Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jak zapakować paczkę dla kuriera?

Przygotowanie paczki do wysyłki wydaje się banalnie proste i rzeczywiście takie jest, o ile przestrzega się pewnych wytycznych. Niedbałość w którymkolwiek z aspektów może skutkować uszkodzeniem towaru i odmową jego przyjęcia przez klienta. Jak zapakować przesyłkę, by w nienaruszonym stanie dotarła do odbiorcy?

Co będzie ci potrzebne?

Przede wszystkim kartonowe pudło, folia bąbelkowa, tektura polipropylenowa lub pianka polietylenowa do zabezpieczenia przedmiotów przed stłuczeniem, obiciem bądź zarysowaniem. Oprócz tego zaopatrz się w stare gazety, kulki styropianowe albo piankę techniczną do wypełnienia wolnej przestrzeni wewnątrz kartonu. Jeśli zamierzasz wysłać produkt wielkogabarytowy na palecie, dodatkowo przygotuj folię stretch. Przy wysyłce produktów podatnych na zawilgocenie przydadzą się też worki foliowe. Poza tym niezbędne będą nożyczki i szeroka, wytrzymała taśma pakowna.

Pakowanie przesyłki – instrukcja

Przygotuj karton. Jeśli często robisz wysyłkę towarów, zaopatrz się w pudła tekturowe u producenta. W przypadku sprzedaży przedmiotów różnych gabarytów, zamów pudełka różnej wielkości, by móc je dopasowywać do rozmiaru produktów. Owiń towary folią bąbelkową, tekturą lub pianką. Włóż je do pudełka. Puste przestrzenie wokół nich wypełnij gazetami, kulkami styropianowymi, folią bąbelkową lub pianką techniczną. Użyj tyle materiału, ile będzie konieczne do unieruchomienia przedmiotów.

Następnie zaklej taśmą pakowną miejsca otwierania się klap. Oklej wszystkie miejsca łączeń, krawędzie i owiń nią kilka razy całą paczkę, by podwyższyć wytrzymałość kartonu. Całą paczkę, zamiast taśmą, możesz też owinąć folią stretch. Na koniec naklej na jednej ze ścian kartonu, na jego zewnętrznej stronie, etykietę z danymi adresowymi odbiorcy. Umieść ją w dobrze widocznym miejscu. Jeśli w kartonie znajdują się kruche przedmioty, opatrz przesyłkę naklejką informującą o kruchej zwartości paczki albo piktogramem wskazującym położenie „góra-dół”.

Kilka pomocnych wskazówek

Przy pakowaniu przesyłki warto pamiętać o kilku kwestiach. Wybierz pudło na tyle duże, by przedmiot bez problemu się w nim zmieścił, ale nie przesadzaj też z jego wielkością, bo będziesz musiał zastosować bardzo dużo wypełnienia, by zabezpieczyć przedmiot przed przesuwaniem się. Używaj tylko grubych, solidnych kartonów wykonanych ze sztywnego materiału, które nie pękną ani nie przedziurawią się w trakcie transportu.

Wysyłany przedmiot nie może wystawać z kartonu. Nie powinien też dotykać jego ścianek. Wewnątrz pudła powinno znaleźć się trochę wolnej przestrzeni na amortyzujące wstrząsy wypełnienie. Rzeczy kruche i zrobione z delikatnych materiałów pakuj osobno. Każdy z nich dokładnie owiń folią bąbelkową i ułóż wszystkie w kartonie, a wolną przestrzeń wokół nich wypełnij odpornym na ściskanie materiałem np. pianką techniczną. Jak już wspomniano, produkty, które mogłyby ulec zawilgoceniu w czasie transportu, wkładaj do worków foliowych.

Jeśli w paczce znajduje się kilka przedmiotów, najcięższe układaj na spodzie kartonu, a na nich lżejsze. Staraj się też je rozkładać równomiernie, by środek ciężkości znajdował się w centralnej części. Dzięki temu w trakcie przewozu paczka nie będzie przechylała się na boki. Nadając przesyłkę paletową, zwróć uwagę na to, by żadne z pudeł nie wystawało poza jej obręb. Ładunek przymocuj do palety taśmami bindującymi i owiń całość folią stretch.


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments