Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jak leczyć spastyczność mięśni?

Cannabis leaf plant growing on a hemp farm, medical and biology concept

Spastyczność mięśni jest zaburzeniem, które utrudnia samodzielne poruszanie się i staje się powodem silnego bólu. Główną przyczyną problemu jest uszkodzeniu górnego neuronu ruchowego, co skutkuje silnym napięciem mięśni i znacznym ograniczeniem ich ruchomości.

Jak leczyć spastyczność? Na początek trzeba ustalić przyczynę problemu, a następnie podjąć odpowiednie kroki. Co można zrobić? W tym tekście wyjaśniamy, skąd bierze się taka dolegliwość, jakim chorobom towarzyszy i w jaki sposób można ją leczyć.

Stwardnienie rozsiane – w jaki sposób można łagodzić towarzyszące tej chorobie dolegliwości?

Spastyczność mięśni najczęściej okazuje się jednym z symptomów stwardnienia rozsianego – przewlekłej autoimmunologicznej choroby, która stopniowo ogranicza sprawność pacjenta. 

Stwardnieniu rozsianemu towarzyszą również:

  • bóle mięśni i stawów;
  • drżenie mięśniowe;
  • problemy związane z pracą układu moczowego.

Stwardnienie rozsiane a możliwości współczesnej medycyny

Stwardnienie rozsiane jest chorobą przewlekłą, której nie można wyleczyć. Terapia pacjentów z SM polega przede wszystkim na łagodzeniu tych dolegliwości, które najmocniej utrudniają im życie. W jaki sposób? Coraz częściej za pomocą terapii bazującej na wykorzystaniu pozytywnego wpływu konopi na układ endokannabinoidowy i ośrodkowy układ nerwowy, dzięki czemu spastyczność mięśni przestaje być aż tak uciążliwym problemem.

Konopna farmacja a stwardnienie rozsiane

Czy medyczne konopie mogą przynieść ulgę pacjentom dotkniętym stwardnieniem rozsianym? O to zapytaliśmy ekspertów.

– Istnieje coraz więcej badań świadczących o pozytywnym wpływie terapii medyczną marihuaną. SM wiąże się z zaburzoną pracą układu immunologicznego, a kannabinoidy znajdujące się w lekach konopnych pomagają hamować jego nadmierną aktywność. Medyczna marihuana pomaga wpływa jednocześnie na receptory CB1 i CB2, dzięki czemu łagodzi ból i poprawia jakość życia pacjentów ze stwardnieniem rozsianym – wyjaśnia lekarz medycyny Magdalena Nita współpracująca z centrum-mk.pl.

Co jeszcze może pomóc chorym na stwardnienie rozsiane?

W leczeniu pacjentów chorych na SM priorytetem jest walka ze spastycznością oraz bólem mięśni. W tym celu, obok konopnych kuracji, wykorzystywane są również tradycyjne metody leczenia. Jakie?

Rehabilitacja

Dla osób dotkniętych SM i spastycznością mięśni rehabilitacja staje się bardzo ważną kwestią. Dzięki regularnie wykonywanym ćwiczeniom rozciągającym pacjent może poprawić stan mięśni i zwiększyć ich ruchliwość.

Fizykoterapia

W łagodzeniu dolegliwości towarzyszących SM pomagają też takie zabiegi jak ciepłe kąpiele czy hydromasaże. Bardzo dobre efekty przynoszą też zabiegi wykorzystujące prozdrowotne właściwości niskich temperatur, dzięki którym można zmniejszyć liczbę i intensywność skurczów mięśni i ograniczyć problemy z ich spastycznością.

Leczenie farmakologiczne

Spastyczność można leczyć środkami farmakologicznymi, które:

  • łagodzą stany zapalne towarzyszące chorobie;
  • spowalniają rozwój SM;
  • zmniejszają spastyczność i sztywność mięśni.

Co jeszcze może przyczynić się do problemów ze spastycznością mięśni?

Spastyczność mięśni nie zawsze ma związek ze stwardnieniem rozsianym. Często jest ona powikłaniem:

  • dziecięcego porażenia mózgowego;
  • urazu rdzenia kręgowego;
  • udaru mózgu;
  • zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

W większości takich przypadków spastyczność leczona jest środkami farmakologicznymi, które zmniejszają napięcie mięśni, czasem wdrażane jest leczenie chirurgiczne. W poprawie stanu zdrowia pacjenta pomocne są też takie zabiegi fizjoterapeutyczne jak elektrostymulacja prądami o małej częstotliwości czy kinezyterapia. Coraz częściej sięga się po medyczne konopie, których skuteczność w leczeniu spastyczności mięśni nie budzi już wątpliwości.

Uciążliwą spastyczność mięśni można skutecznie zwalczać. Coraz szersza wiedza na temat właściwości medycznej marihuany pozwala wykorzystywać ją w terapiach wielu przewlekłych chorób – również tych, które wiążą się z bólem mięśni i spowodowanymi przez niego problemami z poruszaniem się.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments