Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jak długo myć zęby? Poznaj techniki prawidłowego szczotkowania

Mycie zębów to czynność, którą wykonujemy przynajmniej dwa razy dziennie. Czy jednak zdarzyło Ci się kiedyś zastanowić, czy właściwie myjesz swoje zęby? Niemal każdy z nas robi to automatycznie, z marszu. Nie ma co się dziwić, że w efekcie ponad 90% dorosłych Polaków zmaga się z próchnicą. Okazuje się, że ta prosta wydawałoby się czynność, jaką jest pielęgnacja jamy ustnej, wcale tak prosta nie jest. Sprawdź, jak powinno się czyścić zęby i co robisz w tym zakresie źle!

Mycie zębów jest niezmiernie ważne, aby utrzymać uzębienie w zdrowiu aż do późnej starości. Zaniedbywanie tej czynności kończy się próchnicą i chorobami przyzębia, czyli kłopotami, które nie tylko wiążą się z bólem i dyskomfortem, ale często skutkują także utratą zębów. Za sprawą szczotkowania jesteśmy w stanie pozbyć się z jamy ustnej płytki nazębnej, resztek pokarmowych oraz innych nalotów, które każdego dnia osiadają na szkliwie.

Jak myć zęby, aby naprawdę je umyć?

Skuteczność szczotkowania zębów jest uzależniona od takich czynników jak: stan i jakość szczoteczki do zębów, rodzaj stosowanej pasty oraz częstotliwość i technika mycia. Skupmy się na tych dwóch ostatnich aspektach. Eksperci zalecają, aby myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Mówi się, że poranne mycie zębów jest „dla urody”, zaś wieczorne „dla zdrowia”. Sporo w tym prawdy. Wieczorne czyszczenie uzębienia pozwala bowiem zabezpieczyć zęby przed bakteriami próchniczymi, które gromadzą się w jamie ustnej podczas snu za sprawą zmniejszonego wydzielania się mającej ochronne działanie śliny.

Niektórzy powinni jednak myć zęby po każdym posiłku. Mowa tu zwłaszcza o użytkownikach aparatów ortodontycznych, a także osobach, które zmagają się z rozmaitymi chorobami jamy ustnej. Zaleca się, aby czyszczenie zębów przy użyciu szczoteczki trwało około dwie minuty i obejmowało zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne części zębów, a także powierzchnie żujące. Dzieci do ósmego roku życia powinny szczotkować jamę ustną pod nadzorem osób dorosłych. Dobrym wyborem może być też sięgnięcie po szczoteczki soniczne lub elektryczne. Zapewniają one niezwykle skuteczne mycie i są banalnie proste w obsłudze. Najbardziej znani producenci tego typu szczoteczek to Smilesonic oraz Philips Sonicare.

Metoda mycia zębów roll

Sposób mycia zębów powinien być dopasowany do Twojego wieku i stanu jamy ustnej. Osobom dorosłym, które mają zdrowe zęby poleca się korzystać z metody mycia zębów roll. Polega ona na ustawieniu włosia szczoteczki pod kątem 45 stopni do powierzchni zęba w kierunku dziąsła, a następnie wykonywaniu ruchów obrotowo-wymiatających. Po wymyciu zewnętrznych i wewnętrznych części zęba, należy przejść do pielęgnacji powierzchni żujących – te powinny być obmywane klasycznymi, szorującymi ruchami. Metoda mycia zębów roll nie należy do najprostszych, dlatego mogą z niej korzystać dzieci w wieku minimum 10-12 lat.

Metoda mycia zębów Fonesa

W przypadku młodszych dzieci zdecydowanie lepszą opcję stanowi metoda Fonesa. To bliźniaczy sposób mycia do metody roll, ale nieco łatwiejszy, dlatego bez kłopotu powinny go przyswoić nawet najmłodsze szkraby. Przy metodzie Fonesa włosie szczoteczki ustawiamy pod kątem prostym do dziąseł, a następnie wykonujemy nim ruchy okrężne, oczyszczając powierzchnie od strony policzka i języka. Powierzchnie żujące – podobnie jak w przypadku metody roll – czyścimy ruchami szorującymi. Dorosłym nie zaleca się jednak tego sposobu czyszczenia, ponieważ na dłuższą metę nie gwarantuje on odpowiedniej efektywności.

Metody wibracyjne

Do dyspozycji mamy także metody wibracyjne mycia zębów. To sposoby czyszczenia rekomendowane zwłaszcza osobom, które cierpią na choroby przyzębia. Podobnie jak przy metodzie roll, tak i tutaj włosie szczoteczki należy ustawić pod kątem 45 stopni do zębów. Włóknami nie wykonujemy jednak ruchów wymiatających, ale przednio-tylne o charakterze wibrującym. Najpopularniejszą metodą wibracyjną mycia zębów jest metoda Bassa. Podczas korzystania z niej trzeba jednak bardzo uważać, ponieważ łatwo podrażnić sobie dziąsła.

Nie zapominaj o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych

Regularne, prawidłowe mycie zębów przez dwie minuty nie pozwoli uchronić się przed próchnicą i chorobami przyzębia, jeśli nie będzie wspomagane oczyszczaniem przestrzeni międzyzębowych. Włókna szczoteczek mają problem, aby dotrzeć do miejsc stycznych zębów, co skutkuje tym, że pomimo szczotkowania zalegają w nich szkodliwe bakterie. Niezastąpionym przedmiotem służącym do oczyszczania trudno dostępnych obszarów jest nić dentystyczna. Specjaliści zalecają, by korzystać z niej przynajmniej raz dziennie.

Oprócz nitkowania konieczne jest także czyszczenie języka. Niewiele osób wie, że to właśnie na języku gromadzi się największa liczba drobnoustrojów odpowiadających za nieprzyjemny zapach z ust. Z języka najlepiej usuwać zabrudzenia raz dziennie przy pomocy dedykowanych skrobaków. Pomocne w codziennej pielęgnacji jamy ustnej są także płyny do płukania ust. Te możesz stosować uzupełniająco, aby zapewnić sobie jeszcze lepszą ochronę przed bakteriami.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments