Porady i inspiracje

Jak sprawdzić auto sprowadzone z Holandii?

Zakup sprowadzonego z zagranicy auta jest niezwykle popularnym zjawiskiem w Polsce. Nic dziwnego, jesteśmy w ten sposób w stanie nabyć sprawny technicznie samochód w atrakcyjnej cenie. Holandia plasuje się obecnie na 4. miejscu wśród krajów, z których Polacy importują pojazdy. Wynika to przede wszystkim z faktu, że mieszkańcy Niderlandów często wymieniają swoje samochody na nowe modele. Dodatkowym atutem jest mentalność Holendrów – dbają oni o swoje auta a sytuacje, w których dochodzi do prób przekręcenia licznika są niezwykle rzadkie.

Kupno używanego auta sprowadzone z zagranicy nigdy nie jest w 100% bezpieczne. Za każdym razem kupujący narażony jest na pewne ryzyko. Dojść może do sytuacji, gdy sprowadzany pojazd nie będzie w tak dobrym stanie technicznym, na jaki wskazywało ogłoszenie. Część z usterek może być ukryta bądź ujawnić się w czasie eksploatacji samochodu. Aby zminimalizować ryzyko otrzymania uszkodzonego auta, tak dużo Polaków decyduje się na zakup auta sprowadzonego z Holandii. Niderlandy słyną z doskonale rozbudowanej infrastruktury drogowej. Dzięki temu nawet auta z dużym przebiegiem nie są tam mocno wyeksploatowane. Dodatkowym atutem jest fakt, że Holendrzy dbają o swoje pojazdy, pamiętają o przeglądach oraz chętnie wykonują wszelkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania auta naprawy.

Jak sprawdzić samochód sprowadzony z Holandii?

Nawet jeśli auto na zdjęciach wygląda dobrze i nic w zachowaniu sprzedawcy nie wskazuje na to, że chciałby on nas oszukać, warto trzymać się zasady ograniczonego zaufania i samemu uzyskać informacje na temat danych technicznych pojazdu, którego chcemy zostać właścicielem. Jak sprawdzić auto z Holandii, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji związanych z użytkowaniem wadliwego samochodu?

Poproś sprzedawcę o dokument z bazy NAP

Jak już wcześniej zostało wspomniane, niezwykle rzadko dochodzi do oszustw związanych ze zmianami liczby pokonanych przez auto kilometrów, jednak w celu maksymalnego zmniejszenia możliwości zakupu samochodu od nieuczciwego sprzedaż czy, należy zagłębić się w informacje zawarte w systemie NAP, czyli Nationale Auto Pass. Aby uzyskać dostęp do informacji o przejechanych kilometrach, konieczne jest poproszenie osoby, która sprzedaje pojazd o okazanie odpowiedniego dokumentu pochodzącego z wyżej wspomnianej bazy danych. Holendrzy zazwyczaj nie mają problemu z udostępnianiem tych informacji potencjalnym kupcom, jednak jeśli sprzedawca nie godzi się na tę prośbę, należy się zastanowić czy na pewno nie chce on Cię oszukać. Informację o stanie licznika możesz zdobyć samodzielnie jesteś posiadaczem płatnego dekodera VIN.

Skorzystaj z bazy RDW

Wiele istotnych dla kupującego informacji uzyskać można w bazie danych RDW. Za pośrednictwem strony https://ovi.rdw.nl/ poza podstawowymi danymi, taki jak model czy status techniczny danego samochodu, możemy za jego pomocą dowiedzieć się np. ile osób było właścicielami auta – ta informacja znajduje się w zakładce “Aantal eigeneren prive”. Pierwsza z widocznych tam cyfr oznacza liczbę prywatnych właścicieli, natomiast druga – firmowych. Przebieg, który był rejestrowany podczas poszczególnych przeglądów technicznych auta znajdziesz w zakładce “Tellerstanden”. Znajdziesz tam również informacje o ubezpieczeniach samochodu i historię szkód. Dokładne informacje pozwolą Ci ocenić czy stan faktyczny stan pojazdu zbliżony jest do tego prezentowanego w ogłoszeniu. Dowiesz się, czy nie posiada on ukrytych usterek oraz, czy jest to pojazd powypadkowy.

