Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Kalimba – co to za instrument?

Kalimba to bardzo przyjemnie brzmiący instrument, który pochodzi z Afryki. Praktycznie każdy kto weźmie ten instrument do ręki jest w stanie wykrzesać z niego jakikolwiek dźwięk. Kalimba jest perkusyjnym instrumentem blaszkowym, nazywanym lamellofon. Jest ich kilka rodzai, są małe kalimby i duże, takie które mają tylko kilka blaszek i takie, w których jest bardzo dużo blaszek. Czasami pomiędzy kolejnymi kalimbami różnica jest taka, że inaczej ułożone są blaszki, inaczej się je stroi oraz instrumenty mają różne kształty. Jednak każdy rodzaj kalimby wydaje bardzo miłe i przyjemne dźwięki.

Budowa kalimby

Budowa kalimby jest bardzo prosta, kilka lub kilkanaście blaszek przyczepionych do większego lub mniejszego pudła rezonansowego. Najczęściej pudło rezonansowe wykonane jest z litego drewna i przez to wydobywające się z niego dźwięki, są bardzo przyjemne dla ucha.
Gra na tym instrumencie jest nie tylko prosta ale i bardzo przyjemna.

Wszystko tutaj zależne jest od ilości blaszek, które są specjalnie w dany sposób nastrojone. Kalimba może posiadać jeden rząd blaszek lub nawet dwa, które są ustawione naprzemiennie. Ponadto najczęściej jest ona strojona chromatycznie. Jest to doskonały przykład instrumentu, który nadaje się do nauki muzyki osób, które dopiero zaczynają swoją muzyczną przygodę. Kalimba instrument bardzo dobrze i miło brzmiący o prostej budowie, najczęściej słychać ją jest w muzyce o etnicznym zabarwieniu.

Sklep internetowy drumstore.pl ma w swojej ofercie kilka przykładów tego instrumentu, najczęściej oferuje kalimby wyprodukowane przez niemiecką firmę Meinl, która jest czołowym europejskim producentem talerzy do perkusji.

Jakie modele kalimby oferuje sklep Drumstore?

Tutaj można zakupić głównie instrumenty typu kalimba, wyprodukowane przez wspomnianą firmę Meinl. Firma ta produkuje kalimby, które mają pierwszą pozycję, wśród wszystkich instrumentów typu kalimba. Można więc zrozumieć, że kalimby Menl a są bardzo dobrymi instrumentami, wykonanymi z jak najlepszych materiałów.

Ponadto w sklepie dostępna jest także kalimba NINO, która również zalicza się do dobrych instrumentów. Ma ona siedem stalowych i chromowanych blaszek, które odpowiednio nastrojone dają delikatne brzmienie o odpowiedniej głośności. Jest to mały instrument i tani ale doskonale nadaje się do nauki. Jest to odpowiedni instrument dla małego solisty. Ponadto jej podstawa została wykonana z drewna sosny kalifornijskiej. Drewno jest lite i daje doskonałe przeniesienie drgań, przez co zachowane zostają pełne brzmienia dźwięki instrumentu.
Dodatkową ciekawostką jest również możliwość zakupu Sanzy. Oryginalnego instrumentu perkusyjnego rodem z Afryki. Sanza to charakterystyczny instrument, który na swoich blaszkach posiada specjalne, niewielkie pierścienie. Jest to łatwy i prosty instrument, robiony ręcznie i jest on bliską rodziną kalimby.

Kalimby tanie i droższe

Kalimby różnią się też swoją ceną. Wiadomo jest, że są kalimby tanie, takie do uczenia się muzyki, do poznawania dźwięków i kalimby droższe, o większej skali dźwięków. Te z serii większe i droższe są najczęściej wykorzystywane przez profesjonalnych muzyków, ceniących sobie jakość dźwięków. W odtwarzaniu muzyki typu etniczna, prawie zawsze słyszy się dźwięki kalimby.

Kalimby Meinl mają solidną konstrukcję i robione są z drewna wysoko selekcjonowanego i mają także zewnętrzny regulator głośności.
Dodać także należy, że dzisiaj bardzo często instrument ten wykorzystuje się również w muzyce rozrywkowej. Ciekawe brzmienie, charakterystyczne dźwięki są bardzo często inspiracją dla kompozytorów do stworzenia ciekawych utworów, w których też rozbrzmiewają dźwięki kalimby. Instrument staje się więc coraz bardziej popularny mimo, że jest to instrument charakterystyczny, dający dźwięki o charakterystycznym etnicznym brzmieniu. Instrument ten jest ciekawostką instrumentalną, na której gra się miło i przyjemnie i wcale nawet nie trzeba mieć wielkiego pojęcia do grania na nim i do jego obsługiwania. Ponadto jest to także przyjemny instrument dla dzieci.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments