Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Żywiec

Interpelacja po pożarze odpadów

Fot. beskidzka24.pl

Posłanka Mirosława Nykiel w trybie pilnym skierowała dzisiaj do Prezesa Rady Ministrów interpelację w sprawie pożaru na terenie dawnej Cukrowni w Chybiu. Oto treść interpelacji.

Szanowny Panie Premierze

4 lipca przed godziną 17:00 na terenie dawnej cukrowni w Chybiu wybuchł pożar. Z informacji Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej wynika, że pożar objął jedną część segmentu budynku, o wielkości około 40 na 20 metrów. Przed północą rzecznik prasowy cieszyńskiej straży pożarnej poinformował, że pożar został opanowany.

W marcu i kwietniu lokalne portale informacyjne alarmowały o niebezpieczeństwie związanym z istnieniem nielegalnego składowiska odpadów, na którym znajdowały się pojemniki z substancją niewiadomego pochodzenia. Portal wiadomości.ox.pl w artykule z dnia 6 kwietnia 2019 r. pt. „Nielegalne składowisko odpadów w Chybiu?” powołał się na komunikat Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w którym WIOŚ Katowice poinformował, że na miejscu ustalono, że w jednej z hal magazynowych dawnej Cukrowni w Chybiu zostało zdeponowanych ok. 350 pojemników /typu mauzer i beczki/ z ciekłymi odpadami niebezpiecznymi. Wewnątrz hali wyczuwalny był chemiczny zapach. Wstępne rozpoznanie i oględziny nie wykazały wycieków z tych pojemników i bezpośredniego zagrożenia dla środowisk. Policja, Państwowa Straż Pożarna, jak i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska są organami administracji rządowej. Wszystkie te jednostki organizacyjne zawiodły. Mimo podjętych działań kontrolnych w marcu 2019 r., do pożaru doszło 4 miesiące później.

W związku z pożarem, a także brakiem działań ze strony administracji rządowej proszę o odpowiedź na poniższe pytania:
1. Jakie były przyczyny powstania pożaru?
2. Czy i kiedy powstanie raport, obejmujący informacje na temat przyczyn, przebiegu i skutków pożaru na terenie dawnej cukrowni w Chybiu?
3. Jakiego rodzaju materiały się paliły? Czy były to chemikalia?
4. Czy powstały w wyniku pożaru dym był toksyczny? Pragnę zauważyć, że strażacy i funkcjonariusze, zabezpieczający teren blisko pożaru dostali nakaz noszenia masek. Czy Pan Minister jest w stanie zapewnić, że mieszkańcy gminy Chybie, miasta Strumień, ale także Bielska- Białej, Czechowic-Dziedzic i okolicznych miejscowości są bezpieczni?
5. Dlaczego przez 4 miesiące od interwencji strażaków i inspektorów delegatury WIOŚ nie podjęto żadnych działań, które mogłyby zapobiec pożarowi? Kto jest odpowiedzialny za brak działań zapobiegawczych?
6. Czy w związku z trwającym 4 miesiące okresem bezczynności wobec osób odpowiedzialnych za brak działań wyciągnięte zostaną konsekwencje?

 

google_news
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dziękujemy
Dziękujemy
4 lat temu

Tej Pani już dziękujemy za lata nic nierobienia…

Tadeusz
Tadeusz
4 lat temu

Pani poseł to się budzi po fakcie. Ostatnio też wielce pisała jak to możliwe że straż pojechała do chorego a nie karetka. Narobić szumu przed wyborami na zasadzie nie ważne co mówią ważne żeby mówili

Czytający
Czytający
4 lat temu

A od ilu lat ie odpady są tam składowane? Interpelacja teraz to bicie piany.

Heniek
Heniek
4 lat temu

Pierwsze cięcie w tym wypadku to głowa pani burmistrz Strumienia.Wiedziała o tym a mimo to zamiotła temat pod dywan.

Tomek
Tomek
4 lat temu

Jak nie lubię PO to teraz dziękuję ta sprawa śmierdzi z daleka nie tylko przez dym ale głównie przez zamiedbanie Gminy Chybie i Starostwa w Cieszynie sprawa się rypla powinny polecić głowy za to.

zosia
zosia
4 lat temu
Reply to  Tomek

a JA ZAPRASZAM Pania Poseł do Skoczowa tu to jest dopiero sprawa zamiatana pod dywan

Francek
Francek
4 lat temu

Dlaczego Ci wszyscy pseudo posłowie są mądrzy już po wszystkim. Gdzie była Pani poseł że swoją interpelacją po opublikowaniu pierwszych doniesień. Wszystkie beczki w których były chemikalia są w stanie nie naruszonym. Wiem co piszę.

Piott
Piott
4 lat temu

Bardzo dobra i szybka reakcja! Dziękujemy Pani Poseł

maurycy
maurycy
4 lat temu
Reply to  Piott

Szkoda, że poseł mądry po szkodzie a nie przed.