Porady i inspiracje Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice Żywiec Na czasie

Jak pojemność silnika wpływa na cenę OC?

The car rushes at fast speed along the asphalt road along the desert into a fabulous sunset with a magical blue tint. 3d illustration

Z pewnością masz tego świadomość, że cena ubezpieczenia OC jest kwestią złożoną. Wpływa na nią wiele czynników – nie tylko wiek kierowcy czy data wydania prawa jazdy. Dowiedz się, czy i w jaki sposób pojemność silnika może determinować wysokość składki.

Ryzyko ubezpieczeniowe, z jakim wiąże się dany kierowca, odgrywa istotną rolę w szacowaniu wysokości składki. Im jest ono większe, tym większe prawdopodobieństwo, że ubezpieczyciel będzie musiał przejąć na siebie finansową odpowiedzialność za zdarzenie drogowe. Nic więc dziwnego, że wysokie ryzyko zwykle przekłada się na wyższą cenę OC.

Główne czynniki determinujące wysokość składki

Chociaż każde towarzystwo ubezpieczeniowe może szacować ryzyko ubezpieczeniowe w nieco inny sposób, największy wpływ na wysokość składki ma tylko kilka czynników. Wśród nich wymienia się:

  • wiek kierowcy – młode osoby mogą płacić nawet kilka razy więcej za obowiązkowe OC w porównaniu do kierowców w wieku ok. 60 lat;
  • datę wydania prawa jazdy – wskazuje na doświadczenie w prowadzeniu pojazdów; im wcześniej zostało wydane, tym mniejsze ryzyko ubezpieczeniowe;
  • miejsce zamieszkania – im większe i bardziej zakorkowane miasto, tym większe ryzyko stłuczki.

Pojemność silnika wpływa na cenę OC – w jakim stopniu?

Okazuje się, że nie tylko osoba kierowcy wpływa na wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Znaczenie mają również parametry ubezpieczanego auta – zarówno marka pojazdu, jak i silnik.

Chociaż każde towarzystwo ubezpieczeniowe może kształtować składkę w dowolny sposób, pojemność silnika wpływa na cenę OC proporcjonalnie do „mocy” jednostki. Dlaczego? Silniki o większej pojemności zwykle przekładają się na lepsze osiągi. To z kolei wiąże się z możliwością rozwijania znacznie większych prędkości, co zwiększa ryzyko spowodowania zdarzenia drogowego.

Na podstawie cen obowiązujących w 2021 roku można podać uśrednione kwoty ubezpieczenia OC w zależności od pojemności silnika. Zgodnie z raportem przygotowanym przez Rankomat, ceny kształtują się następująco:

  • powyżej 3,1 l – 744 zł;
  • 2,6-3,0 l – 725 zł;
  • 2,0 l-2,5 l – 635 zł;
  • 1,6 l-1,9 l – 591 zł;
  • 1,1 l-1,5 l – 556 zł;
  • do 1 l – 478 zł.

Warto przy tym podkreślić, że – w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego – pojemność silnika może w różnym stopniu determinować wysokość składki. Dlatego trudno jednoznacznie określić, gdzie opłaca się wykupić polisę.

Jak kupić tanie OC dla auta o dużej pojemności silnika?

Jeżeli chcesz wykupić polisę dla samochodu z silnikiem o dużej pojemności, wcale nie musisz nastawiać się na długie poszukiwania. Wystarczy, że ubezpieczenie auta online znajdziesz, a następnie wykupisz.

Musisz tylko skorzystać z internetowego serwisu ubezpieczeniowego, który na swojej stronie udostępnia kalkulator OC. Cała procedura sprowadza się do wypełnienia formularza, w którym podajesz swoje dane i ubezpieczanego auta. Następnie otrzymujesz informację zwrotną – to lista ubezpieczycieli wraz z zaproponowanymi składkami. Jeśli zdecydujesz się na konkretną ofertę, polisę możesz wykupić od razu.

google_news
E-wydanie_d