszłabym na koncert ale nie znam koreańskiego.