Wydarzenia Cieszyn

Sport w roli głównej. Wspólna Gala Powiatu Cieszyńskiego i “Głosu Ziemi Cieszyńskiej”

W sympatycznej atmosferze odbyła się dzisiaj Gala Sportu Powiatu Cieszyńskiego i “Głosu Ziemi Cieszyńskiej”. Wręczone zostały nagrody i wyróżnienia przyznane przez Powiat Cieszyński oraz statuetki w Plebiscycie na Najlepszego Sportowca i Trenera według Czytelników “Głosu Ziemi Cieszyńskiej”.

W tym roku do cieszyńskiego starostwa wpłynęło 70 wniosków dotyczących uhonorowania zawodników, trenerów i działaczy sportowych. Nagrody i wyróżnienia przyznawane są za wysokie osiągnięcia uzyskane w roku poprzednim. Wśród wyróżnionych i nagrodzonych sportowców powiatu cieszyńskiego znalazły się osoby startujące w Mistrzostwach Świata, Europy czy Polski oraz wielu innych znaczących, prestiżowych zawodach sportowych. Sportowcy wywalczyli medale trenując sporty walki, sporty siłowe, rajdy samochodowe, lekkoatletykę, łucznictwo, taniec akrobatyczny, sporty ekstremalne czy judo i ju-jitsu.

Po przeanalizowaniu wszystkich kandydatur, biorąc pod uwagę opinię Komisji Kwalifikacyjnej Zarząd Powiatu Cieszyńskiego zaproponował przyznanie: 5 nagród finansowych oraz 5 wyróżnień.

WYRÓŻNIENIA

Maja Wysocka – reprezentująca Stowarzyszenie Mażoretek Cieszyńskie Gwiazdeczki, zdobyła między innymi tytuł mistrzyni świata w kategorii solo baton oraz solo baton akrobatyczny.

Filip Czupil – zawodnik Uczniowskiego Klubu Sportowego Nakano Pogwizdów, trenujący ju-jitsu, zajął pierwsze miejsce w Pucharze Polski, drugie w Mistrzostwach Polski oraz piąte na Mistrzostwach Europy w ju-jitsu w grupie wiekowej U-18 w formule fighting.

Jacek Drewek – zawodnik Uczniowskiego Klubu Sportowego Nakano Pogwizdów, trenujący ju-jitsu, został mistrzem Polski w ju-jitsu w grupie wiekowej U-18, ponadto zajął 7. miejsce w Mistrzostwach Europy ju-jitsu oraz 2. miejsce w Pucharze Polski ju-jitsu w formule fighting.

Przemysław Konecki – zawodnik Ludowego Klubu Sportowego Orlik z Goleszowa, utalentowany łucznik, jest wicemistrzem seniorów indywidualnie i mistrzem w mikście w zawodach halowych w łukach bloczkowych. Zdobył brąz w letnich mistrzostwach. Ponadto jest mistrzem Polski juniorów indywidualnie i w mikście w hali, mistrz Polski juniorów na otwartym terenie, startował również w Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata Juniorów.

Grzegorz Szczechla – trenuje sporty ekstremalne, reprezentant Misyjnego Klubu Sportowego-Rekreacyjnego Centrum Dzięgielów. Srebrny medalista w Mistrzostwach Polski Runmageddon w jednym z największych biegów terenowych OCR w Polsce; ponadto zdobył złoty medal w biegu na dystansie krótkim w sprincie podczas Mistrzostw Polski w biegach przeszkodowych OCR. Brał udział w Mistrzostwach Świata w Abu Dhabi, zajmując 8. miejsce.

NAGRODY

Janusz Rokicki – lekkoatleta, reprezentant Integracyjnego Klubu Sportowego Cieszyn, zdobył złoty medal w konkursie pchnięcia kulą podczas Paralekkoatletycznych Mistrzostw Polski, złoty medal w pchnięciu kulą podczas Mistrzostw Europy, startował w Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio gdzie zajął 6. miejsce.

Mirosław Madzia – lekkoatleta, reprezentant Integracyjnego Klubu Sportowego Cieszyn, zdobył srebro w rzucie dyskiem w Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Polski, złoto w konkursie rzutu dyskiem na Mistrzostwach Europy, startował w Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio zajmując 9. miejsce.

Jan Błaszczyk – prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego Nakano z Pogwizdowa, trener judo i ju-jitsu, jego podopieczni zdobywają medale na mistrzostwach Europy oraz na arenie krajowej. Swoją ciężką pracą szkoleniową podnosi poziom wymagań i mobilizuje młodych sportowców do pracy.

Maria Juroszek – trenująca siłowanie na rękę, reprezentuje Klub Sportowy Samson Marklowice, w 2021 roku została potrójną złotą medalistką mistrzostw Polski w armwrestlingu w kategorii masters, grand masters open oraz w kategorii kobiet niepełnosprawnych open na prawą rękę.

