Porady i inspiracje Bielsko-Biała Na czasie

Jaki jest obecny stan turystyki i rynku pracy w tym kierunku?

Polska jest częścią światowego rynku turystycznego, którego liczba odwiedzających rośnie i wzbogaca się nowymi regionami turystycznymi. Natomiast daje kadrom gwarancję stabilnego zatrudnienia. Jakie aktualne oferty pracy dla branży turystycznej

 

Turystyka to ważny, stale rozwijający się i dochodowy sektor gospodarki na całym świecie. Polska jest częścią światowego rynku turystycznego, którego liczba odwiedzających rośnie, zwłaszcza po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Najpopularniejsze kierunki turystyczne to: wybrzeże Bałtyku, Pojezierze Mazurskie, Tatry (najwyższe pasmo górskie Karpat), Bieszczady Zachodnie, Sudety, Puszcza Białowieska. Oferta turystyczna Polski obejmuje zwiedzanie miast i pomników historii, a także turystyki biznesowej, agroturystyki, turystyki wykwalifikowanej, trekkingu, wspinaczki. Polska wielokrotnie była najczęściej odwiedzanym krajem na świecie. W związku z tym pojawia się wiele ofert pracy w branży turystycznej, w tym praca w biurze podróży jako partnerów i dostawców rozwiązań w turystykę.

 

Polska ma bogaty kapitał turystyczny i rekreacyjny. A w ostatnich latach wzbogaciła się nowymi regionami turystycznymi. Na przykład Bieszczady, niegdyś niezbyt popularne z ograniczoną ofertą dla przyjezdnych, obecnie są intensywnie odwiedzane przez turystów przez cały rok. Czy Szczecin, na terenie którego powstało pięć dużych hoteli.

Wzrost poziomu dobrobytu społeczeństwa pozwala przewidywać dalszy wzrost wszystkich opisywanych segmentów rynku turystycznego. Sprzyja temu opracowany i realizowany program zwiększania dostępności komunikacyjnej województwa, w szczególności poprawa infrastruktury drogowej, lotniczej i wodnej.

Rozwój sektora turystycznego i powstanie nowych miejsc pracy

Działaniem stymulującym rozwój sektora turystycznego i powstanie nowych miejsc pracy, są dotacje rozwoju polskiego sektora. Natomiast daje kadrom gwarancję stabilnego zatrudnienia. Dynamiczny rozwój branży turystycznej pozwalają optymistycznie spoglądać w przyszłość. Jednak wymaga od kadr ciągłego doskonalenia i podnoszenia posiadanych kwalifikacji.

Dla pracodawców najbardziej przydatnymi kompetencjami są: specjalistyczna wiedza dotycząca zadań zawodowych na stanowisku pracy, porozumiewanie się w języku obcym, prawdziwą umiejętność obsługi podstawowych programów tekstowych i graficznych oraz dyspozycyjność, umiejętność pracy w zespole i komunikatywność.

 

 Aktualne oferty pracy dla branży turystycznej:

  • pracownik biura podróży – prezenter oferty turystycznej lub

doradca wakacyjny, czasem także

specjalista ds. turystyki;

 

  • pilot wycieczek – osoba, która pilotuje wycieczki (tzw. imprezy turystyczne);

 

  • rezydent biura podróży (inaczej rezydent turystyczny) – osoba, która opiekuje się turystami odpoczywającymi na kierunku wakacyjnym (tzw. destynacji turystycznej);

 

  • przewodnik turystyczny (miejski, terenowy i górski) – osoba, która

towarzyszy turystom lub odwiedzającym, udziela fachowej i aktualnej informacji o kraju, odwiedzanych miejscach, obszarach i obiektach;

 

  • stewardessa / steward linii lotniczych- to członek personelu pokładowego, który dba o bezpieczeństwo pasażerów podczas lotu, troszczy się o komfort pasażerów podczas ich podróży samolotem, pomaga w sytuacjach nagłych i awaryjnych.

 

Życzymy powodzenia w znalezieniu nowej pracy!

 

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Martula
Martula
10 miesięcy temu

Kto napisał ten tekst? Mnóstwo usterek językowych, błędy merytoryczne (Polska nigdy nie była “najczęściej odwiedzanym krajem świata”)!