Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jak pić Yerba Mate?

Jak pić yerba mate? Ile yerba mate powinniśmy pić w ciągu dni? To pytanie, które zadaje sobie coraz więcej osób, ta wyjątkowa roślina ma długą listę korzyści zdrowotnych, dlatego na początek warto przekonać się, czym ona w ogóle jest i jakie korzyści płyną z jej picia. Dziś dowiemy się więc czegoś więcej o tym wyjątkowym napoju, który ma korzystny wpływ nie tylko na urodę i samopoczucie, ale również na pracę całego organizmu. Dodatkowo przekonamy się, jak powinno wyglądać picie yerba mate, i jak należy przygotować ten napój, a także, ile razy dziennie można go pić. Tych i wielu innych informacji dowiesz się, zapoznając się z poniższym artykułem.

Czym jest Yerba Mate

Yerba mate taragui jest napojem, który przyrządzony zostaje z listków i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego, jest to zielone drzewo, które zachowuje swój stan przez cały rok, a w stanie dzikim może osiągać nawet 15 metrów wysokości. Roślina ta występuje jedynie na niewielkim obszarze między Oceanem Atlantyckim a rzeką paraguay, może również występować na terenie Argentyny, Brazylii i Urugwaju. W tych miejscach na świecie ostrokrzew paragwajski uprawiany jest i eksportowany na cały świat. Yerba mate jest napojem, który swoją popularność zawdzięcza niezwykłym właściwością prozdrowotnym. To między innymi działanie pobudzające, wzmacniające i oczyszczające. Ta wyjątkowa roślina ma również bogaty skład odżywczy, co znacząco zwiększa jej spektrum działania.

Jak działa Yerba Mate – czyli dlaczego warto pić

Yerba mate przez wiele osób uważana jest lepszą alternatywą kawy. To więc oznacza, że jej picie ma działanie szersze, niż jedynie pobudzające. Istnieje wiele badań naukowych, które niewątpliwie potwierdzają, że picie naparów z ostrokrzewu paragwajskiego ma o wiele więcej właściwości zdrowotnych. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że coraz więcej osób na świecie sięga po ten napój, a jego popularność zwiększa się z każdym rokiem. Zanim jednak sięgniesz po specyficzny napój yerba mate, przekonaj się, dlaczego warto. Mieszkańcy Ameryki Południowej, już od wielu lat doskonale znają i cenią sobie działanie tej rośliny, a nie muszą być oni naukowcami, by doświadczać cudownych właściwości, jakie gwarantuje picie tego napoju. Po pierwsze, yerba mate ma działanie pobudzające, ale przy tym nie wywołuje podrażnienia żołądka. Tym samym, bez żadnych zaburzeń zdrowotnych likwiduje objawy zmęczenia. Doskonale więc nadaje się dla osób, które często mają problemy z motywacją i energią do działania. Badania naukowe potwierdzają, że jest to napój, który reguluje ciśnienie krwi, dzięki temu korzystnie wpływa na pracę serca i układu krążenia. Co więcej, wielu naukowców jest zdania, że ten wyjątkowy napój może chronić serce i wspierać jego pracę. Yerba mate ma również działanie oczyszczające i odżywiające organizm. Dzięki temu sprawnie usuwa toksyny i zanieczyszczenia z całego ustroju, a to korzystnie wpływa na jego pracę. Co więcej, jest to napój, który ma niezastąpiony wpływ na naszą urodę. Mianowicie przyczynia się on do zwiększenia gęstości skóry właściwej, a to dzięki temu, że zwiększa produkcję kolagenu i elastyny. To mniej więcej oznacza, że picie yerba mate spowalnia procesy starzenia się, a to z kolei powoduje wolniejsze starzenie się skóry. Warto również sięgnąć po yerba mate, kiedy ma się problemy z otyłością lub zaburzenia gastryczne. Badania naukowe wykonane w 2008 roku wykazują, że jest to napój, który przyczynia się do poprawy przemiany materii, zwiększa produkcje kwasu żółciowego, a to ma korzystny wpływ na procesy trawienne. Istnieją również dowody potwierdzające, że regularne picie yerba mate poprawia pracę układu odpornościowego. Jest to główny powód, dla którego warto sięgnąć po ten napój, w okresie jesienno-zimowym. Co ciekawie, w przeciwieństwie do kawy, yerba mate nie wypłukuje magnezu z organizmu, a co więcej nie zostawia osadu na zębach.

Jak pić Yerba Mate

Na początek warto zastanowić się nad wyborem naczynia, w którym będzie się piło yerba mate. Obecnie istnieje tak wiele rodzajów yerba mate, że w doborze naczynia panuje pełna dowolność. Jedni wybiorą zwykły kubek, a dla innych najlepszym rozwiązaniem będzie picie ze zdobionego naczynia rodem z indyjskiej dżungli. Jednak to tak naprawdę nie ma znaczenia. Najważniejsze jest to, by yerba mate była przygotowanym w naturalny sposób suszem bez zbędnych dodatków. Ogromne znaczenie ma również temperatura wody, którą zalewa się susz. Jeżeli woda będzie miała temperaturę w okolicach 30 stopni Celsjusza, napój będzie miał łagodne działanie, ale zachowa przyjemny smak. Cieplejsza woda sprawi, że yerba mate stanie się mocniejsza i bardziej aromatyczna. Warto pamiętać, że smak takiego napoju nie będzie pasował każdemu. Trzeba więc na początek określić swoje upodobania smakowe.

Skomentuj

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o