Maja Chamot – lekkoatletka, trenująca skok o tyczce, od stycznia tego roku zawodniczka Klubu Sportowego Sprint Bielsko-Biała, poprzednio startowała w barwach MKS Ustroń, została Mistrzynią Polski juniorek w skoku o tyczce w zawodach halowych; mistrzynią Polski juniorek na otwartym stadionie. Ma za sobą dobre starty w mityngach.

Wyróżnionym i nagrodzonym sportowcom gratulowali starosta cieszyński Mieczysław Szczurek, przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego Stanisław Kubicius oraz Mirosław Staniek, przewodniczący Komisji Kultury, Sportu i Promocji Powiatu.

Nie zabrakło wyróżnień w zakresie współzawodnictwa sportowego szkół powiatu cieszyńskiego. Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Cieszynie na zlecenie powiatu od ponad 23 lat organizuje współzawodnictwo sportowe. W ramach tego przedsięwzięcia kontynuowane są zawody szkolne, gminne i powiatowe, w których wyłaniane zostają reprezentacje powiatu do dalszych rozgrywek na zawodach wyższego szczebla. Konkurencje przeprowadzane są w ponad 36 dyscyplinach sportu między innymi w piłce ręcznej, siatkówce, koszykówce, tenisie stołowym, pływaniu, zawodach lekkoatletycznych, a nawet w szachach.

W Igrzyskach Dzieci szkół powiatu cieszyńskiego w roku szkolnym 2021/2022, I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. P. Stalmacha w Wiśle, drugie Szkoła Podstawowa im. Księstwa Cieszyńskiego w Pogwizdowie, a trzecie Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pogórzu. Klasyfikacja Igrzysk Młodzieży powiatowych szkół: I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Górkach Wielkich, drugie Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Skoczowie, natomiast trzecie Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Strumieniu. Wśród liceów najlepszy okazał się cieszyński „Koper”, na drugim miejscu uplasował się „Osuch”, a na trzecim wiślański „Stalmach”. Podliczono także punktację w klasyfikacji najlepszych pod względem sportowym gmin powiatu cieszyńskiego. Tu prym wiedzie Skoczów, ale po piętach depcze mu Cieszyn. Natomiast ostatnie miejsce na podium zajmuje gmina Hażlach.

Gratulacje w kategorii współzawodnictwa sportowego wyróżnionym złożyli starosta Mieczysław Szczurek oraz przewodniczący Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego Tadeusz Glos.

Podczas Gali Sportu Powiatu Cieszyńskiego i „Głosu Ziemi Cieszyńskiej” uhonorowani zostali także najlepsi zawodnicy, trenerzy i drużyna według Czytelników tygodnika (za 2020 i 2021 rok). Zwycięzcą w tegorocznej i ubiegłorocznej edycji został: Kajetan Kajetanowicz – kolejny sezon z pilotem Maciejem Szczepaniakiem startował w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata w kategorii WRC-3. Rok temu była trzecia lokata, a teraz tytuł wicemistrza w generalce.

Drugie miejsce w plebiscycie za 2021 r. zajął Piotr Łącz z klubu KB Puncher Cieszyn, który udanie debiutował w zawodowym ringu. Podczas gali bokserskiej Tymex Boxing Night 17 w Pionkach, pokonał w drugiej rundzie swojego rywala przez techniczny nokaut. Trzecia lokata – według Czytelników „Głosu” – należy do Elizy Ruckiej z Istebnej, obecnie w barwach klubu AZS AWF Katowice, mistrzyni Polski seniorek i młodzieżowców w biegu narciarskim na dystansie 5 km, udanie startowała w Mistrzostwach Świata Młodzieżowców.

Wśród trenerów w plebiscycie zarówno za 2020, jak i 2021 rok nie miał sobie równych Jan Szturc z WSS Wisła, trener skoczków narciarskich, ojciec sukcesu Adama Małysza i Piotra Żyły. To jego… dwunasta wygrana w plebiscycie tygodnika! W plebiscycie za 2021 rok nie udało się wyłonić mistrzowskich ekip, ale za 2020 rok – jak najbardziej. Tytuł najlepszej drużyny 2020 roku według Czytelników “Głosu” zdobyli halowi wicemistrzowie Polski seniorów w tenisie ziemnym: UKS Beskidy Ustroń. Na ten sukces zapracowali: Paweł Ciaś, Grzegorz Panfil, Mateusz Kowalczyk, Jaroslav Pospisil i Łukasz Kozielski.

Gratulacje zawodnikom złożyli redaktor naczelna “Głosu” Natalia Tokarska oraz prezes Wydawnictwa Prasa Beskidzka Mirosław Galczak.