Wydarzenia Bielsko-Biała

Innowacyjna terapia bólu. Termolezja w Szpitalu Wojewódzkim

Fot. Kuba Jarosz

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej rozpoczął w lutym wykonywanie zabiegów termolezji u pacjentów z przewlekłymi zespołami bólowymi, opornymi na leczenie farmakologiczne. Terapia refundowana jest przez NFZ.

Szpital Wojewódzki zakupił aparat do termolezji. Urządzenie kosztowało ponad 146 tys. złotych. Ponad 90 procent tej kwoty to dotacja z budżetu województwa śląskiego. Aparat do termolezji zainstalowany został w Centralnym Bloku Operacyjnym Szpitala Wojewódzkiego. Pierwszy zabieg wykonano u pacjenta z przewlekłym bólem kręgosłupa lędźwiowego. Polegał on na odnerwieniu stawów międzykręgowych za pomocą elektrody wprowadzanej przezskórnie, pod kontrolą RTG. Celem zabiegu jest zmniejszenie dolegliwości wywołanych przeciążeniem i zmianami zwyrodnieniowymi wymienionych stawów.

Dr hab. n. med. Jerzy Słowiński, kierownik Oddziału Neurochirurgicznego Szpitala Wojewódzkiego wyjaśnił, że dzięki zabiegowi chorzy z Bielska-Białej i okolic mają dostęp do bardzo skutecznej, małoinwazyjnej terapii, której efektem jest długotrwała redukcja bólu.

– Najczęstszymi wskazaniami do termolezji są właśnie bóle kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego, wywołane zmianami w stawach międzykręgowych – tzw. zespół stawu międzykręgowego, a także bóle twarzy – np. neuralgia nerwu trójdzielnego i bóle kości ogonowej – mówi dr Słowiński. – Termolezja z wykorzystaniem tzw. prądu pulsacyjnego może być także wykorzystana do leczenia neuropatii nerwu pośrodkowego, czy bólów korzeniowych w zakresie kręgosłupa lędźwiowego – dodaje lekarz.

Zabiegi termolezji wykonywane są w ramach hospitalizacji i refundowane przez NFZ.

google_news