Porady i inspiracje

Jak zapobiegać chorobom rybek akwariowych

Wszyscy akwaryści boją się chorób ryb w akwarium. Każdy akwarysta z pewnością spotkał się z jakąś chorobą ryb. Co możemy zrobić, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo powstania choroby? Mamy dla Was kilka rad.

Bardzo częstą przyczyną choroby jest długotrwały stres. Może to być spowodowane np. transportem nowo zakupionych ryb w sklepie zoologicznym lub nieodpowiednimi warunkami hodowli.

Objawy choroby

Niektóre choroby są oczywiste na pierwszy rzut oka. Objawiają się tak, że np. ryba „łapie powietrze“, ma problemy z pływaniem, nie je, może mieć postrzępione płetwy, widoczne zmiany skórne, a nawet wzdęty brzuch. Kolor ryby też może nam coś sygnalizować – ryba może być wyblakła lub wręcz przeciwnie, zbyt ciemna.

Objawy mogą pojawiać się pojedynczo lub w różnych kombinacjach. Według nich możemy określić jaka to choroba. Jednak choroba nie zawsze ma objawy widoczne gołym okiem, choroba może mieć miejsce wewnątrz organizmu i wtedy w akwarium znajdziemy tylko martwe ryby.

Musimy jednak pamiętać, że inne zachowanie ryb, ich kolor lub sposób pływania nie zawsze musí oznaczać coś złego. Na przykład podczas tarła dochodzi do pojedynku między nimi. Inny kolor ryb również jest normalny dla niektórych gatunków. Czy to blaknięcie koloru z dnia na dzień, czy też bogatsza kolorystyka podczas „zalotów”. Nawet przy zmianie temperaturze wody ryby mogą zachowywać się inaczej.

Najczęstsze choroby

Do najczęstszych chorów ryb należy tzw. ospa rybia lub pasożyt zwany lchthyophthirius multifiliis. Możemy to rozpoznać po białych do szarobiałych kropkach na ciele ryby oraz po niezwykłym zachowaniu się ryby podczas ocierania się o liście roślin i inne przedmioty w akwarium. Ryby nienaturalnie pływają i tracą kolor, a jeśli nie zaczniemy kuracji – zginą.

Należy także wspomnieć o posocznicy (puchlinie wodnej), którą poznamy poprzez wzdęty brzuch u ryby.

Jedną z chorób, której objawy pojawiają się bardzo późno jest martwica płetw. Jednym z pierwszych objawów jest bielenie krawędzi płetw (tracenie barwy) oraz brak apetytu. Kolejnymi niepokojącymi znakami jest gnicie płetw oraz problemy z pływaniem.

Ryby mogą również zachorować na gruźlicę (mykobakteriozę). Choroba ta ma wiele objawów i dlatego jest trudna do rozpoznania. Można ją pomylić z inną chorobą. Należą do nich utrata masy ciała, skrzywienie kręgosłupa u ryb, wyłupiaste oczy, wyblakły kolor, zapadnięty brzuch. Chorobę z pewnością można zidentyfikować tylko pod mikroskopem.

Najczęstszymi chorobami jest zapalenie pęcherza pławnego, podczas którego ryby nie są w stanie koordynować kierunku i pływać w górę lub w dół.

Jak zapobiegać chorobom

Przede wszystkim musimy dbać o czystość akwarium, odpowiednią wentylację oraz utrzymywać optymalną temperaturę wody z wykorzystaniem grzałek akwariowych. Nie należy umieszczać w akwarium zbyt dużej ilości rybek, ponieważ naraża je to na stres.

Nowo zakupione ryby należy poddać kwarantannie przez około 14 dni (zbiornik kwarantanny powinien zawierać filtr, napowietrzacz, podgrzewacz oraz niewielką ilość posadzonych roślin.

Powinniśmy także zapewnić odpowiednie warunki hodowlane, które nie zaszkodzą mieszkańcom zbiornika.

Jeśli chodzi o żywność, nie możemy pozwolić, aby resztki pokarmu leżały na dnie akwarium. Żywa pasza musi być dokładnie umyta. W przypadku pokarmu mrożonego ryzyko chorób jest mniejsze.

Zmarłą rybkę należy natychmiast wyłowić ze zbiornika, ponieważ może to być potencjalne źródło infekcji dla innych ryb.

Właśnie zapoznaliśmy Was z podstawowymi chorobami, ich objawami oraz środkami ostrożności. Mamy nadzieję, że artykuł był pomocny.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments