Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jak wybrać buty narciarskie? Musisz zwrócić uwagę na te 3 rzeczy

źródło zdjęcia: stock.adobe.com autor: JackF

Prawidłowo dobrane buty narciarskie to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas wielogodzinnych wypraw. Chronią mocno obciążony staw skokowy i minimalizują ryzyko wystąpienia groźnych kontuzji. Właściwie dobrane buty na narty pozwolą cieszyć się jazdą w różnych warunkach atmosferycznych. Jednocześnie będą sprzyjać szybkiemu podnoszeniu i doskonaleniu umiejętności.

Jak dobrać buty narciarskie?

Dobrze dobrane buty narciarskie dają większą kontrolę na stoku. Dzięki nim opanowanie nowych manewrów staje się łatwiejsze, a wielogodzinna aktywność nie spowoduje dyskomfortu i wyziębienia stóp.

Podstawowe parametry, na podstawie których dobiera się buty narciarskie to:

 • Długość stopy w [cm] – chodzi o rzeczywistą długość stopy mierzoną w cm. Do wyznaczenia rozmiaru buta na narty należy powiększyć ją o dodatkowe 0,5 cm. W ten sposób otrzymujemy rozmiar, jaki powinny mieć idealne damskie lub męskie buty narciarskie.
 • LAST – to parametr określający szerokość. Męskie i damskie buty narciarskie są dostępne w pięciu wariantach szerokości. W ten sposób poprawiamy dopasowanie buta do stopy, unikamy zbyt ciasnych i mało komfortowych, ale także za luźnych butów, w których trudniej manewrować i łatwiej o kontuzje. Szerokość butów narciarskich zmienia się wraz z ich długością, zmiana długości o 1 cm, powoduje zmianę szerokości standardowej o 2 mm. Za rozmiar referencyjny przyjęto but o długości wkładki równej 26,5 cm, dla którego standardowa szerokość wynosi 100 mm. Dostępne warianty szerokości butów narciarskich to:
  • o bardzo wąski, szerokość poniżej 98 mm – do bardzo wąskich stóp, używane także przez profesjonalnych narciarzy,
  • o wąski, 98 mm – do wąskich stóp, używany przez profesjonalistów, określany także jako Junior,
  • o 100 mm – standard,
  • o 102 mm – do szerszych stóp,
  • o Powyżej 102 mm – do bardzo szerokich stóp.
 • FLEX – czyli sztywność butów narciarskich. Buty miękkie wybaczają wiele błędów początkującym, średnio twarde są idealne do rekreacji, a twarde dają precyzję i kontrolę nad prędkością, której potrzebują profesjonaliści. Dobór parametru FLEX zależy od zaawansowania, preferencji i wagi narciarza.
Buty narciarskie – jak dobrać rozmiar?

Co zrobić, gdy nie znamy rozmiaru własnej stopy w cm? Najlepiej po prostu zmierzyć jej wymiary. Można to zrobić przy użyciu specjalnej miarki lub w warunkach domowych. Dokonując pomiaru we własnym zakresie, należy:

 • odrysować kontur stopy na kartce papieru,
 • wyznaczyć najbardziej wysunięte względem siebie punkty na osi długości i szerokości stopy,
 • wyznaczyć linijką odległość pomiędzy nimi.

Tak określone wymiary stopy pozwolą wyznaczyć długość wewnętrzną i parametr LAST jeśli chodzi o buty narciarskie. Rozmiary są skalowane proporcjonalnie do długości i szerokości, co oznacza, że przyrost długości o 1 cm, powoduje zwiększenie szerokości o 2 mm. Dzięki temu dobierając rozmiar butów narciarskich do stopy o dowolnej długości zawsze mamy do dyspozycji od 3 do 5 wariantów szerokości.

Jakie buty narciarskie?

Okazuję się, że duży wpływ na wrażenia z jazdy, komfort i poziom bezpieczeństwa mają parametry FLEX i LAST oraz ich kombinacja. Stosując różną sztywność i LAST dobiera się buty narciarskie do poziomu umiejętności i zaawansowania narciarza.

Jakie buty narciarskie dla zaawansowanych?

Buty narciarskie dla zaawansowanych mają najwyższe wskaźniki sztywność. Taka konfiguracja wymusza optymalną pozycję podczas szybkich zjazdów i precyzyjnych slalomów. Profesjonaliści często wybierają buty wąskie lub bardzo wąskie po to, by jeszcze lepiej przenieść siłę mięśni i balans na narty.

Jakie buty narciarskie dla średnio zaawansowanych?

Buty narciarskie dla średniozaawansowanych to w większość modele z indexem FLEX z przedziału średnio twardego i twardego. Gwarantują bardzo dobre prowadzenie w sprincie i dają możliwość przyjęcie wygodniejszej pozycji przy jeździe relaksacyjnej.

Jakie buty narciarskie dla początkującego?

Jakie buty narciarskie wybierzemy na początek? Buty narciarskie dla początkujących powinny być miękkie i wygodne, pozwalać na częste korekty pozycji oraz niwelować błędy i niedociągnięcia początkujących narciarzy.

Jak widać, dobranie rozmiaru butów narciarskich nie jest takie proste. Oprócz długości oraz parametrów LAST i FLEX istnieje wiele dodatkowych czynników, wpływających na komfort użytkowania i predysponujących konkretne modele do danych zastosowań. Dlatego jeśli nie chcemy dokonywać zakupu przez internet, warto wybrać stacjonarny sklep narciarski – Wrocław, Warszawa, Kraków i inne większe miasta zapewniają taką możliwość.

TAURON
Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
R
R
7 miesięcy temu

Autor chyba nie mial nigdy na nogach butow narciarskich… Nie mowiac juz o jakiejkolwiek praktycznej wiedzy na temat o ktorym pisze.

Szczyrkowianin
Szczyrkowianin
7 miesięcy temu
Reply to  R

Dlaczego ?

Hermenegilda
Hermenegilda
7 miesięcy temu
Reply to  R

To prawda. Przy radzeniu jak zmierzyć stopę obrysowując, nie podał autor czy mierzymy w skarpetce czy bez. Którą nogę (stopy bywają różne). A może dwie i trzeba wyciągnąć średnią? Jeśli bez skarpetki to buty zakłada się nie na bose nogi. Jak dobrać skarpetki?

Hermenegilda
Hermenegilda
7 miesięcy temu

Taki artykuł sponsorowany chyba nie wystarczy bo w samych butach nie można chodzić, są do pary z nartami. Trzeba dodać artykuł sponsorowany o doborze nart.

Fidelus Castro
Fidelus Castro
8 miesięcy temu

Najlepiej zapytać o to Tajnera i Małysza!!! Oni wybrali najlepsze buty dla skoczków narciarskich !!!