Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jan Błachowicz – Cieszyński książe i jego droga na szczyt

Źródło: https://s1.tvp.pl/images2/a/c/1/uid_ac10f460d904531f9b5e108c1caceb6d1601181844940_width_1200_play_0_pos_0_gs_0_height_678_jan-blachowicz-fot-getty-images.jpg
Źródło: https://s1.tvp.pl/images2/a/c/1/uid_ac10f460d904531f9b5e108c1caceb6d1601181844940_width_1200_play_0_pos_0_gs_0_height_678_jan-blachowicz-fot-getty-images.jpg

Jan Błachowicz to mistrz świata UFC wagi półciężkiej z Cieszyna. Poznaj historię i drogę na szczyt którą musiał przejść „Cieszyński Książe”.

Jan Błachowicz to jeden z najlepszych polskich zawodników MMA a także były mistrz UFC kategorii półciężkiej. W dzieciństwie chciał zostać księdzem i jak sam mówi nie należał do najbardziej grzecznych uczniów w klasie. Jego historia jest długa i wyboista, gdy zaczynał dojeżdżał niemal codziennie ponad 40 km aby trenować w swoim klubie. Początki były trudne, przez pierwsze 9 czy też 10 lat musiał pogodzić bycie sportowcem z pracą. Poznajmy początki i historię mistrza z Cieszyna który dotarł na sam szczyt swojej dyscypliny.

Początki przygody z MMA

Jan Błachowicz urodził się w 1983 roku w Cieszynie, blisko granicy polsko czeskiej. Jako młody dzieciak myślał o wielu rzeczach które mógłby robić w dorosłości. Przeszło mu nawet przez myśl aby zostać księdzem lub kaskaderem. Te plany szybko zostały wyparte z jego głowy, głównie przez filmy które kochał oglądać. Bruce Lee był jego bohaterem dzieciństwa, miał jego plakaty nad łóżkiem, identyfikował się z nim i od najmłodszych lata chciał być jak on. To bardzo szybko sprawiło, że młody Janek już w 3 klasie szkoły podstawowej zaczął trenować sporty walki.

Zaczęło się bardzo niewinnie lub też nawet przypadkowo, po prostu pewnego dnia, przechodząc obok sali treningowej w jego szkole zauważył trening judo. Spodobało mu się to i chciał spróbować swoich sił, przez wiele miesięcy uczestniczył w treningach. Już wtedy było widać, że Jan posiada predyspozycje do sportów walki. Przekładały się ona również w nieco bardziej negatywny sposób, zawodnik opowiadał w wielu wywiadach, że wielokrotnie zdarzało mu się uczestniczyć w bójkach szkolnych z osobami kilka lat starszymi od niego które wygrywał. Judo było tylko przystankiem i początkiem jego zabawy ze sportami walki, później próbował również boksu czy też jiu-jitsu. Po pewnym czasie spróbował również treningów MMA które zdobywały coraz większą popularność w Polsce. To wtedy uświadomił sobie, że to właśnie sporty walki są tym co chce robić przez resztę życia.

Źródło: https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/OMkk9kpTURBXy9hMTA1NjRiNjJmZTQwYjc1OTIxMGQwNTgwNzJiODcyYy5qcGeblQMAzIPNBJ7NBHWVAs0DFADCw5UCAM0C-MLDlAbM_8z_zP-UBsz_zP_M_5QGzP_M_8z_lAbM_8z_zP-UBsz_zP_M_5QGzP_M_8z_lAbM_8z_zP-UBsz_zP_M_4GhMAE
Źródło: https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/OMkk9kpTURBXy9hMTA1NjRiNjJmZTQwYjc1OTIxMGQwNTgwNzJiODcyYy5qcGeblQMAzIPNBJ7NBHWVAs0DFADCw5UCAM0C-MLDlAbM_8z_zP-UBsz_zP_M_5QGzP_M_8z_lAbM_8z_zP-UBsz_zP_M_5QGzP_M_8z_lAbM_8z_zP-UBsz_zP_M_4GhMAE

Kariera profesjonalna i debiut w KSW

Jan Błachowicz przez pierwsze 10 lat musiał godzić swoje treningi z pracą, nie pochodził z bogatej rodziny więc aby kontynuować przygodę ze sportem musiał zarabiać pieniądze. Od samego początku czyli niemal od 16 roku życia stał na bramkach i dbał o porządek w klubach. Również to pokazuje jakim był człowiek ale również zawodnikiem, mimo młodego wieku nikt nie chciał się z nim konfliktować. Zawziętość, zapał i chęć bycia na szczycie zrealizowały się gdy skończył 24 lata, dokładnie w 2007 roku stoczył pierwszą walkę w organizacji KSW. Nikt nie dawał mu większych szans również bukmacherzy o których można poczytać na https://www.probukmacher.pl/akademia/bukmacherzy/superbet/aplikacja-superbet/ stawiali go w roli underdoga. To właśnie wtedy jego kariera wkroczyła na profesjonalne tory a on sam zaczął być rozpoznawalny i nie musiał już łączyć pracy z karierą.

Pierwszą walkę w KSW stoczył z Sebastianem Olchawą którego pokonał przez jednogłośną decyzję sędziów w ramach organizowane turnieju w którym w sumie zmierzył się z 3 zawodnikami. Wszystkie swoje walki Błachowicz wygrał bez najmniejszego problemu to właśnie wtedy po raz pierwszy pojawił się jego przydomek którym określany jest do dziś czyli „Cieszyński Książe”. Po wygranym turnieju zawodnik doznał pierwszego smaku porażki ze względu na niespodziewaną porażkę z Andre Fyeet. Jak się później okazało był to przypadek, w 2008 roku na gali KSW 9 zorganizowany został kolejny turniej w którym Jan Błachowicz wygrał ze wszystkimi i wywalczył złoto. Później przez wiele lat Błachowicz dzierżył pas mistrza KSW wagi półciężkiej, próbując również zagranicznych przygód na mniejszych galach w USA. Był to jednak ciężki czas ponieważ zawodnika dosyć mocno zaczęły gnębić kontuzje i wiele jego walk zostało odwołanych. Przełom nastąpił dopiero w roku 2013 kiedy to na gali KSW pokonał byłego zawodnika UFC Gorana Reljica.

Kontrakt w UFC

Przygoda z KSW dobiegła końca, Janek wygrywał praktycznie wszystkie swoje walki i nie było przeciwnika który mógł mu sprawić większy wysiłek. W 2014 roku ogłoszono jego pierwszą walkę w UFC z Ilir Latifi. Debiut dla Janka zakończył się w wymarzony sposób, zawodnik wygrał w pierwszej rundzie przez nokaut techniczny. Później pojawiły się jednak schody i Błachowicz przegrał kilka kolejnych pojedynków, mówiło się nawet, że UFC może go zwolnić. Tak prawdopodobnie by się stało ale pod koniec 2017 roku stoczył walkę o być albo nie być z Davidem Clark którą wygrał przez poddanie. Jak się później okazało było to początkiem długie drogi do tytułu mistrzowskiego. Po drodze Jan pokonał kilku zawodników aż w końcu w 2021 roku stoczył wygrany bój z Brazylijczykiem Gloverem Teixeirą który zakończył się wygraną a Jan Błachowicz jako pierwszy zawodnik MMA zdobył pas Mistrza Świata wagi półciężkiej w UFC.

Materiał utworzony przez Dawida Żurawskiego, redaktora Probukmacher.pl, który ma ponad 6 lat doświadczenia w branży.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
2 miesięcy temu

1fathers