Oczywiste jest, że najlepszym rozwiązaniem będą fizyczne oględziny pojazdu. Jeżeli masz takie możliwości, możesz udać się do Holandii i tam na własne oczy ujrzeć dane auto, a następnie odbyć jazdę testową, podczas której sprawdzisz działanie poszczególnych podzespołów, w które pojazd został wyposażony oraz dowiesz się, czy jego prowadzenie jest dla Ciebie komfortowe.

O czym pamiętać sprowadzając samochody z Holandii?

Jeżeli zdecydujesz się na zakup auta w Holandii, pamiętaj o sporządzeniu umowy kupna-sprzedaży także w języku polskim, ponieważ właśnie ten dokument umożliwi Ci rejestrację samochodu w kraju.

Pamiętaj, że po dokonaniu zakupu masz 30 dni na opłacenie akcyzy. Dla samochodów z silnikiem mającym pojemność do 2000 m3 wynosi ona 3,1%, natomiast dla tych o pojemności większej niż 2000 m3 w ramach akcyzy zapłacisz 18,6% wartości samochodu. W przypadku aut hybrydowych akcyza wynosi kolejno: 1,55% w przypadku silnika do 2000 m3 i 9,3% dla silników powyżej 2000 m3.

Więcej na autotesto.pl

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mina
mina
3 miesięcy temu

Noo halo czy ktoś moze coś wiecej na temat tego autotesto? Co tam jest w tym raporcie wyszczególnione?

meno
meno
1 miesiąc temu
Reply to  mina

Nie wiem za wiele oprócz tego ze wszyscy zachwalaja bo raport ładny dostajesz, cenowo nie ma tragedii itp. ale nie testowałem na własnej skórze.

kizon
kizon
1 miesiąc temu
Reply to  mina

Wszystko co powinno byc w raporcie z przeglądu, co za pytanie?

Fatis
Fatis
1 miesiąc temu
Reply to  mina

ja brałem pakiet prestige i było tam dodatkowe badanie komputerem diagnostycznym, według mnie to jedna z ważniejszych rzeczy, dzięki której można dowiedzieć się ważnych informacji na temat swojego auta

piki
piki
4 miesięcy temu

wybieram sie do autotesto w przyszłym tyg. po raz pierwszy i sprawdzimy co to za nowoczesne podejscie.

Lube
Lube
3 miesięcy temu
Reply to  piki

Ja ich polecam, niedawno żona samochód zmieniała, uparła się, że sama sobie z tym poradzi – skorzystała z ich pomocy, raport wcale drogo nie kosztuje, a może uchronić od wydatków

Tobiasz
Tobiasz
3 miesięcy temu
Reply to  Lube

ja sobie nie wyobrażam kupna używanego pojazdu bez takiej wcześniejszej diagnozy. Lepiej prewencyjnie stosować takie rozwiązania

richa
richa
10 miesięcy temu

Wozy z Holandii są na prawdę niezłe. Jeśli chodzi o sprawdzenie to fakt, zdecydowanie z autotesto jest dużo łatwiej. W końcu lepiej sprawdzić auto z fachowcem, który się na tym zna.

wedian
wedian
10 miesięcy temu
Reply to  richa

Dokładnie. Teraz to łatwo się naciąć na ukryte wady i koszty. Autotesto zdali u mnie egzamin w pomocy przy wyborze używanego pojazdu

Laczek
Laczek
1 miesiąc temu
Reply to  wedian

U mnie też i to dwa razy.

michał
michał
10 miesięcy temu
Reply to  richa

Dobrze wiedzieć, że jest jakaś dobra firma od tego 🙂 planuję kupić swój pierwszy samochód, no a nie znam się sam na tyle.

kowal14
kowal14
10 miesięcy temu
Reply to  michał

Warto im zaufać. Najlepsza opcja to ten pakiet premium bo tam w jego skład wchodzi wszystko. Przezorny zawsze ubezpieczony a wiadomo, że samochód mimo, że używany, to nie jest mały wydatek