Porady i inspiracje

Jak dbać o koty?

Posiadasz koty domowe? A może dopiero przymierzasz się do przygarnięcia kociaka do swojego domu? Jeśli los zwierząt domowych nie jest Ci obojętny – warto wyposażyć się w podstawową wiedzę dotyczącą tego, jak zapewnić mu właściwe warunki do życia. Jedno jest pewne – szczęśliwy kot to zdrowy kot!

1. Jak dbać o koty?

2. Zdrowe zęby kota to podstawa!

3. O czym pamiętać w przypadku kotów wychodzących?

4. Czym karmić kota?

Jak dbać o koty?

Bez względu na to, czy masz małego czy dorosłego kota trzeba pamiętać nie tylko o regularnym karmieniu, zabawie i pieszczotach. Jeżeli chcesz właściwie pielęgnować kota – warto cyklicznie zabierać go do lekarza weterynarii na okresowe badania. Dzięki temu będziesz w stanie wcześnie wykryć ewentualne choroby i przeciwdziałać im. W ciągu życia Twojego pupila możesz też zaobserwować pewne konkretne problemy, które będą się pojawiać. Jednym z nich mogą być np. wymioty – czasem może to być np. spowodowane jedzeniem trawy, w innych przypadkach – chorobą. Aby zadbać o swojego zwierzaka udaj się do weterynarza. Warto wcześniej wiedzieć jakie są możliwe przyczyny takiego stanu u Twojego pupila na stronie: https://pupilek.pl/kot/dlaczego-kot-wymiotuje/.

Zdrowe zęby kota to podstawa!

Sucha karma lub mokra to najczęściej wybierane produkty do żywienia pupila. Jeżeli zdecydujesz się karmić swojego zwierzaka karmą suchą i dostrzeżesz, że niechętnie przystępuje do jedzenia, nawet w przypadku okraszania ulubionymi smakołykami czy mięsem – zastanów się, czy może to wynikać z problemów z uzębieniem. W tym celu zabierz zwierzę do weterynarza – sprawdzi on stan kocich zębów. Jeżeli konieczne okaże się usunięcie kilku z nich – wówczas warto przestawić się na karmę mokrą.

O czym pamiętać w przypadku kotów wychodzących?

W takiej sytuacji konieczne będzie doczepienie adresatki do kociej obróżki. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nawet jeśli zapuści się gdzieś dalej niż dotychczas – ryzyko znalezienia pupila będzie zdecydowanie większe. Kolejny aspekt dotyczy czipowania – wówczas osoba, która znajdzie Twojego czworonoga i uda się z nim do gabinetu weterynarii będzie mogła szybko namierzyć właściciela.

Czym karmić kota?

Na to pytanie ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele bowiem zależy od konkretnej rasy, wieku czy stanu zdrowia zwierzęcia. W sytuacji, gdy zwierzę będzie mieć zdiagnozowaną konkretną dolegliwość – wówczas korzystne będzie sięgnięcie po karmę weterynaryjną. Nie zaleca się jednak tego robić samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem weterynarii.

Teraz, kiedy wiesz już jak zatroszczyć się o swojego pupila – spróbuj wcielić powyższe rekomendacje w życie!

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sandra
Sandra
2 lat temu

Teraz jak jest gorąco to lepiej nie dawać surowego mięsa bo szybko się psuje i to czyste marnotrastwo bo kot nie ruszy. Trzeba podawać dużo wody aż w 3 miejscach i suchą karmę np która ma dobry bezpieczny skład i dużo mięsa np firmy Empire